5.4.2020
Kategorie: Multikulturní soužití

Romové se chtějí vracet z Velké Británie – žádají o repatriaci a ubytování v hotelu…

Sdílejte článek:

MAREK HURT

Je mi jasné, že díky titulku budu automaticky označen za rasistu a člověka nesnášenlivého, ovšem míra dojení společnosti musí mít vždy své meze. Meze, které umí někteří zdárně překonávat.

V poště mi přistála tisková zpráva s názvem, Ostravská Asociace romských podnikatelů jedná se zástupci krizového štábu MSK. Hlavičkový papír TZ má označení Hnutí romských studentů a Asociace romských podnikatelů a spolků ČR. Paráda, o těch jsem nikdy neslyšel a předpokládám, že ani většina z nás.

Předmětem jednání byla “minimalizace hrozeb šíření nákazy při repatriaci občanů ČR (rozuměj romů) z Velké Británie. Předpoklad je. že se nám domů vrátí 2000 spoluobčanů, kteří nebudou mít kde bydlet, nebudou mít peníze, prostě natažená dlaň a státe postarej se, jsem doma.

Co tedy chtějí:

1. na hranicích test na koronavirus

2. do doby zjištění výsledku testu důstojné ubytování – hotel (nedělám si legraci)

3. pro zdravé rodiny volné ubytovací kapacity

4. pro pozitivně testované účinná kontrola a monitoring všech v karanténě (v hotelu)

Nemohu si nevybavit tažení Romů do Velké Británie za lepším životem. Teď, když to tam lepší není se chtějí vrátit, bez peněz, ale s požadavky.

Kolik nás bude tahle sranda stát? 2000 lidí, pro všechny ubytko v teplém hotelu s all inclusive, to máme minimálně litránek na den pro každého, za den je to dvojčička, za týden 14 mega. Ale jsou to také voliči a tak pro ně určitě božský “řídímstátjakofirmu” něco najde.

Tak pěkný korona den pro všechny a počtěte si sami

TISKOVÁ ZPRÁVA V Ostravě 3. 4. 2020

Ostravská Asociace romských podnikatelů jedná se zástupci krizového štábu MSK

Představitelé Asociace romských podnikatelů a spolků ČR a Hnutí romských studentů jednali v těchto dnech se zástupci krizového štábu MSK – konkrétně s ředitelkou KHS Pavlou Svrčinovou, náměstkem hejtmana Jakubem Unuckou a ředitelem krajské policie Tomášem Kuželem. Předmětem jednání byla minimalizace hrozeb šíření nákazy při repatriaci občanů ČR vracejících se z Velké Británie, distribuce ochranných a dezinfekčních prostředků potřebným a do rizikových lokalit.

Počet repatriovaných představuje zhruba 2 000 osob. Očekává se návrat většího množství občanů z Velké Británie, zejména příslušníků romské komunity. Dle informací Asociace vracející se osoby nemají mnohdy zajištěno ubytování a spoléhají na své rodiny. Hrozí tak, že dojde k vysoké koncentraci osob na malém prostoru, a tím k porušování vládou nařízené karantény, nebo budou osoby v době karantény jinde, než původně nahlásili. Většina z navrátilců má britskou SIM kartu, kterou v krátké době po návratu vypne a nahradí jiným číslem mobilního telefonu. Tím dojde ke ztrátě spojení i případného trasování. „Bohužel přístup Policie ČR a Krajské hygienické stanice je v této věci doposud laxní. Naše organizace proto navrhuje přijetí okamžitých opatření pro všechny osoby (nejen Romy) tak, aby příjezd dalších skupin repatriovaných občanů v rámci celé České republiky byl v upraveném režimu, který umožní výrazně eliminovat možnost rozšíření koronavirové nákazy. Současně nabízíme asistenci při koordinaci příjezdů vracejících se Romů. Díky tomu bude mít komunita přehled o rodinách, které se vracejí, zejména o jejich skutečném místě pobytu. Toto opatření již realizujeme a jsme již v kontaktu s rodinami, které jsou v karanténě, monitorujeme jejich situaci. Máme informaci o tom, že rodiny nemají finanční prostředky k tomu, aby řádně dodržovali karanténu. Nemají ochranné roušky, rukavice ani dezinfekce. Vyřízení relevantní sociální dávky není tak rychlé, aby eliminovalo tento problém,“ upozorňuje prezident ostravské Asociace romských podnikatelů a spolků ČR Vladimír Leško.

Konkrétní navrhovaná opatření

  • Provést všem osobám vracejícím se ze zahraničí PCR test na hraničním přechodu a po dobu do získání výsledků (nejméně 48 hodin) jim poskytnout důstojné místo k pobytu (např. hotel), kde budou současně dodržovat karanténní režim a bude jim poskytnut balíček potravin, aby nemusely místo pobytu opouštět. Tímto identifikujeme přenašeče, kteří by mohli šířit nákazu, která by nesla daleko větší náklady ještě před stykem s komunitou.
  • Poskytnout volné ubytovací kapacity pro ty rodiny, které nemají prokazatelně (nájemní nebo vlastnický vztah k obytnému prostoru) možnost dodržovat karanténu z důvodů absence obytných prostor, a tím zamezit případnému styku s tuzemskou komunitou a porušování karantény.
  • V případě pozitivního výsledku testu apelujeme, aby zástupci Policie ČR, městské policie, popřípadě asistenti prevence kriminality ve spolupráci s Krajskou hygienickou stanicí byli nasazeni k účinné kontrole a monitoringu všech testovaných osob v povinné karanténě.

„V nejbližších dnech budeme opět jednat se zástupci krizového štábu, a to ve věci řešení životních situací osob/rodin a distribuce ochranných a dezinfekčních prostředků do rizikových lokalit. V současné době se jedná o zdraví a životy našich dětí, rodin, blízkých, občanů České republiky. Je nutné vytvořit a implementovat náležitá opatření, abychom minimalizovali rizika šíření koronaviru. Narodili jsme se v tomto kraji a budeme bojovat proti rizikům, která mohou ohrozit obyvatele našeho kraje,“ říká na závěr Vladimír Leško z ostravské Asociace romských podnikatelů a spolků ČR.

Kontakt pro více informací:

Vladimír Leško, prezident Asociace romských podnikatelů a spolků ČR, z.s.

E: [email protected], T: 608 100 351, www.arps-cr.cz

Bc. Vladimír Čermák, lídr Hnutí romských studentů a koordinátor projektu

E: [email protected], T: 736 788 884

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (39 votes, average: 4,90 out of 5)
Loading...