3.5.2024
Kategorie: Politika

K eurovolbám po Vidlácku

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Tak se nám do eurovolební kampaně už zapojili všichni, co svou práci dotáhli až k podání kandidátky, splnění všech zákonných náležitostí a zajištění peněz na kampaň. Jako poslední to včera spustil Andrej Babiš, respektive hnutí ANO. Všichni se už představili, všichni ukázali, jakým způsobem na to půjdou a my si dnes krátce probereme volební hesla, protože ta nám dost napoví. Ne, volební heslo opravdu neurčuje volební výsledek, ale dost řekne o taktice.

Hnutí ANO jde do kampaně s heslem: „Česko, pro tebe všecko.“ Vizuál je standardně „aňácký,“ logo je jednoduché, dobře zapamatovatelné. Ale takhle to mají vždycky. Mohou si dovolit ty nejlepší z nejlepších. Zahájení symbolicky v Baťově Zlíně.

SPOLU jde do voleb s heslem: Bezpečná Evropa, silnější Česko. Tváří je povětšinou Alexandr Vondra, kterému teď ještě vyjde film o něm samotném. K tomu ještě přidávají heslo „Odvaha a zkušenost“ a celou řadu dalších hesel a heslíček, protože to ani jinak být nemůže. Vondra a Nýdrmajer, to nejde dohromady ani na plakátě.

STAN žádné heslo nemají. Mají prostě růžový rámeček s nápisem „Priority pro Evropu“ a do toho dávají Danuši Nerudovou, jak slibuje šestnáctiletým, že budou moci volit. Dál se chlubí občankou v mobilu, redefinicí znásilnění a dalšími podobnými pitomostmi. Mára Prchal měl ve své knize pravdu, že Starostové jsou prostě prázdná nádoba. Sice mají velký voličský potenciál, ale nejsou žádná značka. Neexistují.

Piráti si dali heslo: „Odvaha pro Evropu, Evropa pro tebe.“ Já k tomu raději ani nebudu nic dodávat. Ale vizuál je docela hezký. Kdyby mi bylo osmnáct a žil v Praze, asi by to na mě celkem fungovalo.

SPD má heslo: „Odvážně proti válce, migraci a diktátu EU.“ Nebudu se znovu opakovat, že mi na bilbórdech vadí ta LePennová a Salvini a chybí mi tam eurokandidáti, ale budiž, už to nechám být. Vizuál jehož součástí je česká vlajka je pěkný a takový typicky SPďácký. NE válce, NE migraci, NE euru, to k SPD patří dlouhodobě.

STAČILO! má prostě heslo „Stačilo.“ Stačí k tomu jen přidat, čeho stačilo. Drahým energiím, vnucování eura, nedostatku léků, diktátu Bruselu, podpoře zbrojení… Na bilbórdech mají nadpis a jednu větu. K tomu tvář Kateřiny Konečné, jakožto tahouna celé kampaně.

Motoristé s Přísahou mají heslo: „Filip a Nikola nás v Bruselu nezradí.“ Kampaň je postavená především na osobě Filipa Turka, který je rozený šoumen.

Svobodní mají na plakátech: „Patříme do Evropy, ne Evropě.“

Strana PRO jde do voleb s heslem: „Ve prospěch naší země.“ Vizuál pokračuje ve značce PRO, takže je snadno zapamatovatelný, tvář Jindry Rajchla je nepostradatelnou součástí.

Aliance za nezávislost ČR v čele s Hynkem Blaškem má heslo: „Proč volit menší zlo, když můžete volit SRDCEM?“ Alianci bych ani nezahrnoval do seznamu, ale Hynek Blaško je přece jen europoslanec a v minulých volbách měl hodně preferenčních hlasů.

Sociální demokracie dělá jako přes kopírák to, co dělají Starostové. Vizuál podobný – růžový (nebo červený) podklad a do toho nějaká Zaorálkova moudra, která už každý zná. Šmarda se prostě minul stranou. U Starostů by udělal větší štěstí. Heslo „vraťme Evropu lidem,“ to je ještě blbější než Niedermayerova „Odvaha a zkušenost.“

Když se na ta hesla podíváte, nemusíte vůbec přemýšlet, kdo je součástí vlády a kdo opozice.

Všichni vládní mají hujerská hesla o tom, jak je Evropa super a jak tomu skvěle přispíváme. Je úplně jedno, jestli jde o Vondru nebo Nerudovou, jsou prostě jedna ruka s Leyenovou a Klausem Švábem. Vondra se nikdy nepostaví proti Bruseli, maximálně bude trochu zmírňovat tvrdost jejich nařízení. Ale pokud si bude muset vybrat, vybere si tak nějak poevropsku.

