15.10.2019
Kategorie: Společnost

Za projev názoru kriminál

Sdílejte článek:

J3K

Nespokojenost občanů s vývojem situace ve společnosti lze dávat najevo mnoha způsoby. Někdo má potřebu se srocovat do davu stojícího na náměstí či pochodujícího ulicemi, jiní vytvářejí na sociálních sítích diskuzní prostředí, které je však ovlivněno jak cenzurou, tak i působením samospasitelů věnujících se nahlašování, žalování či dehonestací. Existují však i individualisté, případně jednotlivci spolčující se do názorové skupiny, ovšem s osobním projevem nesouhlasu. Mezi ně patří například řidiči přelepující na SPZ znak EU českým státním znakem.

Společnost, která spěje ke ztrátě svobody a demokracie, je sešněrovávána stále novými pravidly a zákony. Lidstvo bylo svědky tohoto procesu již mnohokrát, ani nyní tomu není jinak. Elity u moci si bez ohledu na dopady vytváří takové prostředí, ve které si de facto určují pravidla dle vlastních představ a plánů. Ani to není nic nového. Náčelníci, králové a šlechta vždy působili zákonodárně. Rozdíl tu přesto je. Jestliže dříve se vedoucí posty dědily, případně o ně probíhal regulérní boj, při kterém prohrávající ztratil možnost dalšího kvalitního zapojení do vládnutí, nyní se vznik politických elit odvíjí od výsledků všelidových voleb. To znamená, že si svou vládnoucí třídu volíme a dáváme jí mandát nás zastupovat. Politici by nám za to měli předkládat účty, které my bychom měli posoudit a poučit se z nich. Následně buď nechat dále vládnout ty samé, nebo pro další období zvolit nové, u kterých bude perspektiva, že lépe naplní naše představy a vyvrátí obavy spojené s dalším progresem našich životů. Jsme však natolik nepoučitelní, že chybujeme a volíme pouze dle slibů, nikoliv podle toho, jak a proč se dotyčné nové subjekty či ty starší uchází o naše hlasy. Nepřemýšlíme nejen o programech, ale ani o tom, jsou li reálně naplnitelné a prezentované lidmi, kteří jsou ochotní jít za jejich splněním.

Nynější doba, která přináší obrovské množství zákonů, nařízení a zákazů, nás vrací do období, kdy demokracie připomínala diktátorství. Pravdou je, že obsazení důležitých postů odpovídá výsledkům voleb, nicméně už jen podezření, že mohou být různě ovlivňovány, je alarmující. Nejde o působení ruských hackerů, o kterém mluví všichni západní politici a média již před volbami, to pro případ vlastní prohry, ale spíše o neochotu liberálů a ekostran opustit své pozice ve chvíli, kdy by jim voliči nedali dostatek hlasů. O tom, jak to vypadá, je možné se přesvědčit ve Velké Británii, kde občany odsouhlasený Brexit chtějí Corbynovi liberálové zastavit i za cenu pádu vlády, libry a přes výsledek referenda. Lid může hlasovat, ale jen tak, aby to vyhovovalo těm jediným správným.

Postavit se zvůli moci snaží jak opozice, tak jednotlivci. Kreativita u nespokojených občanů je velmi rozmanitá. Od již zmíněných a nevinných přelepů malé nic neovlivňující části značky trestané odebráním TP blížícím se šikaně, přes protesty a vyjádření na sociálních sítích, výrobu transparentů na demonstraci, až po prostý nápis na autě, u těch umělecky založených ještě s nějakým doplňkem. Nedávno se podobně projevil německý občan, když svůj názor ke klimatické hysterii a k honu na čarodějnice v podobě likvidace automobilového průmyslu nastínil vtipným způsobem. Nápis Fuck you Greta, případně Vše je vyřešeno, značí oprávněnou ironii k situaci, kdy je do čela ekoaktivistů postavena autistická a sama sebe neovládající švédská školačka neschopná argumentovat a vykřikující naučená hesla a fráze. Přivřené dva copy čouhající z kufru vozidla mají pouze navodit představu, která Greta je tím myšlená, to proto, že dva copy ji symbolizují stejně, jako kdysi jinou Švédku, tedy Pipi Punčochatou. S tou však Gretu do souvislosti žádný liberál dávat nebude, protože Pipi je postupně stahována z vysílání proto, že je moc švédská a málo černá. Copy z kufru nemají znamenat násilí, jde o alegorii. Jenže namířenou proti ,,správnému názoru”, takže dotyčnému řidiči hrozí 3 roky vězení.

Otázkou zůstává, jak by k příslušnému činu přistupovali německá média a politici, kdyby z kufru vozidla visela atrapa hlavy Vladimíra Putin a jméno v textu by odkazovalo na ruského prezidenta. Prostý Němec sice nemá důvod tuto záměnu udělat, přeci jenom lze Gretu a tým kolem ní považovat za větší zlo pro společnost, než ruského prezidenta vysmívajícího se oprávněně bludům tvořeným pár procenty klimatologů a všemi liberály a Zelenými, ale po mediální masáži by se dalo čekat, že se někdo takový najde. Hrozilo by mu to samé? Dvojí metr už se stal praxí v širokém spektru zneužívání moci a postavení, viz likvidace oponentury na sociálních sítích či v mediálním prostoru. Dotyčný řidič nikoho nevybízí k násilí, neprojevuje se rasisticky (ostatně v této dimenzi je dvojí metr normou, na kterou doplácí bílí a původní obyvatelé Evropy), pouze tím říká, že hysterie kolem klimatu uměle vytvořená odesílá do propadliště dějin dokonalou ukázku techniky a mechaniky v okamžiku, kdy se dostaly na pomyslný vrchol a škodí životnímu prostředí méně, než novinka zvaná elektromobilita.

Situace, kdy jsou občané drženi ve strachu z projevu vlastního názoru, třeba i formou recese, nás vrací o 50 let zpět. Mládež přiživující se na tomto stavu nechozením do školy si vzala Gretu za příklad, politici dostali vhodnou loutku, Zelení Mesiáše, liberálové pracovní pomůcku a my všichni ostatní něco připomínající osinu kdesi. Chápeme potřebu chránit životní prostředí tak, že není třeba rozhazovat odpadky po přírodě, vylévat olej na zem, nepoužívat přemíru chemie v zemědělství, udržovat zeleň v dobré kondici, zároveň ale víme, že většina světového znečištění je problém asijských, afrických a jihoamerických států. Oteplování je vylhanou mantrou ekoteroristů, uhlíková stopa pobídkou k likvidaci stromů potřebujících CO2 k životu a celková ochrana životního prostředí pádlem, kterým nás po hlavě mlátí námi zvolení politici. Opravdu si to necháme líbit? Nebo už strach všem zacpal pusu?

Autor: J3.K

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (30 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...