25.3.2022
Kategorie: Ekonomika

Svět by mohl vidět rekordní šok v zásobování ropou

Sdílejte článek:

VLK

Sankcionisti, kterým není nic zatím vůči Rusku přijatého dost dobré a dostatečné v  trestání Putina, nyní  běsní nad pokračujícími odběry  plynu a nafty  od zloducha.  Okamžitě  tyhle dodávky  stopnout a  tím Kreml připravit  o zdroje  nutné pro vedení  války, zní jednoduchá mantra! Hned! Ještě v téhle minutě. Prý je potřeba. Je jejich posvátným kánonem. A ti, kteří  zastupují jiný  názor, především německá, holandská a  maďarská vláda jsou vláčeni bahnem.

Prim v tomto směru hraje z pochopitelných důvodů  Zelenský a Ukrajina. Ti mluví o podlém kupčení a  kšeftování, atd.atd. Říkám pochopitelně. Ukrajině  je opravdu nelehko a každý klacek dobrý. A po ní a jejím prezidentovi tohle, bez odpuštění, mele kde kdo -Balti, Poláci, USA, Británie. A také  všelijací Kolářové, Votápci a moudřeci z ČT, Fora 24 a podobní.

Jenže jako vždycky – jde o zásadní pokrytectví.  Všichni, se  Zelenským včele  vědí  triviální pravdu -speciálně u ropy,  že ta ruská  teče  do Evropy  přes  ropovody. Nikoliv přes moře, nýbrž PŘES UKRAJINU!!! Opakuji – přes UKRAJINU!!! Takže Kyjev  to kdykoliv  snadno zatrhne. Stačí Zelenského rozhodnutí!!!  Nikdo ho nedokáže  zastavit, když  zavelí -ZAVŔÍT!!!  Takže proč  ukrajinský prezident vyzývá Německo a celou Evropu, aby  přestal kupovat  ruskou naftu a platit Putinovi? Když  sám inkasuje  tranzitní poplatky?

Odpověď  je jednoduchá – jednak nechce také přijít o krvavé ruské peníze,  ale především ON SÁM NECHCE  BÝT  TÍM, kdo tohle  fatální rozhodnutí  provede!  Špinavou práci a nepopulární důsledky ať  vykoná/ponese někdo druhý  -německá , holandská, prostě kterákoliv  vláda. Jen ne on. Je mu totiž jasné, jaké dopady by na  EU  ukončení transportu ruských dodávek vyvolalo.  A jaká hromadná odezva  evropských obyvatel by následovala!  Válka se vede do hrdel a  statků! Jak říkávali pěkně naši předci. A  tady Zelenský chce, aby  statky nastavil za něj někdo jiný. A nejlépe  i ta hrdla.

Trochu jsem se rozjel. Ale bylo to nutné. Protože  na  web Oilprice.com vydal zevrubný  článek o tom, proč  nelze  ruské dodávky odmítnout. Jaké  je situace na  ropném trhu. Není to jen nějaká úvaha jakéhosi redakčního písmáka. Ten článek je rekapitulací studie EIA -Mezinárodní agentury pro energie. Proto ho Kosa přebírá. Žádné bláboly a demagogické vřeštění. Fakta a  komentování tzv.  „možných“ řešení! Takže si ho dáme. Abychom věděli co a jak, až zase nějaký takový polský premier nebo někdo podobná začne  fantazírovat, aby se před volbami zviditelnil. Mezi tyhle počítám i Sikelu, který také  plká o tom, že ruská ropa je  nahraditelná, té že je na trzích dost. Udělal by hodně dobře, kdyby  četl Kosu. Dneska  zjistí,  že  EIA tvrdí, že  to ani náhodou nesedí, pravý opak je pravdou a před pár  dny  se mohl dozvědět,  v článku Flash – Jak si stojíme y ropou, pokud dojde k výpadku dodávek ropovodem Družba???

Jednak, že   české rafinerie by  se  surovinou odjinud pracovat  nedokázaly, či jen velmi omezeně, protože  jsou technologicky přizpůsobeny  té ruské a pak také, že  by  sem i přes  existenci Ingolstadtu žádnou  naftu  nešlo dostat. Protože zkrátka přepravní kapacity  navazujících pipelines  do Terstu si Česká republika neobjednala a  obsadili je dávno a  dávno jiní přepravci. Tohle je  české špecifíkum. Napjatý světový ropný trh naproti tomu představuje globální veličinu. Ale  dost  řečí -Oliprice.com čeká! Můj překladač také.