Starostové se perou o hlasy s Piráty. Jejich kampaň bych mohl klidně zaměnit. Obě strany říkají to stejné, protože obě vědí, že je tu místo jen pro jednu woke líbodémo stranu. Mladých a blbých tady není zase tolik. V této chvíli podle mě vede Rakušan, protože dal voličům Nerudovou. Ta je v tomto ohledu ještě lepší než Kolaja a Lipavský dohromady. Součet hlasů STAN a Pirátů bude realitou naší zblblé mládeže se kterou asi nic nenaděláme.

Všichni v opozici zase zdůrazňují lásku k naší zemi, českou suverenitu a omezení bruselských pravomocí. Většinu hesel bych také mohl zpřeházet a nikdo by to nepoznal. Drze bych řekl, že Babišovi by se ohromně hodilo heslo Motoristů – „Dostálová nás v Bruselu nezradí,“ protože to je asi nejčastější obava opozičních voličů. Aby nepřišla další Jourová, Charanzová a nebo Maxová.

Všichni do toho jdou odvážně, ve prospěch naší země, nezradí nás, ohlídají nám tam národní zájmy, můžeme volit srdcem… Jen Kateřina Konečná už má všeho plné zuby a bez pardonu říká, že eurovolby jsou první krok k vypráskání této vlády. Já vím, jsem předpojatý, ale které jiné heslo je od počátku protestní? Dva roky protestujeme, ale jediný, kdo kampaní dělá z těchto voleb referendum o Fialově vládě, je Konečná. Všichni ostatní na plakátech říkají, že chtějí dělat v Evropě lepší politiku. Já vím, že jsou všichni protivládní, ale kampaň se nedělá pro přesvědčené, ale pro neznalé.

Z EU přejímáme 80% legislativy. Každý rok si v Bruseli odhlasují větší pravomoci. Postupně, krok za krokem, odevzdáváme suverenitu. Už nám v podstatě zbývá jen právo veta a česká koruna. Není náhoda, že náš prezidentčík tlačí přesně na tohleto. Všechno ostatní jsme už odevzdali. Čím dál víc se toho děje v Bruseli a eurovolby jsou pro české občany na okraji zájmu. Tak moc, že je možné nasadit Danuši Nerudovou a dokonce úspěšně…

Přitom, tyto volby by měly být referendem o vládě! Měly by být první vlaštovkou, že se politické kyvadlo zhouplo. Měly by jasně ukázat, že Fiala kecal, když říkal, že má průzkumy, které ukazují, že je jeho popularita vysoká a stabilní. Tyto volby budou prvním nezfalšovaným průzkumem. Ukáží, jak si na Alternativě doopravdy stojíme a zda se oproti parlamentním volbám v roce 2021 něco posunulo.

Volby ukáží, zda je na naší opoziční politické scéně ještě někdo jiný než Babiš a Okamura. Poprvé se ukáže, kam šel ten milion propadlých hlasů. Jestliže bude zhruba poloviční účast, bavíme se pěti stech tisících hlasech. To jsou minimálně tři, ale spíše čtyři europoslanci… Olbřímí úspěch, pokud by se potkali v jedné straně a pořád ještě velký úspěch, kdyby se rozdělili do dvou stran. Ale také to může být malér jak blázen, pokud hlasy (jako obvykle) propadnou… Myslete na to… v letošních eurovolbách se klidně dají prošustrovat čtyři mandáty!

Argument, že volby nic nezmění, je lichý. Fico na Slovensku ukázal, že se volbami dá hodně věcí změnit. Dá se zrušit veřejnoprávní televize, dají se odstřihnout politické neziskovky a není zapotřebí kvůli tomu vyhrát tak nějak závratně.

Volte si koho chcete. Nikdy vás nepřesvědčím, abyste volili jednotně. Tuto sílu nikdo nemá. Volte rozumem, volte srdcem, používejte matematiku, logiku, siderické kyvadélko… ale jděte k těm volbám. Volte ty, kteří si vás v uplynulých dvou letech získali. Já osobně to hodím STAČILO! a zakroužkuju Petru Rédovou, protože zůstala stejná přes všechno, co se kolem ní přehnalo. Vy si volte dle libosti.

Ale v parlamentních volbách pak buďte nemilosrdní! Ti, co se v nejjednodušších volbách nedostanou do europarlamentu, ti se skoro jistě nedostanou ani do sněmovny. V parlamentních volbách pak volte úspěšné z eurovoleb a nad ostatními zlomte hůl. Teď se propadlé hlasy budou přepočítávat poměrně rovnoměrně, ale v parlamentních volbách to bude podle Rychetského rovnice.

Eurovolby jsou kvalifikace, parlamentní volby budou mistrovství.

 

Redakce
Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (28 votes, average: 4,57 out of 5)
Loading...
60 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)