2.5.2024
Kategorie: Ze světa

Ukrajinský smutek

Sdílejte článek:

EVA HRINDOVÁ

Vrabci si už o tom cvrlikají, média opatrně naznačují, ale s Ukrajinou je konec. Rusko neporazí, nevytlačí, prostě netahá za silnější konec provazu. Ani pomoc Západu síly na bojišti i na kolbišti světové diplomacie nezvrátí.

Je mi smutno nad zbytečně mrtvými vojáky, nad zbytečně zničenou infrastrukturou, nad politicky rozvrácenou zemí. Investovalo se tam hodně do podpory fanatismu, Západ štval Ukrajince proti Rusům tak dlouho, až je donutil umírat. Dají se tam věci vůbec někdy do pořádku? Kdo vymýtí to zlo, které Ukrajinu postupně zcela zamořilo?

Můžeme se podívat i k nám. I u nás je nenávist vůči Rusku živená pěkně dlouho. Včera jsem například četla rozhovor s nějakým horolezcem, který tvrdil, že Putin je největší vrah v dějinách. A proto on nejede do Ruska lézt na nějakou horu. Kvůli té zaslepující nenávisti je reálný pohled na Rusko zkreslený a neobjektivní, a to ve všech myslitelných ohledech.

Někdo se zalyká nenávistí, jiný zas nekriticky miluje. Nic naplat, nenávist opravdu zaslepuje… Stačí se podívat na chování části politické scény, na jejich fanoušky, a to koncentrované zlo si vynásobte tak deseti a můžete si udělat představu o dění na Ukrajině. Jak tam s tím mozkovým softwarem budou žít?

V čem je ta nenávist jiná než tu, co známe z historie? Jak se liší nenávist k Rusům od nenávisti k Židům? Ostatně Židy na Ukrajině také zrovna nemilují. Princip kolektivní viny je stále stejný a stále stejně nepřijatelný a odporný. Ukrajina se nechala dobrovolně zničit a my jsme jim v tom zdatně pomáhali. V zájmu našich démonů jsme raději o dění na Ukrajině informovali selektivně, mnohé jsme zamlčovali, jen aby nic nenarušilo to černobílé vnímání.

Každý novinář, který přehlížel obrovské rozkrádání západní pomoci a totalitní chování ukrajinských vládců, má na rukou krev mrtvých Ukrajinců a Rusů. Každý politik, analytik a jiný rozumbrada, který odmítal vidět skutečnou realitu války a světové kontexty, má na rukou krev vojáků a také nese zodpovědnost za prohlubující se vnitřní rozvrat Ukrajiny.

Ale bude to stejné jako s covidem – nikdo žádnou odpovědnost za zavlečení lidí ke špatným rozhodnutím neponese. Pojede se dál jakoby nic. Ukrajina se nechá napospas svým démonům a pojede se zase jiné téma. Opuštěná a vyčerpaná země, plná nenávisti a zlosti, se bude jen těžko vzpamatovávat. Je mi líto Ukrajinců, kteří si udrželi zdravý rozum a nestali se z nich hypnotické stroje na zabíjení. Pokud Ukrajinu nevezme pod svou ochranu Rusko, stanou se jen otroky Západu a budou dřít a trpět pro blahobyt Západu. Ostatně tak, jak to vlastně už známe od nás. Jen u nás to není na první pohled – především pro voliče pětikoalice – tak viditelné.

Liberální demokracie totálně selhala. Protože žádná demokracie nemůže fungovat, když je její fungování postavené na lži. Nefunguje to na Ukrajině, nefunguje to u nás, nefunguje to nikde, kde se neukazuje lidem reálný obraz světa.

blogosvet.cz

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (27 votes, average: 4,70 out of 5)
Loading...
32 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)