17.10.2020
Kategorie: Společnost

Hromadná imunita by podle studie zachránila více lidí než přísný lockdown

Sdílejte článek:

REFORMY.CZ

Zjištění poukazují, že ač přísná veřejná zdravotní opatření srazí počty případů dolů, tak dlouhodobě počty mrtvých vzrostou.

Zjištění publikovaná ve středu British Medical Journal naznačují, že ač přísná veřejná zdravotní opatření srazí počty případů dolů, tak dlouhodobě počty mrtvých vzrostou.

V jedné ze simulací, kterou výzkumníci prováděli v průběhovém modelu ukazující, že karantény, sociální odstupy lidí starších 70 a nemocných výrazně přiškrtily šíření viru v první vlně. Ale když se ta opatření uvolní, tak nákaza naroste, zvláště mezi mladými lidmi a ta čísla podle modelu  vyžene do smrtonosnější druhé vlny.

V té druhé vlně mladí lidé, kteří méně podléhají úmrtím na COVID-19 pomohou virus rozšířit mezi starší populaci s následným nárůstem úmrtnosti.

Autoři model popsali jako prodlouženou pandemii.

V jiném modelu zkoumala britská studie stav zrušení karantén a možnost, aby mladí lidé chodili do škol a do práce, zatímco ti nad 70 zůstanou v sociálním odstup, což přineslo značně nižší úmrtnost.

„Lockdown neznamená, že počty mrtvých klesnou, to je jen krátkodobý zisk, vede však k dlouhodobému strádání,“ řekl vedoucí autor Graeme Ackland, profesor počítačových simulací na University of Edinburg.

„Kdybyste nedělali nic, bylo by to do teď za námi. Bylo by to naprosto hrozné, ale měli bychom to za sebou. Nedělat nic by nebylo úplně šílené.“

Autoři studie místo plošných lockdownů navrhují povolit mladým lidem chodit do školy a do práce a skupiny starších dát do karantény. Tím by se mezi mladými vyvinula hromadná imunita a ochránila by se zranitelná populace.

V pondělním briefingu však šéf Světové zdravotní organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus prohlásil, že dovolit novému koronavitu, aby se šířil ve snaze o dosažení kolektivní imunity je „prostě neetické“.

„Nikdy v historii veřejného zdravotnictví nebyla jako strategie reakce na epidemii, natož pandemii, použita hromadná imunita,“ řekl Tedros.

Studia protilátek naznačují, že méně než 10% lidí ve většině zemí je covidem zasažených, řekl, takže se to vůbec neblíží většině nutné pro hromadnou imunitu.

Když je většina světové populace zranitelná, znamenalo by ponechat virus, aby se šířil, „dovolit zbytečné infekce, utrpení a úmrtí,“ řekl.

 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...