4.8.2015
Kategorie: Ekonomika

TTIP A TPP: Mocenské hry o kolonizaci Evropy a novém přerozdělení světa?

Sdílejte článek:

RED/NO 02|08|2015

Každá mince má dvě strany. V případě dohod o obchodní spolupráci TTIP a TPP to platí dvojnásobně. Co to vlastně je? Komu poslouží? Co přinesou obyvatelům Evropy? Máme se bát nebo se radovat? Přečtěte si na toto téma zajímavý fiktivní rozhovor s občanem, který mnohé objasňuje …

 [ad#hornisiroka]

Ahoj, Jane. Poslouchej, mám z toho mišmaš. Už se mi všechno plete – TTIP a TPP. To jsou prý dohody o obchodní spolupráci. Polovina lidí je chválí, ostatní na ně nadávají. Z médií není jasné, kde je zakopaný pes. Víš, v čem je pointa? Je to dobré či špatné?

Je to jednoduché. TTIP – to je obchodní a investiční smlouva o transatlantickém partnerství – Transatlantická plánovaná dohoda mezi USA a EU o volném obchodu. TPP – Trans-Pacific Partnership – podobná Transpacifická dohoda – mezi USA a zeměmi, které se nachází v oblasti Pacifiku.

A je to dobré či špatné? Co znamenají ty dohody – hlavně pro nás? 

Tak pro nás i pro celou Evropu je důležitá dohoda TTIP. Znamená to, že se změní velmi mnoho a podle mého amatérského úsudku, pro Evropu ta dohoda má mnohem víc minusů než plusů. Jednoduše z nás Američané udělají banánovou republiku – z celé EU.

No, snad to není až tak špatné? Proč by Němci, Britové, Francouzi a ostatní podepisovali takovou otrokářskou smlouvu? Umíš mi po lopatě vysvětlit, o co tam kráčí?  

Zkusím to – co nejstručněji. Tedy od června 2013 vyjednávají zástupci Evropské komise s americkou vládou podmínky jakože “přelomové” Transatlantické dohody o volném obchodu – TTIP. Co je nejpodezřejelší – téměř všechny jednání kompetentních o jejím obsahu se konají v utajení. Proto je také v médiích mišmaš – nikdo pořádně neví, co to všechno odnáší. Ale tato “historická” mezinárodní smlouva po schválení na způsob parního válce zasáhne do našeho každodenního života. Změní se úplně všechno ve vztazích USA – EU: pracovněprávní vztahy, pravidla uznávání kvality potravin, podmínky přístupu k nerostným surovinám, energiím i vodě, způsoby podnikání, míra ochrany osobních údajů a jiné. Zkrátka bude spousta novinek, které však Evropu učiní závislou na USA a udělá z EU faktickou kolonii Spojených států. Tak to chápou ti, co umí číst mezi řádky …

kw39_ak_freihandelsabkommen_bild

Já jsem jeden z těch, co neumí číst mezi řádky. Tak jak se dozvím pravdu? A co si tam říkal, že jednání o smlouvě jsou tajné? Jak pak poslanci Europarlamentu budou hlasovat o této smlouvě? Přece musí znát její obsah, aby se k ní vyjádřili. Ledajaký – před hlasováním si ji musí přečíst a prostudovat.

Samozřejmě, že zde jim smlouvu dají přečíst. Ale jen tak – narychlo … Měli by si ji však dobře prostudovat, aby předložili nějaké pozměňovací návrhy a připomínky. Proto se vše utajuje – aby neměli čas připravit ty návrhy a připomínky, ale hlasovali pro smlouvu unblock. Četl jsem, že někteří poslanci Europarlamentu žádali, aby jim dali projekt smlouvy přečíst. Dali jim pouze nakouknout, ale neviděli celou smlouvu – pouze pár stran. A nemohli to ani kopírovat, ani dělat si poznámky .. Jakoby šlo o tajné spisy CIA, ne o obchodní smlouvu.

Slyšel jsem, že někteří poslanci Europarlamentu obvinili vedení z neprůhlednosti a domáhali se otevřené veřejné diskuse v Europarlamentu.

Pak asi víš i to jak to dopadlo? Předseda Europarlamentu, soudruh Schulz, momentálně požádal o odložení jednání parlamentu o Dohodě pod záminkou velkého množství pozměňovacích návrhů a jiných komplikací. Zkrátka – žádné debaty.

Nevím, v čem je zde problém. Četl jsem, že naši europoslanci plánovanou smlouvu chválí a mluví o její výhodách pro EU. Vzpomínají omezení byrokracie, zvýšení obchodní výměny mezi USA a EU, rozvoj hospodářství a zvýšení zaměstnanosti. Jaksi příliš nezmiňují negativní momenty této smlouvy.  Jaké tedy jsou?

