12.11.2022
Kategorie: Ekonomika

Proč je plyn něco jako svatý grál?

Sdílejte článek:

ALEXANDRA DÍTĚTOVÁ

Všichni neustále mluví o plynu, shání plyn, vozí plyn, chlubí se, kolik je ho v zásobnících. Ale vůbec se neřeší, kolik plyn stojí, Brusel odmítá zavést cenový strop, nikoho nezajímají ekologické dopady, ani odkud se vozí. Proč?

Ten rozdíl v přístupu bije do očí, a to úplně ve všem. Evropská unie zavádí cenové stropy na výrobce elektřiny ze všeho kromě plynu, naše vláda je navíc ještě brutálně zdaní, takže firmy nejspíš utečou někam do zahraničí a daně budou platit tam. Jedna už to udělala.

Když chceme stavět nové jaderné elektrárny, tak se neustále omílá, že to bude strašně drahé. Do toho ještě Rakušané a Němci protestují z ekologických a bezpečnostních důvodů. Přitom jádro je prakticky bezemisní. Ekologičtí aktivisté i někteří politici neustále volají po zavření uhelných dolů a elektráren, i když uhlí je jediná energetická surovina, kterou máme. Obnovitelné zdroje zase kritizují jiní kvůli závislosti na počasí.

Jen u plynu neřeší nikdo nic. Pořád jen slyšíme, že jezdí tankery s LNG a chválíme se, že plníme zásobníky. Ale za kolik ten plyn vlastně kupujeme? Jaký je poměr cena/výkon oproti jádru, uhlí, obnovitelným zdrojům? Jak vychází porovnání dopadů na klima? Odkud plyn dovážíme a jakým způsobem se tam těží? Není to náhodou frakováním? Kolik metanu uniklo při těžbě a po cestě? Jaká je uhlíková tankerů, které plyn vozí? Proč zrovna na plyn, který je super drahý, odmítá Evropská komise zavést cenový strop? To by byla největší pomoc v energetické krizi.

Zaznamenali jste někde odpovědi na tyhle otázky? Já ne. Mám pocit, že se na to nikdo ani neptá. Proč? Co je na plynu tak úžasného, že má oproti všem jiným zdrojům tak výsadní postavení?

Já jsem přesvědčena, že vůbec nic. Nemáme ho, jsme totálně závislí na dovozu. A to nejen Česko, ale celá Evropa. Je to fosilní palivo, které má oproti uhlí sice nižší emise při spalování, ale kvůli únikům metanu je zátěž na klima u plynu a uhlí prakticky srovnatelná. Navíc jsou zde ekologické dopady kvůli způsobu těžby a převoz tankery je taky velká paráda. A nakonec je tu cena. Ta je extrémně vysoká.

Já samozřejmě chápu, že se bez plynu nedokážeme úplně obejít. Ale jsem přesvědčená, že by se měly udělat důkladné ekonomické i ekologické analýzy, aby se ukázalo, jak je na tom plyn v porovnání s jinými zdroji. Proč je nikdo nedělá? Vsadím levou botu, že hlavně proto, že by se ukázalo, že je nanejvýš vhodné používat zemní plyn jen tam, kde je to nezbytné. Takže například určitě ne při výrobě elektřiny, kde je mnohem lepší jádro a obnovitelné zdroje, a zatím holt ještě pár let uhlí.

Jenže plyn je holt obří byznys. Stačí se podívat, co vyvádí Putin, ale schválně si najděte třeba i to, jaké tanečky kolem plynu dělá Norsko. Pokud sesadíme plyn z pozice svatého grálu, bude nám všem líp.

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (16 votes, average: 3,38 out of 5)
Loading...
32 komentářů