28.4.2020
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Zelený plán pro zotavení Evropy

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

vylicilI když to tak nemusí vypadat, Evropská unie na nás neustále myslí. A zatímco my se potýkáme s malichernostmi všedního dne, jako je otevírání obchodů, školní docházka, náběh výroby a podobně, tak ona pro nás chystá opravdu veliké věci. Jako třeba Plán zotavení Evropy po koronakrizi.

S prvním nástřelem Marshallova plánu pro Evropu, jak tenhle nápad bruselští autoři pyšně nazývají, přišel v minulém týdnu Předseda Evropské rady Charles Michel. Podívejte se zde. V hromadě obecných eurofrází, jako že „zotavení musí být inkluzivní, týmové úsilí,  zahrnující i  občanskou společnost, sociální partnery a další”, nebo že „EU je založena na souboru hodnot a práv, které jsou zásadní pro integritu našich model a způsob života”, které se daly očekávat, lze v textu najít i dvě, docela zásadní, čertova kopýtka.

Tím prvním je Green deal. Opravdu. Oni se jej, přes všechny potíže a krize, fakt nevzdali! Tady to máte černé na bílém: „Zelený přechod a digitální transformace budou hrát ústřední a prioritní roli při oživení a modernizaci naší ekonomiky. Investování do čistých a digitálních technologií a kapacit nám pomůže vytvářet pracovní místa a růst a umožnit Evropě, aby vydělala na výhodě prvního tahu v globálním závodě k zotavení…”

Tím druhým dračím vejcem můžou být věty: „EU musí poskytnout pomoc zemím v nouzi” a „Silné partnerství by mělo být rozvíjeno s Afrikou.” Jejich zlověstnost, zvláště v tak těsném spojení, asi není potřeba dále rozebírat.

Ale zpět ke Green dealu. Jak by si některá z jeho budoucích opatření, směřujících nás ke šťastným zítřkům, bruselští komisaři představovali, naznačují další dokumenty. Třeba tento v němž autoři lkají nad nízkou cenou pohonných hmot. „Problém nyní představuje nízká cena fosilních paliv, která by mohla zelenou transformaci narušit. Evropa by proto měla nastavit minimální cenu fosilních paliv tak, aby reflektovala jejich škodlivý dopad na životní prostředí. Takový mechanismus by mohl mít podobu „nejnižší ceny uhlíku”, která by mohla být zavedena …” Takže, v překladu do hovorové češtiny – když se kvůli „koronáči” nejezdí a ceny benzínu padají, je třeba řádně osolit daně na PHM, aby se to ježdění těm lumpům a nýmandům (voličům) už konečně přestalo vyplácet. Aby se neradovali a necmrndali po zbytečných výletech, ale zvykali si sedět doma, jak pro ně plánujem.

Jako první z evropských „hujerů” začal slinit prst a chytat nový vítr francouzský president E. Macron. (zde). Prohlásil, že jeho země sice už teď zdaňuje jednu tunu ropných produktů uhlíkovou daní ve výši 44 EUR a od roku 2022 to plánuje zvýšit na 84 EUR za tunu, ale že ví, že to nestačí. A proto navrhl, aby EU stanovila jednotnou, celoevropskou cenu uhlíku. Nejlépe co nejvyšší. “Vím, že to nebude snadné.” Všude budeme čelit odporu, “připustil a dodal, že je tuto myšlenku připraven obhájit na červnovém summitu EU. Zjevně mu rok a něco se Žlutými vestami nestačil…. Anebo je chce dopřát i ostatním zemím Únie. Jako obohacující francouzskou specialitu.

Ale žerty stranou. V celé Evropě se má hrát o opravdu hodně peněz. Zatím se uvažuje o 1 až 1,5 bilionu EUR. (zde). Padl návrh, aby se tento Fond obnovy spojil s dlouhodobým rozpočtem EU pro období 2021-2027. Evropská komise proto dostala za úkol předložit v druhé polovině května jeho nový, přepracovaný návrh. Ovšem německá kancléřka Merkelová, podle zpráv z Bruselu, trvá na tom, že by EU měla nejdřív vyhodnotit, kde jsou ty peníze nejvíce potřeba a jakým způsobem budou rozděleny. Jinými slovy – nebojte se, Německo už si ty prachy ohlídá, aby se vynakládaly pouze ideologicky správným a pro Německo přínosným způsobem.

A aby bylo jasné, že se z tohoto fondu opravdu nebude dát financovat nic smysluplného, nic co by snad mohlo fungovat a posunout tak některou unijní zemi k prosperitě, přispěchal oblíbený bruselský politik, vedoucí EU pro klima, Franz Timmermans s prohlášením k poslancům Europarlamentu (zde), ve kterém pravil: „Žádné výdaje by neměly poškodit cíle EU v oblasti klimatu a životního prostředí,” a „každé euro, které investujeme, musí proudit spíše do nové ekonomiky než do starých struktur”. Výslovně pak zdůraznil, že jaderná energie je z přijímání jakýchkoli peněz EU naprosto vyloučena. Asi jako pomyslné kopnutí do kotníku Andreje Babiše, který měl tu drzost Green deal veřejně kritizovat a navíc nijak neskrývá záměr pokračovat v rozvoji (Evropskou únií prokleté) jaderné energetiky.

Takže si to shrňme. Ocitli jsme se, z vlastní hlouposti a neinformovanosti, v blázinci. Šéfové léčebny a část pacientů už delší dobu vedli mimoňské řeči, zcela bez kontaktu s realitou, kterým jsme však, ke své škodě, nepřikládali váhu. Teď přistoupili k činu. Pojali plán natisknout spoustu peněz, kterými (v krátké době) rozředí k nicotě naše úspory a znehodnotí důchodové a jiné fondy a těmito „novými” penězi hodlají zafinancovat nesmyslné, ztrátové a nerealistické projekty, o kterých tak dlouho snili. Kdo se přidá, tomu nasypou, aby měl co vrhat do černé díry. Kdo se bude zdráhat, nedostane nic. A bude sedět na hanbě. Ovšem ztráty, které z toho podniku vzniknou, ponese spolu s ostatními.

Je nám to zapotřebí?

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (34 votes, average: 4,97 out of 5)
Loading...