29.4.2024
Kategorie: Ekonomika

Placený Seznam?

Sdílejte článek:

JINDŘICH KULHAVÝ

Koncesionářské poplatky u veřejnoprávních médií platíme již dlouho a s velkou nevolí. Přestože nepotřebujeme ČT a ČRo vůbec sledovat, což je vcelku při existenci mnoha jiných stanic jednoduché, peníze jim posílat musíme. Podporujeme tím jen vytváření publicistických manipulací a lží doplněných často historickou filmovou a seriálovou tvorbou. Úniku placení naprosto nesmyslných částek bez rizika jistých komplikací úplně nejde, navíc u firem vlastnících auta a počítače se jedná o doslovnou šikanu. Netušíme, kolik lidí sleduje veřejnoprávní média, ale my k nim rozhodně nepatříme.

K placeným formátům se však stále častěji uchylují i soukromé subjekty. Uzamčené články mají přinést provozovatelům webů peníze na pokrytí nákladů a zisků tam, kde reklamy nestačí. Vzhledem k množství různých stránek je poptávka po propagaci nižší, navíc Finanční správa si kolem reklamní činnosti stanovuje svá pravidla a měří každému různým metrem. V podstatě přes neuznání nákladů na propagaci může inzerenty především u menších subjektů odrazovat a dosáhnout na její eliminaci a nedostatek příjmů u poskytovatelů. Ostatně to se netýká jen médií, ale i sportovní sféry, kde chybí sponzoři. Jistě, reklama může fungovat jako pračka peněz, o tom ví své například Babiš, na druhou stranu Agrofert poskytuje dost financí i tam, kde ostatní nevidíme. Problém není v propagaci, ale v obrovském daňovém zatížení a následném mizerném hospodaření politiků myslících si, že jsou stát. A stejně špatně jsou využívány peníze plynoucí z neopodstatněných koncesionářských poplatků.

Je s podivem, že se k poplatkům za užívání či konzumaci obsahu webů uchylují i velká internetová média. Jistě, ta, která vychází i v tištěné podobě, ztratila mnoho čtenářů. Mobilní telefony vytlačují klasické noviny a časopisy, tržby klesají. Je to vcelku logický posun, zároveň se ale zjednodušuje instalace reklamních bannerů. Někdy je jejich podsouvání extrémně otravné a ani obsah článku díky nim nemáte chuť dočíst. Nicméně pokud je vše v určité rovnováze, jsme ochotni jejich existenci akceptovat. Bohužel weby o nás začaly shromažďovat mnoho informací a člověk se dostává pod drobnohled. Každé otevření stránek je povinně doplněno jakýmisi cookies, navíc před mobilem něco řeknete a ihned Vám začnou chodit reklamy spojené s tématem hovoru. To přeci nechceme. Ztráta soukromí je už doslova hmatatelná.

V poslední době se k médiím vybírajícím poplatky za menší míru otravování přidal i Seznam. Prolhaný, manipulující a nově i drahý. Zdarma ho můžete používat také, ale za jakou cenu? Ten čokl v jeho logu Vás bude sledovat při každém použití stránek i mimo ně. I přes skutečnost, kterou je tendenční tvorba ve jménu prosazování liberální politiky, eurohujerství a nenávisti jak k Babišovi, SPD, Alternativě či k Rusku, si na Seznamu člověk četl aspoň o sportu či využíval vyhledávač. K tomu sice bylo nutno přelouskat pár reklam, ale ještě to šlo. Teď nově se bude muset buď nechat neustále lustrovat, nebo platit měsíčně téměř 80 Kč. To pro některé z nás znamená se Seznamu konečně zbavit úplně. Ostatně tak bude následovat iDnes a některé další weby, které se staly plno lidmi ignorovanými.

Utahování šroubů pokračuje ze všech stran. Drahé bydlení, potraviny, pohonné hmoty, vysoké daně, hrozba války, zvýšené poplatky za cokoliv, nyní placené informace. K tomu nulové soukromí. Telefony nás poslouchají 24 hodin denně, jen se liší to, kdo je na druhém konci. A to včetně ozbrojených složek. V Kanadě už existují oblasti, ze kterých při výjezdu musíte žádat o povolení. Sledují nás naše auta, kamery jsou na každém rohu. Mnozí z nás tak s nostalgií vzpomínají na doby minulé, kdy byla STB jen slabým odvarem toho, co zažíváme nyní. A Seznam už dávno předstihnul Rudé právo.

 

Jindřich Kulhavý

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (35 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
23 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)