19.1.2017
Kategorie: Ekonomika

Vítězové a poražení Elektronické evidence tržeb

Sdílejte článek:

TOMÁŠ FLAŠKA

EET nejvíce podporovali lidé nepodnikající, tedy většinou zaměstnanci a důchodci. Dále i podnikatelé, kteří se těšili na rovné podmínky pro všechny. Samozřejmě s výjimkami na obou stranách. A jak dopadli?

[ad#clanek-respo]

EET zatím funguje jen pro hotely a restaurace. Takže co se zde děje? Vítězem jsou jednoznačně ti podnikatelé, kteří již něco jako elektronické pokladny provozovali, a jež zavedení EET moc nestálo na financích ani na práci. Nazvěme je, že jsou to spíše ti větší a i dražší podnikatelé.

Jasně prohrávajícími jsou ti, kteří podnikali spíše jako vedlejšák, pro zábavu, nebo, byť to zní anachronicky, opravdu jako službu sousedům. Mnoho z nich toho nechalo. Výsledek? Zůstali jen ti z první kategorie, tedy ti dražší. Ti mají teď levnou konkurenci odstraněnu z cesty a zkušenosti ukazují, že ve velké většině zdražují.

Tady musím ocitovat jednu větu z webu Finanční správy: “Poctiví hospodští, kteří daně platí, naopak můžou zlevnit, zbaví se totiž nekalé konkurence.” Zdroj. Nevím, jestli si z nás chtějí úředníci dělat legraci, nebo si prostě myslí, že spotřebitelé jsou tupé stádo. Proč by proboha někdo zlevňoval, když mu bude odstraněna konkurence? I poctivý hospodský se řídí zákony trhu. Jinak bychom byli v socialismu a to už opravdu nechci. V tomto případě tu konkurenci odstranil stát. Zlevňovat by snad mohli právě ti, kteří to dělali jako službu, nebo jen pro zábavu, ale právě tyto EET zlikvidovala.

Prohráli úplně všichni spotřebitelé, protože klesl celkový počet hospod. A zřejmě se můžeme rozloučit s evropskou raritou, tedy půl litr piva v hospodě za Euro. To už, stejně jako hotovka za 75, bude jen velkou výjimkou. To je prostě minulost.

V diskusi pod jedním článkem jeden zde velice aktivně diskutující důchodce odsuzoval svého mechanika v pneuservisu, že mu nedává účtenku. Namítl jsem mu, že kdyby účtenku vyžadoval, tak ji dostat musí. A zeptal se ho proč na ní tedy netrvá? Nejdřív se začal vytáčet, že on si to do daní dát nemůže jako ti zhýraní podnikatelé. Tak jsem mu vysvětlil, že to s tím nemá vůbec nic společného a na rovinu položil otázku, když tak podporuje EET a potažmo státní pokladnu, proč si o účtenku tedy neřekne a nezaplatí dobrovolně státu více. Ten rozdíl přeci nepůjde do kapsy onoho jím nenáviděného podnikatele ale do kasy jím milovaného státu. Musím mu říci ke cti, že mi nakonec napsal, že si o účtenku stejně neřekne. Tak toto jsou typičtí zastánci EET.

Já říkám, že stejně jako na korupci musí být dva, tak na “zlodějnu” služeb bez účtenek jsou také dva. Ne jen ten zlodějský podnikatel, ale i ten spotřebitel, který je rád, že zaplatí méně. Stát okrádá úplně stejně jako ten živnostník, ale on vidí vinu jen u toho živnostníka. Řeknu to na rovinu – takovými lidmi pohrdám.

Ministr Babiš se už nechal slyšet, že zdražují jen ti, co dříve podváděli a teď s EET musí zvýšit ceny. Takový blábol by snad ani nestál za komentář. Ale bohužel jeho důsledky jsou zničující. Zase jen štve jedny proti druhým. To jsou ty největší společenské škody, které nám tu ministr páchá.

Další perlička z pera ministra financí. Starostům, malých vesniček, kde jim najednou přestala fungovat jediná hospůdka, a jsou jich prý stovky, doporučil, ať tu hospůdku provozuje obec, pak že se na ní EET nevztahuje. Ptám se: a co ty řeči o narovnání podnikatelského prostředí?

Restaurační služby tedy v průměru podražují. To je logický důsledek zavedení EET. Podnikatelé, kteří to přestáli, na tom spíše vydělají. Budou vyšší ceny a méně konkurence. Náklady spojené se zavedením EET tak nakonec ponese koncový spotřebitel. Typicky většinově ten, který pro zavedení EET nejvíce horoval. A proto platí: Boží mlýny melou pomalu, ale spravedlivě. Tady se to ukázalo.

Nejhorší je, že ten jednoduchý koncový spotřebitel, co tak horoval pro zavedení EET, bude ze zvýšení cen vinit zase jen ty prohnilé podnikatele. Nikdo jiný za to nebude moci. A vůbec ho nenapadne, že kdyby vůbec nezačalo to, co tak snaživě podporoval, mohlo vše zůstat při starém. Ceny i počet hospod.

[ad#clanek-respo]

bloger_558
Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (32 votes, average: 4,94 out of 5)
Loading...