26.10.2018
Kategorie: Ekonomika

Stát proti chudým XXI: Státní veřejná doprava a dotované jízdné

Sdílejte článek:
FVL
Kdo jiný než stát by obsluhoval odlehlé oblasti autobusovou a vlakovou dopravou. Na první pohled vypadá taková pomoc od státu jako šitá na míru chudým lidem v oblastech se špatnou dopravní obslužností, ale opak je pravdou.
[ad#textova1]

.

V první řadě stát skrze daně nutí platit i chudé lidi za dopravu pro ostatní, kterou buď vůbec nevyužívají nebo jím pak prostředky můžou chybět na mnohem důležitější věci, přichází tak o možnost volby. Jako další zásadní problém dotovaného jízdného je destrukce volného trhu, která vede k dlouhodobé stagnaci odvětví, kde nedochází ke zvyšování efektivity, nebo se efektivita zvyšuje pomaleji oproti stavu na volném trhu. Kromě horší dynamiky vývoje efektivity jde ruku v ruce mnohem nižší míra inovace v oboru a schopnost přicházet s alternativami v přepravě. Což má z dlouhodobého hlediska negativní efekt na kvalitu i cenu přepravy.

Řešení je nechat volný trh, aby podnikatelé měli možnost poskytovat lidem takové služby, o které je skutečně zájem za peníze, které jsou ochotní zákazníci za takové služby dobrovolně dát. Každý bude platit za to, co skutečně využívá a nebude nucen pod pohrůžkou násilí doplácet ostatním na dopravu.

[ad#pp-clanek-ctverec]
Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (14 votes, average: 3,14 out of 5)
Loading...