27.4.2024
Kategorie: Politika

TOP 09 míří k TOP 00

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

Tak, jak se podpora TOP 09 dostává hlouběji pod hranici 5 %, zaručující křesla v poslanecké sněmovně, se další osud topky jeví jako skupina „závisláků“ na koalici SPOLU.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová měla v Událostech na ČT1 25.4.2024 příležitost komentovat demisi ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové. Ta podala demisi, protože to tak vypadá lépe než „ztráta důvěry“ a odvolání. Pekarová Adamová ale příležitost na obrazovce Událostí naprosto nevyužila a opakovala fráze o velmi dobrých pracovních výsledcích ministryně, což nebylo doprovázeno dobrou mediální propagací této práce. Moderátor ČT Martin Řezníček si navíc dovolil dotaz, kdo tedy bude novým ministrem a Pekarová Adamová se klasicky vykroutila z odpovědi tím, že se to ještě „musí probrat na předsednictvu“ TOP 09.

K osobě Langšádlové lze konstatovat pouze jedno. Její reputace jako ministryně pro vědu byla mezi prostým lidem naprosto marginální. Podle údajů o důvěře členům vlády v březnu 2024 byla podle CVVM důvěra v ministryni Langšádlovou doslova tragická.

Horší výsledek měl jen ministr Michal Šalomoun za Piráty.

Pokud Langšádlová hovoří o tom, že se jí „nepodařilo“ mediálně obhájit svou práci, je to jen hra pro veřejnost. Paní ministryně jistě nerezignovala dobrovolně a za „vstřícnost“ vůči vedení strany bude jistě odměněna nějakým jiným způsobem.

Poslední průzkumy volebních preferencí skutečně nejsou pro TOP 09 příznivé. Podle nejnovějšího volebního modelu Median by se v březnu do Sněmovny dostalo pět stran a hnutí. V preferencích stále vede ANO (32 %), následují ODS (14 procent), Piráti (10,5 procenta), SPD (7 procent) a STAN (6 procent). TOP 09 se ocitla mimo Sněmovnu. Ochota zúčastnit se voleb proti únorovému průzkumu mírně vzrostla na 62,5 procenta. Poprvé od dubna 2023 by se ocitla mimo Poslaneckou sněmovnu TOP 09.

Celá vláda však má mezi lidmi naprosto katastrofální reputaci a vůbec nejhorší výsledek nedůvěry má sám předseda vlády Petr Fiala. Důvěřuje mu 19% respondentů a nedůvěřuje 79% a s indexem -60% je na špici těch, kterým lidé nejméně důvěřují. Pekarová Adamová a Jurečka jsou s indexem -56% a -55% ve prospěch nedůvěry hned za Fialou.

Problém TOP 09 je tak zřetelně jinde než v osobě Langšádlové. Jestliže vědecká komunita reprezentovaná například předsedkyní AV ČR Evou Zažímalovou si Langšádlovou nemohla vynachválit, obecně jsem spíše toho názoru, že Langšádlová neměla žádné vlastní ideje a nechala se právě našimi vědci vodit za ručičku a vše jim přislíbila. Možná i proto se nyní naši vědci obávají, že nový ministr (má to být údajně učitel) jim už tak na ruku nepůjde.

Závěr: Pozoruji trend podceňovat průzkumy veřejného mínění ze strany vládních politiků a považuji ho za chybný. Jestliže vedení topky dochází, že na těchto tragických výsledcích je něco pravdy, měla by se topka zamyslet především nad tím, zda úpadek podpory vládní politiky nesahá právě až k samotným reprezentantům jednotlivých stran vládní koalice. Pekarová Adamová rozhodně svým vystupováním na veřejnosti nijak popularitě vlády nepřispívá, stejně tak i postava Mariana Jurečky, a právě tito dva spolu s premiérem tvoří tu nejhorší část vlády, které lidé nedůvěřují. Odstranění Langšádlové nepomůže, protože byla a zůstane přes současnou „krizi“ pro většinu české veřejnosti neznámou osobou.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
14 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)