3.1.2016
Kategorie: Společnost

Sobotka nebo Klaus: Kdo má pravdu?

Sdílejte článek:

RED 03|01|2016

Jakou dostal Bohuslav Sobotka odpověď na kritiku Václava Klause, kterou zveřejnil na svém facebookovém profilu?

Sobotka napsal: “Václav Klaus dnes na Primě kritizoval vládu. Přemýšlím, proč raději nemlčí. Není totiž tím, kdo by mohl dávat rady. Dobře si pamatuju, jak to tady za něj vypadalo. Za jeho vlády se zhaslo a v divoké privatizaci se doslova rozkradly stovky státních firem. Jeho vládnutí skončilo v roce 1997 rozpadem vlády, rozštěpením ODS a především hospodářskou a finanční krizí, po které tu zbyly vydrancované banky, které pak musela soc. dem. vláda sanovat desítkami miliard korun, aby lidi nepřišli o své peníze. Penězi vybranými na důchody Klausův ministr financí Kočárník ucpaval díry ve státním rozpočtu. Tak tohle všechno už naštěstí máme v naší zemi za sebou. Naše vláda chyby Václava Klause opakovat nebude.”

[ad#clanek-respo]

To rozzlobilo Davida Bartase, který mu odpověděl: 

Klaus prý nemá co kritizovat. Za jeho působení se v privatizaci rozkradly stovky státních firem, říká premiér Sobotka.

Připomeňme si pár čísel z Klausovy doby. V roce 1995 dosahoval růst České republiky 6,2 %, nezaměstnanost byla 3 %, rozpočet vyrovnaný. Privatizace byla jednoznačný úspěch a objektivně nejvydařenější z celého východního bloku. V zemích, kde vlády privatizaci odkládaly došlo k tzv. spontánní privatizaci. Tunelování byla jedna z metod privatizace v mnoha zemích. V ČR jsme se díky včasné privatizaci tunelování téměř vyhnuli. Úplně mu zabránit nelze nikdy. Představte si stát, který vlastní tisíce firem. Firmy mají manažery, ale žádné vlastníky krom státu. Stát těžko může ukontrolovat tisíce a tisíce manažerů. Proto je státní vlastnictví děsivě neefektivní, a co nejrychlejší privatizace je správný postup.

[ad#clanek-respo]

Mám takový pocit, že kdybychom měli tak slabou figurku za premiéra v první polovině devadesátých let, tak se zde rozkradlo všechno. Sobotka je naprosto ostudná postava, která krom kritiky druhých nikdy nic nedokázala a nedokáže. Do dějin se zapíše jako premiér, který přihlížel prorůstání Agrofertu do státních struktur. Nakonec se ho po prohraných příštích parlamentních volbách zbaví vlastní strana. S trochou štěstí získá nějaký flek v Bruselu.

Můžeme být všichni rádi, že jsme tu měli Klause a nejméně do voleb v roce 1996 jsme byli nejúspěšnější transformující ekonomikou. Za relativní prosperitu, kterou zde dnes máme, vděčíme především jemu.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (17 votes, average: 4,94 out of 5)
Loading...