19.10.2020
Kategorie: Společnost

Politická korektnost a podobné jedy

Sdílejte článek:

ŠIMON MIČA

 

Od šedesátých let minulého století panuje přesvědčení, že ve společnosti existuje věc zvaná institucionální rasismus. To znamená, že společnost, která je z většiny tvořena bílými lidmi je systémově rasistická, nastavená na utlačování všemožných menšin. Podle levicových aktivistů je potřeba s tím bojovat. Proto vymysleli politickou korektnost.

Politická korektnost je termín užívaný radikální levicí pro používání takové mluvy, která není urážlivá pro žádného příslušníka jakékoli menšiny (etnické, sexuální, sociální…). Koncept politické korektnosti tkví v tom, že je potřeba potlačit svobodu slova, aby nedocházelo k diskriminaci menšin. Nahradit tzv. free speech (svobodná řeč) fair speech (spravedlivá řeč). Při definici toho, kdo je politicky korektní se pak pozná, kdo jím není. Bílý muž si musí dávat setsakra pozor na to, aby náhodou někoho neurazil. Černá žena to má mnohem jednodušší. Ledacos jí projde. Uvedu jednoduchý příklad z letošního léta. Když jedna profesorka indického původu z univerzity v Cambridgi na svůj Twitter napsala, že „na životech bílých nezáleží,“ tak ji univerzita ještě povýšila. Přiznám se, že na univerzitě v Cambridgi bych opravdu pracovat nechtěl.

Vysoké školy na Západě chrlí jednu podobnou myšlenku za druhou. Dalším takovým objevem je tzv. mikroagrese (microagression). Koncept, který byl popsán již v roce 1970 černošským profesorem psychiatrie na Harvardu Chesterem Piercem, zase označuje různé údajně urážlivé výroky – ať už úmyslné nebo neúmyslné – vůči příslušníkům nějakých skupin. Příklad mikroagrese může být například prohlášení, že „Amerika je země příležitostí,“ protože to údajně podporuje mýtus meritokracie – tedy, že každý má to, oč se zaslouží.

Aby došlo k ještě většímu okleštění svobody slova, tak by se podle radikální levice bílý muž vůbec neměl vyjadřovat k problémům například černochů a jiných menšin, neboť je příslušník jiné skupiny obyvatelstva a tudíž jejich problémům nemůže rozumět. Nejlépe tedy, aby se nevyjadřoval k ničemu.

Lidstvo by už konečně mělo opustit rozdělování obyvatelstva do skupin a začít na sebe zase pohlížet jako na jednotlivce. Nedívat se na sebe jako na oběti, ale snažit se toho dosáhnout v životě co nejvíce, pracovat na sobě a neustále se zlepšovat. Jak říká americký politický komentátor Ben Shapiro: „Pokud na sebe přestaneme pohlížet jako na příslušníky menšin a začneme o sobě uvažovat jako o jednotlivcích, Amerika znovu zažije svůj vzestup.“ K tomuto výroku bych pouze dodal, že nejenom Amerika, ale celý svět může zažít vzestup o jakém se mu ani nesnilo.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (18 votes, average: 4,94 out of 5)
Loading...