Chytré telefony u dětí … máme je zakázat?
DANIELA KOVÁŘOVÁ
Začnu rovnou a bez vytáček: máme zakázat chytré telefony a obrazovky tabletů pro děti do dvou let? Máme zavést povinnou regulaci času stráveného u obrazovek pro starší děti? Anebo máme jen vysvětlovat a edukovat veřejnost, která se raduje, že děti u světélkujících obdélníků v klidu sedí, jsou potichu, hezky kynou, nepohybují se a nezlobí?
Toť otázka za deset bodů. Čtvrtina států na zeměkouli už k zákazům přistoupila (například Velká Británie, Irsko, Francie, Nizozemí, Slovensko nebo Japonsko), další o zákazu či regulaci uvažují a zbytek bubnuje na všechny strany a edukuje veřejnost, hlavně tu s nejmenšími dětmi. Jen u nás je ticho po pěšině, jako kdyby se nechumelilo, ačkoliv o negativním vlivu digitálních technologií na mladé mozky si lze přečíst třeba zde, zde nebo zde. Jen u nás cpeme bez zábran tablety do škol, do školek a do družin a nutíme děti si s nimi hrát. Jen u nás je pravidlem vybavit dítě telefonem už v první třídě a na třídních schůzkách pak rodiče tvrdě bojují se školním řádem, aby jejich ratolesti mohly mít ty své blikající obrazovky i při vyučování. Deprese, úzkosti a sebevraždy mezi mladými rostou v přímé souvislosti s časem stráveným před obrazovkami, o obezitě, hypertensi a dalších negativních jevech ani nemluvě. Nespavost, nervozita, neschopnost se soustředit, podrážděnost, zneužívání psychofarmak, růst psychických poruch. Hyperaktivita a nekontrolované výbuchy vzteku. A mnoho podobných negativních jevů. Je to lavina a zastavit to nejde. Už chápete, proč všechny ty příznaky neustále rostou?
Mluví o tom lékaři a učitelé, psychologové a psychiatři, dokonce o tom už běžně píší i česká média (třeba zde), ale zjevně je to pořád ještě málo. Čím dál častěji jsou vidět maminky na pískovištích nebo v tramvajích s očima přilepenýma k obrazovkách svých chytrých telefonů, ačkoliv by si měly s dětmi povídat a rozvíjet tak jejich mladé mozky. Mnozí rodiče totiž ani nevědí, že delší koukání do obrazovek mozky jejich dětí nevratně poškozuje (viz třeba zde). Pro mnohé další je to jenom pohodlné: dáte-li děťátku do ruky blikající obrazovku, máte od něj na mnoho minut dozajista klid.
Podkladů, čísel a dat máme spousty. Máme i mezinárodní legislativu, na které bychom mohli stavět: Mezinárodní deklaraci týkající se lidských práv dětí v digitálním věku doplňující Deklaraci OSN o právech dítěte z roku 1959, jejíž zásadní části znějí takto:
- Uznáváme, že děti mají základní lidské právo nebýt vystaveny záměrně návykovým zařízením, platformám a aplikacím, právo nebýt vystaveny škodlivému záření a právo nebýt komerčně zneužívány.
- Naléhavě žádáme o okamžité přijetí a zavedení norem týkajících se vystavení dětí sociálním médiím, hrám a dalším platformám, které podporují závislost, a jejich používání; a dále požadujeme, aby byly omezeny reklamy zaměřené na prodloužení doby strávené dětmi u obrazovek.
- Vyzýváme vládní úředníky, aby zavedli normy pro vystavení NIR na základě zdravotních hledisek a aby podporovali nejlepší technická řešení, která chrání zdraví, zejména dětí a těhotných žen.
- Dále vyzýváme správce škol, aby vytvořili bezpečné prostředí pro výuku, ve kterém nedochází k expozici NIR nebo je tato expozice velmi minimální, s využitím nejlepších dostupných monitorovacích technologií.