 

The World Could See A Record-Breaking Oil Supply Shock

Svět by mohl vidět rekordní šok v zásobování ropou

  • IEA: trh by mohl od dubna ztratit zhruba 3 miliony bpd dodávek z Ruska.
  • Sankce přicházejí v době, kdy zásoby ropy OECD byly již hluboko pod svým pětiletým průměrem.
  • Producenti OPEC nebyli ochotni zaplnit mezeru v nabídce.
  • Neočekává se, že by americká břidlice přinesla trhům s ropou okamžitou úlevu.

Globální trh s ropou by mohl od dubna ztratit 3 miliony barelů denně (bpd) dodávek z Ruska, protože sankce vůči bankám a neochotě kupujících nakupovat ruskou ropu by mohly vyústit v největší krizi dodávek ropy za několik desetiletí, Mezinárodní energetická agentura ( IEA) uvedla ve své zprávě o trhu s ropou za tento měsíc.

Od doby, kdy Rusko na konci února napadlo Ukrajinu, Spojené státy zakázaly dovoz ruské energie, zatímco Spojené království pracuje na postupném ukončení dodávek z Ruska do konce roku. Přestože Evropa neuvalila sankce na ruskou ropu a plyn, stále větší počet evropských kupců se připojuje k vlně odsouzení ruské války a zavazuje se, že její ropu nenakoupí . Podle odhadů JP Morgan Global Research se k minulému týdnu až 66 procent ruských spotových nákladů po moři snažilo najít kupce.

Ruská invaze na Ukrajinu přišla v době, kdy se trh s ropou se již napínal, přičemž zásoby v ekonomikách OECD se dostaly hluboko pod pětiletý průměr a jsou na nejnižších úrovních za osm let.

Okamžité kompenzace za ztrátu ruské ropy  a neochota pomoci

Okamžité řešení, které by mohlo pomoci vyrovnat výpadek dodávek ruské ropy, leží ve dvou nejvlivnějších členech OPEC, kteří spolu s Ruskem již několik let řídí dodávky na trh formou dohody OPEC+.

Saudská Arábie a Spojené arabské emiráty (SAE) z OPEC – jediní dva producenti, o nichž se věří, že mají dostatek volné kapacity na to, aby v krátkodobém horizontu zvýšili těžbu – však nesignalizovaly ochotu, že by zaplnily rozšiřující se mezeru, kterou kupující „sebesankcionující“. “  nenákupem ruské ropy sami sobě  způsobili. SAE zmátly trh s ropou poněkud protichůdnými zprávami, že podporují další zvýšení OPEC+, ale ministr energetiky Suhail al Mazrouei později znovu potvrdil, že SAE se budou držet plánu postupného zvyšování produkce.

„Aliance OPEC+ se 2. března dohodla, že se bude držet mírného plánovaného zvýšení výkonu o 400 kb/d na duben, přičemž trvá na tom, že nedochází k žádnému nedostatku dodávek. Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty – jediní producenti se značnou volnou kapacitou – zatím neprojevují žádnou ochotu čerpat ze svých rezerv,“ uvedla IEA ve své zprávě.

Na druhou stranu, pokud by Saúdové a Spojené arabské emiráty využily své zásoby, globální volná kapacita – z velké části v jejich rukou – by byla tak slabá, že kdyby došlo k obratu k horšímu v dodávkách ruské ropy nebo k dalšímu výpadku v Libyi, by to ponechalo globálním producentům ropy tak malý polštář, že by jistě následoval cenový skok.

US břidlice nemůže čerpat mnohem více okamžitě

Proč tedy americká břidlice nečerpá více, zvláště s „požehnáním“ Bílého domu a ministryně energetiky Jennifer Granholmové, která naléhala na americké výrobce , „aby zodpovědně zvýšili krátkodobé dodávky tam, kde je to právě teď možné, aby se stabilizoval trh a aby minimalizovat škody na amerických rodinách?

Producenti opáčili – a  to před několika  měsíci, že  mezi vrtáním a první vytěženou  ropou je časová prodleva.Mimo jiné  také kvůli letitým nedostatečným investicím, kapitálové disciplíně, odrazujícím federálním politikám vůči ropnému průmyslu a překážkám v dodavatelském řetězci.

Například i kdyby se společnost ConocoPhillips rozhodla čerpat více ropy dnes, první dodávky nové ropy by dorazily do osmi až 12 měsíců, informovala CNBC minulý týden

„I když produkce z břidlic reaguje na cenový signál, nemůže letos vzrůst o více než 1,4 mbd vzhledem k pracovním a infrastrukturním omezením,“ uvedl tento týden JP Morgan.

