6.11.2019
Kategorie: Multikulturní soužití

Studie: Muslimové se integrují hůře než ostatní menšiny

Sdílejte článek:

PROP

Na základě své 20-leté studie o integraci a asimilaci dospěl Ruud Koopmans, profesor sociologie na Humboldtově univerzitě v Berlíně, k závěru, že muslimové se integrují těžší než ostatní skupiny imigrantů.

Profesor Ruud Koopmans naznačil, že žádné západní zemi se nepodařilo úspěšně integrovat muslimy. V rozhovoru s dánskými novinami Berlingske zdůraznil, že navzdory jednotlivcům nezapadající do schématu je celkový obraz a všeobecný trend neradostný.

“Pokud bereme fakta a údaje vážně, je nepopiratelné, že muslimové se integrují mnohem hůře než jiné skupiny imigrantů, o tom není pochyb. Rovněž není pochyb o tom, že ve většině ostatních skupin imigrantů vidíme velký pokrok z generace na generaci. Ačkoliv se to v menší míře vyskytuje i u muslimů, změna je mnohem pomalejší, “řekl Koopmans pro Berlingske.

Podle Koopmansových údajů , asi 65% tureckých a marockých muslimů v šesti evropských zemích považuje náboženské pravidla za důležitější než sekulární právo země, ve které žijí. Muslimové se považují za odlišné od ostatních nemuslimských skupin a nevyhledávají větší kontakt s lidmi mimo svého náboženství. Například téměř 60% oslovených muslimů odmítlo myšlenku udržování vztahů s homosexuály a 45% řeklo totéž o Židech.

Podle Koopmanse brání muslimům v integraci do západních zemí fundamentalistický výklad koránu, který je mezi nimi rozšířen. Z Koopmansových studií vyplývá, že až 50% muslimů v Evropě přechovává fundamentalistické přesvědčení. Pro srovnání, podíl fundamentalistů mezi křesťany je mnohem nižší, a to méně než 4%.

Ve své nové knize, “Zpustlý dům islámu”, Koopmans vykresluje spíše ponurý obraz muslimského světa – světa poznamenaného rostoucím fundamentalismem a sektářskými konflikty. Došel k názoru, že pokud jde o demokracii, lidská práva, politický a ekonomický rozvoj, 47 většinově muslimských zemí je na tom špatně.

“Soudím, že islámský svět ve všech těchto oblastech zaostává za zbytkem světa. Za posledních 50 let se rozdíly ještě prohloubily, “řekl Koopmans novinám Berlingske, přičemž to přisoudil konzervativním názorům na úlohu žen, nízkým investicím do vzdělávání dětí a fundamentalistické propagandě.

“Poselstvím mé knihy není, že je něco špatného na samotné podstatě islámu, ale že problémem je, jak si mnoho muslimů a, v celosvětovém rozsahu, mnoho muslimských zemí vykládá islám. Vykládají si ho totiž tak, že Korán a Sunna třeba brát doslovně a že život, jaký vedl prorok v 7. století, musí být měřítkem, jak by muslimové měli žít v 21. století, “usoudil Koopmans. “Taková odnož islámu je v první řadě hrozbou pro světový mír. Zadruhé brání integraci. “

V Německu, kde Ruus Koopmans žije téměř 30 let, je známý jako kritik v diskusi o imigraci a integraci. V několika posledních letech se vyprofiloval jako významný kritik sociálních následků rozhodnutí kancléřky Angely Merkelové z roku 2015 přijmout uprchlíky. Navzdory skutečnosti, že jeho výzkum se opírá o empirické data a statistiky, často ho vnímají jako kontroverzní osobu.

“Někteří lidé rázně odmítají mé závěry. Někdy argumentují, ale většinou osobně útočí. Odmítají moje výsledky a odmítají o nich diskutovat. Místo toho jen říkají, že to hraje do karet pravicovým populistům a že bychom o tom neměli diskutovat. Jako kdyby jim nehrálo do karet vyhýbání se diskusi o těchto záležitostech, “dodal Koopmans na závěr.

V Holandsku narozený Ruud Koopmans vede výzkumnou jednotku s názvem Migrace, integrace a transnacionalizmus v berlínském sociologickém centru. Je také profesorem sociologie na Humboldtově univerzitě v Berlíně a člen akademického výboru, který radí německým imigračním úřadům. Je autorem několika knih o imigraci a integraci.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (19 votes, average: 4,74 out of 5)
Loading...