- Důrazně doporučujeme širokou osvětu veřejnosti o unikátních zdravotních rizicích spojených s trvalou expozicí dětí návykovým a škodlivým platformám a potenciálně nebezpečným úrovním záření a o zákonných svěřeneckých povinnostech správců při plnění těchto povinností.
Máme příklady moudřejších zemí, v nichž zákazy prosadili a přísně je dodržují. Máme doporučení Americké pediatrické akademie a WHO k digitálním technologiím, které znějí takto:
- Žádné obrazovky pro děti do 2 let.
- Ve věku od 2 do 5 let maximální pobyt u obrazovek 1,5 hodiny a za přítomnosti dospělého (supervize)
- Pro děti starší 5 let maximálně 2 hodiny denně a se supervizí.
- Žádné obrazovky během jídla a 1,5 hodiny před usnutím.
Nová média a komunikační sítě jsou vzrušující vynález. Technika nám pomáhá a my ji využíváme a milujeme. V době covidových restrikcí nám sociální sítě a všechny ty aplikace jako Skype, Zoom a další pomohly překonat izolaci, pracovat, neumřít na ztrátu sociálních kontaktů. Ano – nová doba přináší změny v životním stylu. Nikdo tu nechce zakonzervovat současnost a odepírat společnosti mnohé výhody modernity, jako to dělají třeba američtí Amishové. Ale je fakt nutné bezhlavě běžet všemu naproti? Není dobré si před některými kvalitativními a často nevratnými kroky spíše na chvíli sednout a popřemýšlet?
Je to jako s každým nástrojem, s každým vynálezem, s každým lékem. Ve správných dávkách pomáhá, v nekontrolovaných škodí. Cítíme to na sobě i my dospělí. Digitální technologie nám pomáhají pracovat, bavit se, získávat informace. Na YouTube najdeme návody, tutoriály, rady, doporučení. Na jiných aplikacích sledujeme filmy, povídáme si s dětmi a s kamarády. Ale už i my dospělí na sobě cítíme závislost stále větší. Počet dopravních nehod způsobených telefony a naší nepozorností neustále roste (viz třeba zde). Nejsme schopni se večer odtrhnout od svých telefonů, od svých obrazovek. Ani my dospělí to neumíme. Co teprve naše nepoučené děti? Koukají na obrazovku pět hodin denně a povětšinou i všechen svůj osobní volný čas.
Takže pojďte přemýšlet, jak dál. Co uděláme pro naše děti u nás, v České republice? Možnosti, jež se nabízejí, jsou následující:
A) Zákaz. Pro děti do dvou let absolutní, pro starší děti kontrolované užívání s omezeným časem. Jako senátorka mám legislativní pravomoc vytvořit a navrhnout podobný zákaz. Věřím, že mnozí kolegové by mě podpořili. Jenomže kolem nás jsou i jiné zájmy, zejména ekonomické a politické. Existují firmy, které vyrábějí růžové tablety a dětské telefony. Další firmy s nimi obchodují. Existují evropské projekty, z nichž se počítače a tablety pořídily, a hlavní charakteristikou projektů je jejich udržitelnost. Existují školy, které najely na výuku online. Ty všechny firmy, společnosti, jednotlivci se zákazům budou zuby-nehty bránit, zatímco chytré školy zakazují elektroniku při výuce. Ti hloupí rodiče pak z týchž důvodů na školy útočí ohánějíce se základními právy.
B) Doporučení. Aby rodiče, zejména ti v očekávání a s nejmenšími dětmi, věděli, jaké škody natropí telefon v rukách jejich dětí. Že nedovolí malému dětskému mozku dozrát, že mu zničí osobnost do budoucna. Jak je pro dospívající snadné se chovat online protiprávně (třeba zveřejňovat cizí fotky, vyhrožovat či se vysmívat), jak je nebezpečné nechat děti pohybovat se ve virtuálním světě bez kontroly a bez omezení. Zveřejňovat statistiky, tvrdá data, maximální hodiny pro práci s obrazovkou. Dětští lékaři by se měli svých malých pacientů a jejich rodičů ptát, jak často děti koukají na obrazovku. Řada diagnóz má totiž přímou souvislost s pobytem online.