Pak je tu vyhlídka na další barely z Íránu, ale ty „mohou být měsíce pryč,“ uvedla IEA a dodala, že Islámská republika by mohla během šestiměsíčního období zvýšit vývoz o přibližně 1 milion bpd, když – a pokud – bude dosaženo dohody. /Tedy  zrušeny  všechny  sankce  vůči Teherán, aby se udržely  ty proti Rusku!!  Jen dodávám, zrušit  šance , aby  fanatičtí islamističtí ajatolláhové nerušeně  vyvíjeli atomovou bombu! A  tak potrestat  Putina!!  To  vymyslel tedy mozek!pozn. vlk/

Poptávka

Propast mezi globální nabídkou a poptávkou po ropě by mohla být užší, než se před měsícem očekávalo, protože prudká inflace, prudce rostoucí ceny energií, zpřísnění měnové politiky ke zkrocení uvedené inflace a sankce vůči Rusku pravděpodobně „znatelně potlačí globální ekonomický růst“. říká IEA.

Agentura snížila svou prognózu globální poptávky po ropě do konce letošního roku o 1,3 milionu barelů denně, což by pro rok 2022 mělo za následek zpomalení růstu o 950 000 barelů denně, než se očekávalo v polovině února. Celková poptávka je nyní v roce 2022 vidět na 99,7 milionu bpd, což je nárůst o 2,1 milionu bpd od roku 2021, dodala IEA.

I kdyby se očekávané zpomalení růstu poptávky naplnilo, nevyrovná to ztrátu ruské nabídky a zanechá trh v deficitu, pokud se vyhýbání se ruské ropě zrychlí a bude pokračovat po celý rok.

OPEC také varoval před zpomalením růstu ekonomiky a poptávky po ropě ve své vlastní zprávě o trhu začátkem tohoto týdne. OPEC uvedl , že ruská válka na Ukrajině a spirála inflace by mohly ovlivnit růst spotřeby ropy, který „zůstává pod hodnocením“. Kartel ponechal svůj výhled růstu celosvětové poptávky po ropě na rok 2022 „prozatím“ na 4,2 milionu bpd, ale označil „extrémně vysokou nejistotu ohledně globálního makroekonomického výkonu“.

„Výzvy pro globální ekonomiku – zejména pokud jde o zpomalení ekonomického růstu, rostoucí inflaci a pokračující geopolitické otřesy – ovlivní poptávku po ropě v různých regionech,“ uvedl OPEC.

„Vzhledem ke složitosti situace, rychlosti vývoje a plynulosti trhu s dosud omezenými údaji pro pochopení dalekosáhlých důsledků tohoto konfliktu se projekce mění téměř každý den, takže je obtížné je určit. čísla s přiměřenou mírou jistoty,“ uvedl kartel.

Příští měsíční zasedání skupiny OPEC+ vedené Saúdskou Arábií a Ruskem se bude konat 31. března a kolísavé a vysoké ceny ropy pravděpodobně vyvinou další tlak na členy aliance OPEC, aby více zvýšili nabídku a pokusili se kompenzovat ztráty z Ruska. .

Vlkův závěr:

Pokud se nepovede  přinutit  Saudy  a Emiráty, aby ruskou produkci substituovali, pak se bez  zločincovy  ropy  nelze obejít.  Ať si Sikela, Morawiecki, Zelenský a další tvrdí cokoliv.

Západ se do téhle situace dostal sám, když  sankcionoval dlouhodobě  Venezuelu a doslova  roztrhal na kousky  podepsanou jadernou smlouvu s Iránem a  také když  svrhnul Kaddáfího!   A dnes se diví a má problém.  Sankce se opravdu snadno vyhlašují, ale těžko přetěžko odvolávají.A nikdo z těch fanatických sankcionalistů netuší, co přinese budoucnost. Podle EIA  je zřejmé, že  vedle  Saudů a SAE  už  lze  spoléhat jen na jednu  jedinou „přiznivou “ okolnost, která by  sankcionalistům nahrála – globální ekonomický útlum!!! To tvrdí EIA, nikoliv Kosa. Ten by totálně  zredukoval poptávku po  černém zlatu, tak jako to svět zažil v roce  2020 kvůli covidu. Pak by  ropa  z Ruska v globálním měřítku nechyběl!. V českých rafineriích ovšem i tehdy.

Třeba  Fiala, Kolář, Morawiecki a podobní se dočkají splnění zjevně  tohohle svého snu!  Já doufám, že nikoliv.

No a nakonec  sem dám ještě jednu  moc  prima grafiku:

Výstřižek

Necítím potřebu ji jakkoliv komentovat! 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 votes, average: 4,62 out of 5)
Loading...
24 komentářů