30.4.2024
Kategorie: Ze světa

Mezi Scyllou a Charybdou

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Tak jsme se dozvěděli, že Ukrajina schválila nový mobilizační zákon. Proč? Protože nemá skoro žádné ztráty, to je snad jasné, ne? Ukrajina zatím během konfliktu přišla o „pouhých“ třicet tisíc vojáků, zatímco Rusů už padly statisíce, ba skoro miliony. Proto mají Rusové (podle západních zdrojů) armádu o 15% větší, než měli na začátku války a vůbec nic jim nedochází, zatímco Ukrajinci sice neměli skoro žádné padlé, ale potřebují nutně milion mužů v braneckém věku, kteří před konfliktem utekli do Evropy.

A tak v Kyjevě schválili mobilizační zákon, který přidal další dva odvodní ročníky (někteří američtí senátoři radili, že by Ukrajinci mohli odvádět i šestnáctileté) a protože se Ukrajině bezvadně daří na bitevním poli, byla by škoda, kdyby někdo přišel o tu zábavu a tak ze zákona naopak vypadla demobilizace těch, kteří jsou ve válce dlouho a mají toho plné zuby.

V ukrajinských městech na chlapa prakticky nenarazíte, protože buď už jsou na frontě a nebo se pečlivě skrývají před verbíři a tak se bdělé odvodní oko začalo zaměřovat za hranice. Ukrajinský mefisto, ministr zahraničí Kuleba, už zařídil, že Ukrajinci v zahraničí nemohou využívat konzulárních služeb. Končí vám platnost pasu? Musíte si ho obnovit na Ukrajině. Žádná ambasáda ve Varšavě nebo Praze vám to nezařídí.

Bez platného pasu nemůžete nic. Nedostanete žádné pracovní povolení, nezařadí vás do žádného sociálního programu, nikdo vás neošetří, nemůžete si otevřít bankovní účet… A platí to nejen pro uprchlíky před válkou, ono to platí i pro ty, kteří z Ukrajiny odešli před mnoha lety a dlouhodobě v Evropě pracují. Ano, i ti ještě mohou posloužit jako potrava pro děla někde u Bachmutu.

A tak stojí evropské hodnoty před zajímavým eticko-morálním problém. Buď mohou stát za Ukrajinou a nebo za Ukrajinci. Obojí už teď nejde dohromady. Ukrajinci utekli před válkou na Ukrajině a nechtějí do ní. Ale bez nich Ukrajina válku prohraje. Ona tu válku prohraje tak jako tak, ale to vědí jen chcimíři. Všichni ostatní evropsky hodnotní lepšolidé sledují Českou televizi a tak nepochybují o brzkém ukrajinském vítězství. Jen by k tomu bylo zapotřebí postavit do zbraně všechny ty Ukrajince, co u nás pořádají Bandera párty.

Mimochodem… Bandera párty, to vadilo jen primátorovi Plzně, Zaryckému. Všechny studnice morálních hodnot s tím byly v pohodě. Ale běda, když si chce Konečná pobesedovat s občany… To je oheň na střeše.

Poláci, Litevci (ale i Estonci a Lotyši) už toto dilema rozsekli. Budou stát za Ukrajinou a budou napomáhat tomu, aby šli Ukrajinci radostně padnout za transatlantické hodnoty svobody a demokracie. To znamená, že komu propadne pas, ten si v Polsku ani neškrtne… možná proto tam byl na konzulátech v posledních dnech takový nával…

Lidi, to pustťe z hlavy, Kefalín! Lidí je jak sraček. Hodnoty, vole! Hodnoty! U Kyjeva se bojuje za Prahu a jak řekl Alexandr Vondra, mladým Ukrajincům by doporučil, aby pěkně odjeli bojovat za svou vlast. Už tedy nedodal, že jde o nejzkorumpovanější vlast v Evropě, ale to se teď neříká. V únoru 2022 korupce na Ukrajině skončila, stejně tak tam skončily všechny totalitní praktiky, mafie byla potřena, oligarchové se stali spořádanými občany a když náhodou Američané zjistí, že tam dochází k mučení a potlačování lidských práv, tak to Česká televize vymlčí.

Fiala je zatím zticha. Až podezřele zticha. Prezident USA spinká a on nedostal notičky. On to teď vůbec bude mít těžké. Musí se rozhodnout, co je to ta jeho hodnotová politika. Jestli jsou hodnoty v tom, že ochrání Ukrajince, kteří bojovat nechtějí, před frontou (třeba tím, že se to nějak udělá a oni nebudou potřebovat pas) a nebo jestli bude chránit demokratickou Zelenského Ukrajinu (kde pro jistotu zrušili prezidentské volby) do posledního Ukrajince. Obojí naráz nelze.

Když bude Fiala chránit Ukrajince před Ukrajinou, tak se sem nahrnou ti, co to teď v Polsku mají za pár… To se českým občanům líbit moc nebude a Fialova popularita vystřelí do záporných hodnot. To se v eurovolbách rozhodně projeví.

Když bude chránit Ukrajinu, tak nám tu zůstanou jen ženské a děti… Už nebudou žádné Bandera párty ani nic podobného. Všichni ostatní budou pěkně ticho a dávat pozor, aby je nechytili při nějakém banálním přestupku a naše úřady je nedeportovaly bez platného pasu rovnou Do Časiv Jaru. A jejich krev bude mít Fiala na rukou.

Můj tatínek mi vždycky kladl na srdce, abych se pokud možno nedostal do situace, kdy si budu muset vybírat mezi dvěma špatnými možnostmi. Protože ať vyberu jak vyberu, vždycky to bude špatně. Myslím, že se naše vláda dostala přesně do této situace. Buď ukáže, že evropským hodnotám nikdy nešlo o člověka a lidský život má stejně malou cenu, jako měl za Reichu a nebo si pozve další statisíce uprchlíků, kterým už v Polsku pšenka nepokvete.

Válka už je taková… žere. Strašně žere. Zdroje, životy… i lidskost. To mají z toho, že se nesnaží o mír a nevěří v pacifistická řešení. Nakonec se to vždycky obrátí proti nim. Jinak to být ani nemůže.

A my se dívejme. Dívejme se, jak to Fiala s Černochovou myslí s Ukrajinci. Dívejme se, jaký je skutečně jejich žebříček hodnot. Tentokrát poprvé o tom nestačí jen žvanit a sahat do našich kapes. Tentokrát poprvé sahají na životy. Bude to důležitá zkušenost. Uvidíme, čeho budou brzy schopni i vůči nám, českým občanům.

Dívejme se!

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (26 votes, average: 4,85 out of 5)
Loading...
34 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)