Upozorňovat na jednoduché paradoxy: Žádný rodič by nenechal své dítě pět hodin bez dozoru brouzdat za tmy kdesi venku. Ale pět hodin čučet do telefonu bez kontroly, co děťátko nejdražší sleduje a na co kliká, to většina rodičů dopustí zcela bez zábrany. Na síti číhá digitální násilí, jež nemá hranic. Koná se ve dne i v noci, ve škole, na dovolené, doma. Dostihne dítě všude a způsobí mu psychotraumatizaci. I nevinně se tvářící aplikace zvětšují frustraci dospělým, natož nechráněným dětem. Digitální média jsou návyková. To přece ví každý z čtenářů sám na sobě. K tomu není třeba statistik či článků.
C) Podpora všech offline aktivit. Vzít dětem z ruky telefony nebo jim zakazovat je používat bude každé dítě vnímat jako trest. Proto je možná efektivnější podpořit vše, co lze dělat reálně, ve skutečném světě. Sport, pletení košíků, hraní v kapele, četbu knih, výlety, společenské aktivity. Mnozí rodiče neznají techniky, jimiž je možno dítě zabavit, a současně je vhodně rozvíjet. Jistě, vychovávat je složité, náročné a každodenní, zatímco telefon je po ruce bez práce a hned. Pojďme podpořit vše skutečné, reálné a společenské.
D) Edukace formou státních kampaní. Měkké cesty už zjevně nestačí. Pokud děti odrazujeme od alkoholu, od cigaret, tvrdých drog a energodrinků a trestáme každého, kdo tato nebezpečná lákadla dává dětem, možná bychom stejně nekompromisně měli odrazovat každého od pobytu na sociálních sítích. Děti si totiž na telefonu nečtou o historii Karlštejna, ani nehledají rady na sestrojení mikroskopu. Většina dětí a mládeže je na TikToku, na Instagramu a na dalších sociálních sítích, na nichž jen bezmyšlenkovitě sleduje kratičká videa těch schopnějších youtuberů, zatímco jim sebedůvěra a nálada klesá. A rodič zase neví, že vzruchy a podněty u maličkých dětí je možno přehnat, dáme-li mu příliš. Kdo nabídne dítěti blikající obrazovku nebo přesolené hranolky z KFC, už nikdy neuspěje s pohádkou nebo s dušenou mrkví. Dítě trvá na tom, aby se podněty stále víc stupňovaly. Nemůže jinak. Naše mozky jsou takto evolučně nastaveny.
Rozhodování není buď – anebo, a možná je třeba rozjet paralelně všechny čtyři vrstvy. Otázka nezní, zda nebo jak vlastně. Otázka zní: proč už o tom dávno nemluvíme. Tak tedy dejme se do toho! Je nejvyšší čas začít. My tady, v práci, ve veřejném prostoru, všude.
Pro některé děti už možná je pozdě. Mladá generace je podle odborníků už vlastně ztracená. Můžeme za to my, dospělí, rodiče, společnost, která varovné náznaky ignorovala. Může za to také bezbřehá volná výchova i neochota dětem nastavovat hranice. Jenomže dobře nastavené hranice žádnému dítěti neublíží. Zato ubližuje špatný příklad. Děti se mj. učí pozorováním. A má-li rodič v ruce pořád chytrý telefon, nelze se divit dětem, že ten digitální dudlík jeho potomci chtějí taky. Každá prevence by měla začít v rodině. Jenomže české rodiny prevenci zanedbaly. Možná i proto, že stát dosud mlčel, a tak se stalo, že od třetí třídy toho děti o digitálních technologiích vědí mnohem víc než jejich rodiče, prarodiče a učitelé.
Tak teď je právě nejvyšší čas se zamyslet a konat. Abychom neztratili i tu nejmladší generaci, co se právě rodí.
