30.4.2024
Kategorie: Politika

Langšádlová je pryč. Kdy půjde Pekarová?

Sdílejte článek:

KAROLINA STONJEKOVÁ

Ministryně pro vědu a výzkum Helena Langšádlová z TOP 09 rezignovala. Podle svých vlastních lehce ironických slov neměla dost lajků pod příspěvky na sociálních sítích. Také prý nemá důvěru své strany. Tento bod její rezignace je docela pozoruhodný: odcházet proto, že nemám důvěru strany, která přitom také žádnou důvěru nemá – není to legrační? Je. Zvláště pokud uvážíme, že odpověď na otázku, proč TOP 09 žádnou důvěru nemá, rozhodně nezní, „protože Langšádlová“.

Rezignaci ministryně Langšádlové geniálně shrnul jeden diskutující na Facebooku, když celou situaci okomentoval slovy: „Všichni vědí, že ryba smrdí od hlavy. V TOP 09 ale mají pocit, že ryba smrdí od zadní ploutve.“ Aby taky ne. I při velmi letmém pohledu je jasné, že hlavním problémem nizoučkých preferencí Topky není to, jestli je většině veřejnosti zcela neznámá ministryně aktivní na TikToku či Instagramu.

Navíc – vzhledem k tomu, jak žalostně (až trapně) vypadá sociálně-síťová prezentace ostatních členů vlády, je v tomto ohledu střídmost Langšádlové spíše důvodem k pochvale než ke kritice. Když někoho vyhazujete, pardon, když někoho natlačíte do rezignace, je celkem logické, že na něm hledáte chyby. Ale asi byste při tom hledání neměli sami udělat chybu tím, že se v podstatě přiznáte, že prezentaci v kyberprostoru považujete za gró ministerské práce. Neboť tohle gró ministerské práce opravdu není.

Za práci naopak odcházející šéfku rezortu vědy a výzkumu zase až tak úplně kritizovat nejde. Není její chyba, že ji posadili na ministerstvo, které bylo vytvořeno účelově, bez reálné agendy, a tudíž se tam toho zase tolik odpracovat nedalo. Natož aby se to ještě dalo nějak velkolepě prezentovat na sociálních sítích. Když někomu vezmete pádlo, těžko si pak můžete stěžovat, že nepádluje.

Nenene, odchodem Langšádlové se nic nevyřeší a preference TOP 09 to ode dna neodlepí ani o milimetr. Je sice pravda, že se předsedkyně strany Markéta Pekarová, zbaví člověka, který má historicky mnohem blíže k Miroslavu Kalouskovi, než k ní. Ale jinak rošáda na bezvýznamném ministerstvu, které stejně existuje jen tak do počtu, nepřinese nic a hlavní malér strany stejně nezakryje. Zbavit se ministryně, která je neviditelná, ale nezbavit se stranické šéfky, která je naopak viditelná tak moc, až tím vlastní stranu potápí, nedává žádný smysl. Stejně jako nedává žádný smysl tlačit na odchod někoho, kdo fakticky nemá co zkazit, a přitom nechat ve funkci ministra Válka, který toho už zkazil požehnaně. Můžete rybě uříznout ploutev, proč ne. Jenže hlava bude smrdět dál.

Klíčový problém TOP 09 totiž není, proč odešla ministryně pro vědu a výzkum. Jestli odejít měla, či neměla. A dokonce tím hlavním problémem není ani to, kdo ji nahradí. Langšádlová odešla, v pořádku. Hlavní otázka ovšem zní, kdy odejde Pekarová.

 

Karolina Stonjeková 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (27 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
19 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)