25.4.2024
Kategorie: Kultura a tipy

Zákaz kotlů na tuhá paliva? Jak to vyřešit?

Sdílejte článek:

Pokud máte doma starý kotel na tuhá paliva, je nejvyšší čas, abyste za něj našli náhradu. Od 1. září 2024 totiž začne platit zákaz provozování kotlů na tuhá paliva 1. a 2. třídy. Topit nebudete moci ani v kotlech vyrobených před rokem 2000. Co s tím?

Čím můžete nahradit kotel na tuhá paliva

  1. Nový kotel na tuhá paliva

Vyměňte starý kotel za novější kotel na tuhá paliva podobného typu. Ten musí splňovat podmínky 3., 4. nebo 5. emisní třídy. Spalovat v něm můžete dřevo nebo pelety.

2. Plynový kotel

Pokud máte zavedený plyn, zvažte pořízení kondenzačního plynového kotle.

3. Tepelné čerpadlo

Velice oblíbené je v současné době tepelné čerpadlo. To si bere teplo z okolí a převádí ho na vyšší teplotní hladinu použitelnou pro vytápění objektu. Počítat však musíte s tím, že pořizovací náklady na pořízení tepelného čerpadla budou vysoké.

4. Kombinované vytápění

Zkombinujte tepelné čerpadlo s krbovými kamny nebo třeba s plynovým kotlem. K tepelnému čerpadlu si také můžete pořídit střešní fotovoltaiku. Solární panely vám budou ohřívat vodu jak pro přímý odběr, tak pro vytápění.

Tipy a rady, jak řešit zákaz kotlů na tuhá paliva

  • Na nic nečekejte a situaci začněte řešit okamžitě. Zákaz starých kotlů se blíží a za jejich používání po srpnu 2024 hrozí pokuta až 50 000 Kč, kterou lze navíc uložit i opakovaně.
  • Nemáte dostatek finančních prostředků na výměnu starého kotle? Čerpejte finanční příspěvky z dotačního programu Nová zelená úsporám.
  • Požádejte o radu odborníka a poraďte se s ním o tom, jaký typ vytápění máte zvolit. Volba vhodného vytápění závisí především na stáří domu a na jeho tepelných ztrátách.
  • Investujte do zateplení domu, aby nedocházelo k velkým tepelným ztrátám. Využít můžete finančního příspěvku z programu Oprav dům po babičce.
Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (10 votes, average: 1,70 out of 5)
Loading...
37 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)