Autorka je nezávislou senátorkou a prezidentkou Unie rodinných advokátů
Jojo maminky by se měly dětem věnovat. Některá maminka kouká do telefonu a dítě vedle ní je bezradné a osamocené. Dítě vyroste a pak už maminku potřebovat nebude.
Dítě potřebuje hračku, která rozvíjí jeho představivost. Koukání do telefonu dítě svým způsobem fascinuje a paralyzuje.
no jo, v havloidnich satanisticko-fasistickych skolach
vychovavame uz ve 2 generaci nevzdelane, neschopne a arogantni debily vcetne tech „maminek“, protoze jsou to vesmes line a vygumovane kravy, co vychovavaji dal rozmazlene vygumovance…
a tady je k tomu vse ve 3 min:
https://www.youtube.com/watch?v=qgDyFz-7Mwo
Zakazat :) Google se chysta ovladnout Zemekouli skrze tech a Harari chysta novou generaci humanoidu (robotu, byvalych lidi) a take pracuje na zrodu dinosaura (vse na jeho webu)! Zadny blazinec nebo sci-fi, ale cast Prevratu specificke (sionisticke) (uzke) spolecnosti Zidu – Yulav Noah Harari (Soros, Blinken, Netanyahu,…).
Zadne tech ve skole! Vladneme si my nebo nam vladnou technologie (obchodnici)? Elektrina take zdevastovala nasi krajinu a spanek kvuli zid. vynalezu se zamerem
zobchodovat. Ja nemam rada zadne vynalezy, ktere ohrozuji na zivote a osobnim stesti (jsou bohorovne) – coz zahrnuje i volny pohled do krajiny, ktery vam vraci dusi (ci do duse mir) a spoluvytvari vas pocit stesti, nadeje, zivota a spriznenosti se svetem (sebou) a Planetou. A dalsi.
Sileny neurovedec Harari (WEF) by nesouhlasil, cloveka bere jako… nic .. tu hruzu si dogooglete sami.
Deti vse kolem sebe (do sebe) rovnou prejimaji a uci se napodobou. Budou-li napodobovat mobil do ktereho ziraji, snadno se muzou stat ze bud zdegeneruji nebo se stanou kyborgem – coz uz mnozi mladi jsou … v puberte je tezko rozeznat, zda jde o prirozeny ‚stav‘ ci degeneraci :D No a prave proto, ze ‚nasi‘ maji malo pece a pozornosti – tak ji hledaji jinde… napr. u kompu (=zabavni park).
Chce to osvetu! Lide si casto ani pri mejmensim neuvedomuji, ze mohou sobe nebo svym detem skodit, kdyz je zahrnou tech nebo cokoladou misto lidske starostlive pozornosti, ktera z deti dela sebeuvedomele stastne lidske bytosti.
Jsem velký odpůrce elektroniky jako takové. Nesnáším jí. Instinktivně. Je svéhlavá,návyková, dělá co chce, kdy chce a jak chce. Neposlouchá mě.
