5.11.2017
Kategorie: Politika

Slovenské krajské volby: Propad Směru, prohra Kotleby

Sdílejte článek:

COM, L.MACKO

Včerejší volby na Slovensku přinesly mnohá překvapení a to jak pro průzkumné agentury, které se v některých krajích zase vůbec netrefily, tak i pro analytiky, politology a občany.

[ad#textova1]

V první řadě je třeba říci, že účast kotlebovcům ve volbách po úspěchu jejího předsedy před čtyřmi lety, přitáhla pozornost médií, které následně přitáhly pozornost občanů k volbám, kde byla účast ze všech vnitrostátních voleb nejnižší a pohybovala se kolem 20%. V těchto volbách však přišlo k volbám 30% lidí a tady se začal odvíjet tento příběh.

Obecně se výsledky hodnotí jako ústup a tedy neúspěch Směru a naopak úspěch opozice, která měla ve všech krajích své společné kandidáty.

V Bratislavském kraji tak zvítězil Droba a to jak nad předchůdcem Frešem, tak nad Ftáčnikem, kterému vyslovil podporu Směr, přičemž podle průzkumů měl skončit až čtvrtý se ziskem 14%. V Žilinském kraji Jurinová deklasovala Blanára 43 ke 29 procentům, přičemž podle průzkumu mělo jít o vyrovnaný souboj. V Prešovském kraji Majerský deklasoval Chudíka. Majerský získal 40 a Chudík pouze 30%. Je to zajímavé zejména proto, že podle posledních průzkumů vedl Chudík o 20% (47 Chudík, 28 Majerský) Taková odchylka výsledků oproti průzkumu již není odchylka, takové výsledky si může každý vycucnout z prstu. V Košickém kraji zas mimořádně favorizován Raši ze Směru podlehl opozičnímu Trnkovi. Výsledek zde však byl zcela těsný 875 hlasů. To je výsledek, jaký se tak často nevidí. Každopádně Trnka zaujme křeslo župana VÚC a právě tato prohra favorizovaného směráka by mohla označit za největší překvapení těchto voleb. Trnka není v kraji tak známý, aby zvítězil nad Rašim. Dá se proto říci, že ho zvolili ti, kteří volili proti Rašimu.

Analytici tyto výsledky hodnotí jako ústup Směru. Směr skutečně udržel pozice pouze ve dvou krajích. V Nitranském, kde z zvítězil opravdu suverénně Belica a v Trenčínském, kde ještě suverénněji vyhrál Baška.

Je proto otázkou, zda prohrál Směr jako takový, nebo ve skutečnosti prohráli jeho lidé, kteří na těchto postech byli již několik funkčních období (i 16 let) a jednoduše se opotřebovali. Proto si po odpověď třeba jít podívat jak obstál Směr v regionálních parlamentech. A zde vidíme také velký propad Směru. Fico by měl proto na výsledky těchto voleb reagovat a my budeme čekat jaká opatření udělá.

Velmi zajímavým výsledkem voleb je i propad Kotlebovy ĽSNS, které se média a aktivisté tak báli, že vedli proti této straně skutečně permanentní kampaň na všech frontách. Zdá se, že úspěšně. Vždyť hlas jejím kandidátům na župany nebo kandidátům s jejich podporou odevzdalo pouze 111 000 občanů namísto 209 000, které strana dostala v posledních parlamentních volbách. V Baskobystrické župě dokázali zmobilizovat voliče a tato župa zaznamenala historický nejvyšší volební účast v celé historii voleb do VÚC, kdy svůj hlas přišlo odevzdat 40% voličů. 

Tam kde ĽSNS postavila známá jména dosáhla výsledky nad jejich celostátními preferencemi. Kotleba 23%, Uhrík 15%. Tam kde však postavili méně známé tváře, stranická značka nezabrala tak jako čekali.

Podle mého názoru jim na tento čas, pokud se z tohoto propadu vůbec dokáží posbírat, zlomilo vaz to jejich dětské vyplazování jazyka. Provokování se šeky na částku 1488 eur se jim nevyplatilo. Toto číslo, které si nezasvěcení neměli všimnout, ale si všimli se ukazuje jako mezník, který usekl kotlebovcům polovinu voličů. Ukazuje se, že na Slovensku je úplně jinak vnímáno přihlášení se k Tisovi nebo i Hlinkovi a úplně jinak přihlášení se německému nacismu a Hitlerovi, které podle výsledků těchto voleb je pro slovenského voliče neakceptovatelné. To, že se kromě Kotleby a Uhríka ani jeden člen ĽSNS nedostal do regionálního parlamentu mluví o mnohém.

Osobně pokládám právě provokování s hitlerovskou symbolikou za důvod, proč lidé odmítli kotlebovce jako opozici, odmítli je i jako antisystémovou alternativu a i když volili proti dosavadním županům vybrali si nakonec z takzvaných standardních politiků.

Kdo ví, kdo měl tehdy ten “skvělý” nápad se zajímavou částkou na šeku. Jemu by se měli všichni ve straně, zejména ti, kteří tyto věci odmítají, poděkovat.

Nakonec ještě třeba zmínit stranu OĽaNO, která se ukázala ve velmi dobrém světle, a jejíž dva kandidáti Viskupič a Jurinová vyhráli. Strana i po odchodu Matoviča, který se stáhl do ústraní, zabrala.

[ad#textova1]

ZDROJ: Ľuboš Macko, hlavnespravy.sk

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (9 votes, average: 4,89 out of 5)
Loading...