25.4.2024
Kategorie: Politika

Bude TOP 09 v Poslanecké sněmovně ještě poté, co se Dominik Feri vrátí z vězení?

Sdílejte článek:

JOSEF NOŽIČKA

Vedení TOP 09 si s s vyjádřením k pravomocnému rozsudku nad Dominikem Ferim dávalo poměrně dlouho na čas…

Jak asi všichni zaregistrovali, odvolací senát Městského soudu v Praze potvrdil v pondělí Dominiku Ferimu nepodmíněný trest za znásilnění dvou dívek. Bývalý poslanec za TOP 09 tak půjde na tři roky do vězení, navíc je povinen zaplatit poškozeným dívkám více než půlmilionové odškodné. Smyslem mého dnešního blogu není rozebírat samotného Dominika Feriho, kterému mnozí ještě před třemi lety předvídali velkou politickou budoucnost, ale spíše to, jak se k jeho kauze (ne)postavili čelní politici TOP 09.

Když si občas rozkliknete facebookový profil současné předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové (viz odkaz zde), tak je tam téměř vždy k vidění řada aktuálních příspěvků – předsedkyně Poslanecké sněmovny jich tam obvykle vkládá i několik za den. Ani právě probíhající týden není výjimkou a jsou tam k vidění například příspěvky o svědomité práci známého politika z TOP 09 Luďka Niedermayera v Evropském parlamentu, chvála vládní koalice za to, že od letošního roku zavedla nulovou DPH na knihy a učebnice, či slova poslance Jana Jakoba o tom, jak průměrný Čech zbohatl od vstupu do EU o 40 %. A jako obvykle i několik příspěvků, kritizujících opoziční hnutí ANO za to či ono.

Příspěvek, vyjadřující se k odsouzení politika, který byl před vypuknutím jeho sexuální aféry jednou z nejvýraznějších tváří strany TOP 09 a mimo jiné i podporovatelem hnutí Me Too, byste však na facebookovém profilu Markéty Pekarové Adamové hledali marně (alespoň to tedy platí v době psaní tohoto blogu). Nelze se proto příliš divit tomu, když opoziční poslankyně Taťána Malá z ANO kritizovala na sociální síti (viz odkaz zde), že se vedení Topky k pravomocnému rozsudku nad Ferim nevyjádřilo a na jeho adresu doslovně napsala: „Vítám rozhodnutí soudu v kauze Dominik Feri. Podobné chování nesmí nikomu projít. Jeho chování u soudu navíc ukázalo, že vůbec nechápe závažnost svého provinění. Za smutné považuji i mlčení Markéty Pekarové a vedení TOP 09, kteří nenašli ani sílu se obětem omluvit.

Na její slova prvně reagovala pouze místní organizace TOP 09 v Karlových Varech, a to kontroverzními slovy: „Za smutnou by se v tomto případě dala považovat i absence omluvy Andreje Babiše i politického hnutí ANO za podvádění Taťány Malé při počítání králičích bobků.“ (šlo o narážku na to, jak Taťána Malá v roce 2018 rezignovala po 13 dnech na post ministryně spravedlnosti poté, co čelila podezření, že opsala svou diplomovou práci na téma „Mikroklimatické podmínky v chovu králíků“). Až poté, co byla za tohle zcela neadekvátní přirovnání TOP 09 kritizována v některých médiích (dokonce i zde na Forum 24!), se Markéta Pekarová Adamová během včerejška vyjádřila pro server Seznam Zprávy ve smyslu, že jednání Feriho, za které byl soudem pravomocně shledán vinným, je zcela neakceptovatelné. Také zdůraznila, že Feri ukončil členství v TOP 09 ihned po vypuknutí aféry(viz odkaz zde).

V souvislosti s tím, že v tomto týdnu byly v médiích zveřejněny výsledky průzkumu agentury Median, který straně TOP 09 přisuzuje volební preference ve výši pouhých 3,5 %, mě napadla i otázka, jak to s touto stranou bude poté, co se Dominik Feri vrátí za tři roky z vězení (nebude-li podmínečně propuštěn o něco dřív). Takto nízkým preferencím se přitom nelze moc divit. Doba, kdy TOP 09 měla ve svém čele výrazné osobnosti v podobě Karla Schwarzenberga či Miroslava Kalouska, je totiž nenávratně pryč, její současní ministři ve Fialově vládě (ministryně pro vědu a výzkum Helena Langšádlová a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek) jí na popularitě příliš nepřidávají a i postoj jejího vedení k aféře Dominika Feriho vypovídá o mnohém. (Samozřejmě, že Topku zachraňuje při životě to, že je součástí koalice Spolu, ale ani to nemusí trvat věčně).

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (15 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
31 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)