(kromě šmatlafounu, ten poslouchá i když nechci). Nerozumím jí, nechápu jí, neovládám jí. Je NE lidská. Přesto bych nevolil zákaz. Z principu. Jako u všeho, jde o míru. Všeho moc škodí. I elektroniky. To ale neznamená že nám nemůže dobře sloužit. A jako i u jiných věcí je míč na naší straně hřiště. Na straně dospělých. Rodičů,prarodičů. Úkol který máme je přetěžký a jednoduchý zároveň. Musíme být lepší alternativou než ,,mobil“. Pokud bude dítě radši s námi než s mobilem máme napůl vyhráno. A ono chce. To my nechceme. Chceme ,,chvíli“ klidu. ,,TEĎ“ nemáme čas. ,,Za chvíli“… atd. Jaký člověk vyroste z NAŠEHO dítěte je NAŠE starost. NÁŠ úkol. Vše ostatní je alibismus, výmluvy a omluvy vlastní neschopnosti, neochoty, nechuti. Škola má člověku předat vědomosti které rodiče nemají. TO je úkol školy. Vést životem je úkol rodiče. Těžký,únavný a krásný. A pamatujte že NEJlepší ale zároveň i NEJtěžší je výchova příkladem. Sáhněte si do svědomí. Jak jste na tom s časem stráveným s elektronikou vy sami? Co vidí vaši potomci? Soupeř je přetěžký. Boj je nefér ,všechny výhody má protivník. Přesto je ale ten boj třeba podstoupit. Nevzdat to. Jednu výhodu přeci jen ale máme. Tu hlavní. Kterou nepřítel nikdy mít nebude a ani mít nemůže. LIDSKOST. Byla nám dána jako ta nejsilnější zbraň. Jen jsme to zapomněli. Vzpomeň me si zase co to vlastně znamená být ČLOVĚKEM. Hezký den všem svobodným lidem přeje Červený Jiří,,Jiruna „😉
Pokud ještě někdo občas cestujete hromadnou dopravou, tak se schválně rozhlédněte kolem sebe! Když to nepřeženu, tak osm lidí z deseti čumí na tablet nebo chytrý telefon, něco tam datluje a nebo má zasunuté dráty do uší či sluchátek a jak debil se kinklá v rytmu tuc-tuc jakéhosi akustického smogu. A kolik je těch, kteří místo vejrání do digitálních nesmyslů kouká z okna na krajinu, přírodu, která se zelená… (Samozřejmě – v metru čučet na stěny tunelu asi moc inspirativní není). A je smutné, když děti, místo co by skotačily venku, doma čumí jak pecky na idiotské klipy, střílečky nebo i porno…
Nevím jak kdo, ale já v tom vidím jeden ze záměrů a produktů takzvané „elitářské kultury“ přicházející k nám od anglosaského etnika…
viděno zpoza volantu : po chodníku jde školka. První a poslední dítě má na sobě reflexní vestu. Jedna vychovatelka vpředu, druhá vzadu. Současně obě čumí do mobilu.
chytrý mobilní telefon – geniální nástroj genocidy.
Je to něco, jako plyšák s trhavinou uvnitř.
To je velmi těžká otázka….Moje manželka tvrdí, že děti mají práva…na všechno. A od té doby, co se ženy nesmí mlátit, to nemá řešení.
Paní senátorka se zamýšlí A) až D), možnosti, které se nabízejí jsou. Ovšem hned v úvodu ZAKÁZAT.
Jenže ťuky ťuky ťuk k tomu mít chytrý telefon pro toho kdo ho si vystačí s obyčejným telefonem, tedy „nechytrým“, tj. jakoby se sám tímto vyloučil z množiny asi chytrých, kteří bez chytrého mobilu ani ránu, se ozývají z mnoha stran. Např. poskytování cen některého zboží pro zákazníky, kteří využijí u kasy aplikaci ve svém chytrém telefonu. Nařpíklad Lidl má cenovky označené, takže zákazník ví.
Přimlouvám se k zákazu používání mobilů na všech stupňů škol. Jenže zákaz tu, zákaz tam a jak to může dopadnout? Právo zákonem zakázat, zakazovat, až do stavu totality. na druhé straně člověk si v demokracii může dělat co chce? Obojí tj. vnímáno jako černé a jako bílé je podle mě blbě. Balancovat dobře a ve prospěch a spokojenosti všech mezi tím nikdo nevymyslel a nikdo ani neumí.
Co tak jako v autě,chceš čumět do mobilu,tak stůj,protože těch šilenců co za rychlé chůze ani nevědí kde jsou,máme plně ulice a nejsou nebezpeční jenom sami sobě,jedna kráva s kočárkem čumici do obrazovky mi vjela přímo před auto,prudké brzdění, přežila i s dítětem, ale do mne to zezadu narval další řidič,a kdo si myslíte,že měl problém, ona dáma,nebo já a ten řidič za mnou,a to ani pomyslet,co by se dělo,kdybych to neubrzdil a srazil ji s tím kočárkem, možná i vězení a zničeny život.?
