24.7.2018
Kategorie: Ekonomika

Zrazená spravedlnost: Klienti H-systému se musí vystěhovat ze svých domovů

Sdílejte článek:

COM

Chodíme si k soudu pro spravedlnost nebo jen pro rozsudek? Jaké to máme zákony? Klienti H-Systemu z bytového družstva Svatopluk definitivně prohráli spor s insolvenčním správcem. Nejvyšší soud jim nařídil do měsíce vyklidit osm bytových domů, ve kterých žijí.

[ad#textova1]

Družstvo Svatopluk tvoří někteří bývalí klienti H-Systemu, kteří si po pádu firmy svépomocí byty dostavěli. Nájemní smlouvy mezi družstvem a obyvateli bytů jsou ale podle NS absolutně neplatné. Družstvo pokračovalo v započaté stavbě na pozemcích H-Systemu. Družstvo tak v podstatě investovalo do cizího majetku.

Podle NS šlo družstvo do rizika, když pro své plány nemělo souhlas konkurzního soudu. Mělo pouze předběžnou domluvu s tehdejším konkurzním správcem o dostavbě a následném prodeji za pevně stanovenou cenu.

„Nejvyšší soud uložil Stavebnímu družstvu Svatopluk do jednoho měsíce od nabytí právní moci tohoto rozsudku Nejvyššího soudu vyklidit a jako vyklizené předat konkurznímu správci celkem osm bytových domů,“ uvedl Tomíček. Soud své stanovisko zdůvodnil tím, že pokud by byty zůstaly jejich majitelům, byly by bytové domy a pozemky náležící do konkurzní podstaty obtížně zpeněžitelné.

Podle soudu jsou nájemní smlouvy neplatné, protože byly uzavřené po téměř dvou letech od podání žaloby o vyklizení bez souhlasu správce konkurzní podstaty úpadce. Obyvatelé bytů tak podle Nejvyššího soudu nebyli proti vyklizení chránění ani ve vztahu k případnému novému nabyvateli bytových domů.

Zamítnutí žaloby o vyklizení bytových domů by podle soudu nebylo spravedlivé ani rozumné řešení situace. „Nejvyšší soud nepřehlíží, že vedlejší účastníci řízení, lidé ubytovaní ve zmíněných bytových domech, jsou sami oběťmi situace vyvolané platební neschopností úpadce. Nejsou však oběťmi jedinými,“ konstatoval dále soud. Soud se také zabýval otázkou, jestli jeho rozhodnutí nebude v rozporu s dobrými mravy, ale na základě předchozí judikatury došel k závěru, že nebude. 

Premiér Andrej Babiš v souvislosti s H-Systemem hovoří o nespravedlnosti. Ministr spravedlnosti Kněžínek verdikt nekomentoval, zdůraznil možnost obrátit se na Ústavní soud. „Určitě je to nespravedlnost,“ pronesl dnes Babiš. „Z hlediska ministerstva není možné zasahovat do rozhodování nezávislých soudů,“ podotkl Kněžínek, který prý chápe bolestivost případu. 

Rozhodnutí Nejvyššího soudu, který nařídil členům bytového družstva Svatopluk vyklidit domy, v nichž žijí, je pro družstevníky šokující, uvedl za družstvo Martin Junek. „Něco takového jsme absolutně nečekali,“ říká.

Jedním z poškozených, kteří se musí do měsíce vystěhovat, je i Martin Junek. Redakci iDNES.cz řekl, že má pocit, že ho stát zradil, a proto přemýšlí o emigraci. Rozhodně chce podat stížnost Evropskému soudu pro lidská práva. „Zaplatili jsme, abychom měli kde bydlet, a teď nám to stát chce vzít. To je naprostá nehoráznost. Nedokážu si to představit. Snad lidi začnou stavět barikády a nikoho tam nepustí. Je to největší výzva k občanské neposlušnosti, jakou naše novodobá historie pamatuje,“ řekl Junek. Později svá slova mírnil s tím, že stavění barikád není tolik pravděpodobné, protože většina obyvatel je již důchodového věku. I proto ho děsí možnost, že by se za měsíc mělo vystěhovat šedesát domácností. Bojí se, že nakonec skončí všichni ve stanech někde na poli, což je prý přes léto snesitelné, ale v zimě to bude asi horší. 

Podle Junka se zpeněžením jejich bytů žádná nerovnost nenapraví, jak argumentoval soud. Správce konkurzní podstaty má podle něj dost prostředků, aby věřitele uspokojil. „Šidí stát, kde může, protože má peníze ukryté v daňových rájích a Nejvyšší soud rozhodne v jeho prospěch, tak kde to žijeme,“ zmínil Junek.

Správce podle něj rozprodal pozemky za mizivé ceny svým známým a teď se chce „hojit“ na poctivých lidech, kteří si dostavěli byty za své peníze. „Po krachu H-Systemu jsme do toho vložili další svoje peníze a ty domy jsme dostavěli. Správce po té dostavbě zahrnul naše domy do konkurzu a chtěl by je využít, aby se z nich částečně sanovali všichni klienti. Je to pro nás naprosto nepřijatelné,“ uvedl Junek.

Zmínil, že průměrná rodina zaplatila společnosti H-System milion korun. Další milion pak dala na dostavbu bytu a zhruba milion korun pak stálo vybavení. 

Obyvatelé dotčených domů dále řekli, že za 25 let si z holostaveb vybudovali útulné bydlení, do kterého investovali spoustu peněz. „Správce konkurzní podstaty pravil, že to máme dostavět, pokud na to budeme mít schopnosti, sílu a peníze a že nám to potom prodá. To se nestalo, protože správce konkurzní podstaty pana Kudláčka vyměnili za pana Monsporta. A pan Monsport řekl: žádný prodej, oni odtamtud vypadnou,” řekla jedna z obyvatelek Marie Nollová.

„Nedokážeme si vůbec představit, že bychom měli ty domy vyklidit. Ti lidé jsou často zadlužení a splácí to, že mohli ty domy dostavět,” říká dále pan Junek. „Ti lidé nemají kam jít a Nejvyšší soud k tomu nepřihlédl,” řekl a poukázal na to, že lidé podle něj nemají v ČR právní jistotu. „Někteří v emočním záchvatu mohou dát ten dům do původního stavu, to znamená, že ho zbourají nebo zapálí,“ varoval také Junek.

Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu zhruba o miliardu korun. Majoritní akcionář H-Systemu Petr Smetka si za vytunelování společnosti odpykal 12 let ve vězení.

Na závěr několik ohlasů na tuto kauzu ze sociálních sítí:

  • ‪Co to je za zemi v níž soud nechá vystěhovat nájemníky kteří si svůj barák zaplatili dvakrát?‬
  • Horší je země, kde její představitelé dovolí takový rozsudek vykonat.
  • Kauza H system je neuvěřitelný dokument doby o neschopnosti státu zajistit svým občanům právní ochranu proti jasným lumpům. Zničené životy. A spravedlnost pouhá fikce.
  • Česká justiční mafie se svou spravedlností pro zloděje?…….Chrání zločince a ničí poctivé lidi!…….”Právní stát v praxi?”……Svině!
  • NIKDO mě nedokáže přesvědčit ( a já si ten soudcův výklad přečetla) že v takové situaci nemá právo možnost najít jiné řešení! U nás fakt zákony ” postihují ” jen slušné lidi, na hajzly jsme krátký !!!

[ad#pp-clanek-ctverec]

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (14 votes, average: 4,86 out of 5)
Loading...