Samozřejmě. Mnozí experti vytýkají právě toto “tajnůstkářství”, tvrdí, že veřejnost a odborníci by měli znát všechny detaily, jednání by měla být otevřená, přehledná a čistýmá. Jakmile něco se snaží skrývat, už je tu podezření, že není to čistá hra. Přesně tak dopadla podobná severoamerická obchodní dohoda NAFTA mezi USA, Kanadou a Mexikem. USA samozřejmě byly “ve výhodě” a v Kanadě a Mexiku tato obchodní dohoda zapříčinila ztrátu několika milionů pracovních míst. Nechci, aby i Evropa dopadla podobným způsobem. Proto se domnívám, že tato smlouva nám nic dobrého nevěstí …

Možná děláš zbytečnou paniku? Doufám, že máme moudřejší odborníky jako v Kanadě a Mexiku, a EU nepřipustí, aby si z nás udělali dobrý den. Četl jsem, že prý žádné radikální změny se nepředpokládají: vzájemné celní zatížení obchodu mezi USA a EU je již i dnes téměř symbolické a velké změny smlouva TTIP nepřinese, což?

Jak se to vezme. Podle nových “zamaskovaných” pravidel hry nadnárodní korporace rychle dosáhnou obrovskou kontrolu nad právy duševního vlastnictví. Bude problém i s arbitrážními soudy, kterým si Američané prostřednictvím této smlouvy chtějí podřídit jurisdikce členských států EU. USA prosazují model řešení sporů, který umožní jejich investorům žalovat členské státy EU u privátních soudů a žádat od nich finanční kompenzace za rozhodnutí veřejné správy, které údajně poškozují nebo negativně ovlivňují jejich byznys. Soukromé soudy Američané budou ovládat bez problémů a budou s námi dělat co chtějí, budou nás okrádat – až se bude prášit!

Ale vždyť každý soud by měl být objektivní. Proč pochybuješ o jejich objektivitě? Pokud budeme pochybovat o tom, že jsou soudci čestní, tak jak můžeme věřit ve spravedlnost, objektivitu a nezávislost soudů? Navíc budou to mezinárodní soudy …

O jaké objektivitě a čestnosti mluvíš? Jak objektivně a spravedlivě mohou pracovat podobné soudy – fakticky “soukromé tribunály” zřízené uskupeními zúčastněných finančních spekulantů? Právě tento model prosazují USA! Drtivá většina skutečných expertů na obchodní právo potvrzuje, že Spojenými státy prosazovaný systém arbitrážních urovnání sporů mezi státy a investory je diskriminační vůči veřejnému zájmu a nakloněný konsorciím a spekulantům. Očekávat od podobných soudů spravedlnost a čestnost je absolutně totéž, jak očekávat, že vlk bude milosrdný, když dopadl ovci … Tento americký “soudní projekt” odmítají pouze Francouzi a němečtí socialisté. Ostatní se bojí o tom mluvit. Naše vláda o tom diplomaticky mlčí …

Dobře a jaký je tedy rozdíl mezi TTIP a TPP?

V podstatě žádný. Jediný rozdíl je v tom, že první dohoda je nasměrovaná na zničení EU a Ruska a druhá – na likvidaci států v Pacifiku – to je celé. Američanům jde pouze o nové přerozdělení světa. Geopolitickým cílem TTIP je odříznout Evropskou unii ekonomicky od Ruska a zabetonovat ji v americké zdi a raději to pojistit řetězy … Na druhé straně podobným geopolitickým cílem TPP je odříznout Austrálii, Brunej, Chile, Kanadu, Japonsko, Malajsii, Mexiko, Nový Zéland, Peru, Singapur a Vietnam od Číny a obnovit ekonomickou nadvládu Spojených států v oblasti Pacifiku. Jak říkám: je v tom sice odlišný “zeměpis”, ale smysl je stejný. Američané musí panovat na zeměkouli – nic jiného si neumějí představit.

[ad#velkadolni]

A jak se můžeme bránit? Dá se ještě něco podniknout? Závisí něco na nás?

Pokud Evropská unie tuto smlouvu s Američany podepíše, pak se bránit nedá. Vše je postaveno na stejném principu – přesně tak funguje i Evropská unie: mezinárodní dohody jsou nadřazeny národní legislativě a proto nás budou zválcovat jako slepici na dálnici. Bránit je se třeba teď – aby EU smlouvu nepodepsala. Pokud podepíše – pak se neubráníme.

Tak co teď? Pokud unie tu smlouvu s Američany podepíše, je s námi amen?

Ne tak docela. Prostě je třeba celou tu smlouvu změnit tak, aby vyhovovala nám, ne Američanům. O to by měl bojovat Brusel, Londýn, Paříž, Berlín a pod. Zbytečně budeme mávat rukama, když se bitva dávno skončila. Třeba bojovat teď, když ještě není pozdě. Jak si usteleme, tak si lehneme. A víš, já chci spát klidně …

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (9 votes, average: 3,67 out of 5)
Loading...