25.9.2019
Kategorie: Ekonomika

Zdaňme nezdravá jídla?!

Sdílejte článek:

MS

Zní to tak ušlechtile, asi jako když někdo řekne, že chce světový mír. Chtít zdanit nezdravá jídla je dokonce ještě absurdnější představa.

Problém nastává již tehdy, když začnete vybírat, která „jídla“ by to měla být. Už jsme slyšeli z progresivní kavárny, že tetky kuchařky prý navaří zdravěji, než takový Turek v kebabovém stánku. Takže fajn, segedín je tedy z obliga.

Ale pojďme na takové nápoje. Podle progresivců jsou slazené nápoje jako Coca Cola nezdravé, a řešením je jejich zdanění. Zde ale platí stejně jako při tom szegedínu „zdravá míra“ (znovu relativní pojem). Pokud totiž i Coca Colu pijete v rozumné míře, tak škodlivá být nemusí. Naopak, ve vícero případech je dokonce zdraví prospěšná, a to hlavně pokud se jedná o zažívací problémy. Jako zdravotní benefit by se dal charakterizovat i zlepšení koncentrace díky kofeinu.

To co progresivci asi nevědí je to, že Coca Cola vznikla původně jako lék, který se prodával v lékárně. Do začátku 20. století obsahovala Coca Cola i kokain, a právě ten, jak deklaroval výrobce, přinášel pacientům další zdravotní benefity kromě těch zažívacích, při určitých dalších problémech, dokonce i při léčení závislosti na morfiu.

Takže je zřejmé, že Coca Colu za principiálně špatnou označit nemůžeme. Co je tedy vysloveně dobré a neškodné, a neměli bychom to tedy (podle progresivní logiky) vůbec zdaňovat?

Co tak čistá voda? Omyl. V případě, že vypijete příliš mnoho vody najednou, můžete si přivodit vážné zdravotní problémy — říká se tomu „převodnění“. Tak co tedy, vitamíny, ty by měly být v pořádku, ne? Znovu špatně. Asi jste neslyšeli o hypervitaminóze. Takže pozor na „zlé zlé vitamíny“. 

Progresivci tedy zdaněním na oko špatných jídel způsobí to, že poškozeni budou zejména ti, kterým ta Coca Cola neškodí, neboť její prostě nepijí nadměrné množství.

Soudruhy ale možná napadne jiná věc — zdaňovat jen nadměrné množství, nebo je rovnou zakázat. Toto totiž již učinili soudruzi v New Yorku, a zakázali prodej koly ve velkých lahvích (nad 0,47 l). Místní cola-hackeři to šikovně obešli tak, že si u pultu žádali namísto jedné dvě koly.

No nic. Doufejme jen, že regulační inteligence našich místních dobroserů nepředčí ty americké a obcházení jejich výmyslů budou v náročnosti na podobné úrovni.

Zdroj: Menej Štátu

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (16 votes, average: 4,63 out of 5)
Loading...