P.S.Zablokovana doprava,dvě pomačkaná auta,dva frustrovani řidiči,policie,úplná změna denního programu,policie,pokuta,tři týdny bez auta v servise,a jako bonus odjezd maminky s kočárkem,jako by se nic nestalo,no a ji vlastně také nestalo,neboť o deset metrů dále už opět čuměla na obrazovku a byla mimo hru.A teď babo raď.
Bych to neřešil. Do pár roků zakážou děcka.
Populaci bude tvořit nafukovací Mytter, PéPé, Jyřý, Pytomyjo, Fujaja a podobní exoti.
Chybí mi zde jedno další řešení: Zajistit, aby měli rodiče dost volného času a důstojnou mzdu. Potom se každý rodič bude rád věnovat dítěti. My ale děláme přesný opak: zdaňujeme práci i všechny životní potřeby na maximální úroveň. Jak se má rodič věnovat dítěti, když potřebuje odpočívat mezi svými dvěma zaměstnáními….?
.. stačí jedna dvanáctihodinová otrokárna. Nemusí být ani dvě.
Co asi tak může vyrůst z dětí, jejichž rodiče již jsou sami dementi?
Dnešní studenti nebudou umět udržet v chodu ani to ještě teď jakž takž funguje.
Bílá tupá konzumní ojroovce je na nezadržitelném ústupu ze světa a brzy se na zbytky po nás budou dívat turisti jako my dnes hledíme na pyramidy ve středoamerickém pralese.
Co že to ta levicová senátorka píše? Hloupí rodiče a moudrý stát, který musí děti před rodiči chránit. Inspirace Barnevernetem?
Já bych zakázal lidi, co by pořád někomu něco zakazovali!
Chytre telefony, lbi lide. Samozrejmne mam take chytrouse, ale pouzivam ho zasadne jen na komunikaci s detmi a vnoucky a nekolika znamymi. I z financniho duvodu ja mam sit zadarmo protoze platim internet. Zadne hry, zadne penize. Spousta blbu odhlasila pevne linky a jinak se s nimi neda komunikovat. Dcera je 20 000 kilometru od nas a syn 700. Obcas pres Whats app vidam vnoucky. Nenosim ho sebou, nechci byt stale lokalisovan a spionovan. Ani nevim, jake aplikace odposlouchavani do toho zidi zamontovali. Vsechna tajmestvi nam sebrali, pry v zajmu boje proti terorismu. HOUBELEC! Jen nas chteji mit pod kontrplou. U blbcu se jim to dari, ale prave my nepratele demokracie se tomu branime. Demokracie bez referenda je diktatura, ze jo Tomio. Nchci aby ma data mel kazdy politik. Kde jsou doby, kdy bylo bankovni tajemstvi, sebrali nam ho z duvodu honu na teroristy. Kde je postovni tajemstvi, sebrali na ho kvuli boji proti terorismu. Kde je lekarske tajemstvi, sebrali nam ho kvuli boji proti kovidu. Kovid uz neni, tak chystaji dalsi pandemii, ale nez vypukne, bude mit Gates a jeho WHO davno pichance proti ni a blbci si pujdou pro dalsi pichance, aby byli svobodni. Tihle blbci nebudou nikdy svobodni a muzou si za to sami. Na svete je 9 miliard debilu, ale mne jich nebude lito. Je moc lidi na svete. Moji pribuzni z vetsi casti opichani nejsou a nebudou. Moje vychova.
Jj, tak to dopadlo – chytré telefony, chytré hodinky a děcka blbé jak bedna kytu…
blbá generace viz video
https://1url.cz/v1LZm
a ta vlajka tam viz ten zdroj , prej maoisti
))) se srpem a s kladivem, nezbytné drdy a ta k dále
nazývat je tím, čím skutečně jsou, zelenými marxisty. a užiteční idioti pro islamisty.