26.4.2024
Kategorie: Ze světa

Maďarsko prý není schopné předsedat EU

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

Evropský parlament opět „zářil“ a schválil rezoluci, která hovoří o „neschopnosti!“ Maďarska předsedat Radě EU. Proti rezoluci hlasoval Alexandr Vondra, lídr kandidátky SPOLU do eurovoleb.

Nový maďarský zákon o svrchovanosti, který má bránit zásahům zvenčí do národní politiky, v rezoluci odsoudili poslanci Evropského parlamentu (EP). Poslední usnesení v tomto volebním období, v němž poslanci hodnotili stav demokracie a dodržování hodnot právního státu v Maďarsku, přineslo několik závažných pochyb. EP se například obává, že Maďarsko nebude schopné předsedat Radě EU. Poslanci také vyzvali Evropskou komisi (EK), aby přehodnotila své rozhodnutí o rozmrazení fondů EU, a označili tento krok za nepochopitelný.

Z 21 českých europoslanců jich usnesení podpořilo deset. Pro hlasovali všichni tři zástupci Pirátů (Marcel Kolaja, Markéta Gregorová a Mikuláš Peksa, frakce Zelených), Martina Dlabajová a Dita Charanzová (nezávislé, zvolené za ANO) z frakce Renew, Radka Maxová (nezávislá, zvolená za ANO) ze socialistické frakce, Luděk Niedermayer (TOP 09), Stanislav Polčák (STAN), Jiří Pospíšil (TOP 09) a Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) z lidovecké frakce EPP i Veronika Vrecionová (ODS) z konzervativní frakce ECR.

Proti bylo zbylých devět europoslanců: Kateřina Konečná (KSČM, levicová frakce GUE/NGL), Ivan David i Hynek Blaško (oba zvolení za SPD), tři europoslanci z konzervativní frakce ECR (Alexandr Vondra, Evžen Tošenovský, Jan Zahradil, všichni ODS) i Ondřej Knotek, Martin Hlaváček a Ondřej Kovařík (všichni ANO, frakce Renew).

Tučně jsem označil ty europoslance, kteří budou v letošních eurovolbách kandidovat za koalici SPOLU. Hlasování českých europoslanců vnáší jen další důkaz o tom, že koalice SPOLU je programově rozštěpená a hlasování zástupců ODS (Vondra a Vrecionová) na kandidátce SPOLU je výsledkem úvahy, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Jinak si totiž hlasování proti Maďarsku (Vrecionová) a pro Maďarsko (Vondra) nedokážu vysvětlit.

Evropský parlament tak jen pokračuje v „tlaku“ na Maďarsko, který již trvá přinejmenším od roku 2018. Po maďarských volbách v dubnu 2022, které opět vyhrál FIDESZ Viktora Orbána v koalici s Křesťanskodemokratickou lidovou stranou ziskem 135 křesel ve 199 členém parlamentu, byla europarlamentem schválena rezoluce, která odsuzuje „záměrné a systematické úsilí maďarské vlády o oslabení základních hodnot Unie“ . Zpravodajka Gwendoline Delbos-Corfieldová (Greens/EFA, FR), k usnesení o Maďarsku, uvedla: „Závěry této zprávy jsou jasné a nezvratné: Maďarsko není demokracií. Vzhledem k alarmujícímu tempu úpadku právního státu v Maďarsku bylo naléhavější než kdy jindy, aby Parlament zaujal toto stanovisko. Kromě uznání autokratické strategie Fideszu je bezprecedentní, že tento postoj v Evropském parlamentu podpořila velká většina poslanců. To by mělo být pro Radu a Komisi varovným signálem.“

Takto tedy vypadá současná EU před volbami do europarlamentu. Kádrování států podle toho, kdo zrovna vyhrál volby, tak pokračuje. Podobný scénář se nyní rýsuje proti Slovensku a byl slavnostně ukončen proti Polsku, když se k moci dostaly tak zvané „proevropské“ síly.

Z hlediska voleb do Europarlamentu si osobně vážím toho, že lídr kandidátky SPOLU Vondra se konzistentně postavil za Maďarsko. Nicméně, Zdechovský, Niedermayer a Vrecionová jen potvrdili, že jsou to zastánci progresivistické politiky, která jednoznačně nadřazuje bruselské vedení EU vysoce nad práva členů EU. Inu, spolu hlasovat mohou, jde jen o to, nakolik je tato politika snesitelná voličům ODS a Vondry zejména. To ukáže letošní červen.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (25 votes, average: 4,80 out of 5)
Loading...
11 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)