24.2.2021
Kategorie: Ekonomika

Tři čtvrtě milionu Čechů v exekuci. Byznys pro vymahače i advokáty, změna zákona v nedohlednu

Sdílejte článek:

JAN ŠINÁGL

sinaglKdyž se podíváte do Rakouska, Německa, Švýcarska, Dánska, tyto úspěšné země mají státní exekutory a fungují dobře. Politické strany jsou na systém exekucí napojeny a profitují z něho. Jako důkaz postačí, že od prvního čtení uběhlo rekordních 450 dní, přitom se jedná o problém, ohrožující zemi daleko více než koronavirus.  

 

Systém exekucí v České republice je stále byznysem, z něhož profitují především vymahačské společnosti, specializované advokátní kanceláře a spřátelené velké exekutorské úřady. I proto se v Česku léta nedaří prosadit novelu exekučního zákona, která by systém exekucí narovnala.

„Je to boj o peníze, protože se jedná řádově o stovky miliard korun. Stojíme proti zavedenému lukrativnímu byznysu, vysvětluje v rozhovoru pro HlídacíPes.org Radek Hábl z Institutu prevence a řešení předlužení. Parlament by měl tento týden ve druhém čtení projednávat tzv. exekuční teritorialitu. Od prvního čtení novely exekučního zákona přitom uběhlo rekordních 450 dní.

Jako nejproblematičtější vnímám dvě hlavní věci. Tou první je korupční a klientelistické prostředí v systému exekucí. Nezdravá vazba exekutor – věřitel, která u nás způsobuje kšeftování s exekucemi. Druhý zásadní problém je „nekoncentrace“ exekučních řízení.

I soudy upozorňují na absurdní situace, kdy existují nálezy Ústavního nebo Nejvyššího soudu, které poukazují na protiprávnost a exekutor stejně exekuci nezastaví, protože věřitel si to nepřeje. A když to nakrásně udělají, tak jim hrozí od věřitelů odvolací řízení. Za to, že si exekutor dovolil zastavit protiprávní exekuci, následuje to, co jsem říkal, že už jim věřitel žádný případ nedá. Takže paradoxně ti poctiví, slušní exekutoři, doplácejí na svou slušnost a přicházejí o zakázky, protože nechtějí jít na ruku nepoctivým věřitelům. To je zásadní problém klientelistické vazby, kterou jsem zmiňoval v úvodu.

V rámci změny systému exekucí mluví někteří odborníci i o převedení exekutorů pod stát. Co si o tom myslíte?

Domnívám se, že v tuto chvíli je to nerealizovatelné. Jakkoliv je to systém, který funguje v řadě vyspělých zemí. Když se podíváte do Rakouska, Německa, Švýcarska, Dánska, tyto úspěšné země mají státní exekutory a fungují dobře.

Problémem u nás je, že by šlo o zásadní změnu systému, která je ale během na dlouhou trať a my teď skutečně urgentně potřebujeme především odstranit byznys s exekucemi, který u nás probíhá, který je velmi škodlivý. Takže za mě v tuto chvíli priorita tkví v odstranění komerčního prvku z exekucí a následně v dlouhodobém horizontu se můžeme bavit o zestátnění exekutorů.

Kolik exekucí v tuto chvíli v Česku běží?

Je to 4,3 milionu exekucí plus statisíce dalších exekucí vede přímo stát. V  exekuci je aktuálně kolem 720 000 lidí. V průměru má tedy každý pět až šest exekucí. 160 000 osob má více než deset exekucí. Téměř 500 000 lidí má minimálně tři exekuce. Zkrátka 70 % dlužníků má více než jednu exekuci, proto je tak podstatná zmiňovaná koncentrace exekucí k jednomu exekutorovi. Ukazuje to i na fakt, že exekuce je u nás sama o sobě dluhovou pastí. Lidé nejsou v exekuci proto, že by nechtěli platit, ale protože prostě nemůžou.

Celý článek>

***

Připomínám, že exekuční zákon vznikl za ministra spravedlnosti Pavla Němce. Ten se „proslavil“ i osvobozením pedofilního katarského prince. Na následný luxusní život si určitě za ministerský plat nevydělal. Nákupy na Pařížské třídě v Praze, nebo lety soukromým tryskáčem na nákupy do Paříže apod., mi hlásí lidé z jeho okolí. Jejich informace je těžké zpochybnit, vzhledem k prokázanému „charakteru“ bývalého ministra.

Politické strany jsou na systém exekucí napojeny a profitují z něho. Jako důkaz postačí, že od prvního čtení uběhlo rekordních 450 dní, přitom se jedná o problém, ohrožující zemi daleko více než koronavirus.

 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 votes, average: 4,69 out of 5)
Loading...