13.12.2016
Kategorie: Ekonomika

Šedá zóna

Sdílejte článek:

DAVID FORBY FORBELSKÝ

Jsem schopen jakž takž pochopit zákaz kouření v restauracích, kroutí se mi při tom všchny prsty a že mám zatím všechny. Nejde mi o svobodu kuřáka si zapálit, kde uzná za vhodné a nikdy jsem netvrdil, že toto právo má.
Je to jen další krůček k přesunu některých podniků do šedé zóny.
[ad#clanek-respo]

Po hernách a hospodách, které nechtějí EET zcela jistě vzniknou “kluby” kde se bude nadále točit pivo, hrát hazard i kouřit. Tomu prostě žádný zákon nezabrání.

Nevadí mi ani tak ta šedá zóna, je to prostě plnohodnotná ekonomika, jen z ní stát nedostává daně. To, jestli je to v pořádku nebo ne, je zase na jinou debatu. Ale nedávno jsem psal, jak je dobré poučit se z historie. A z ní víme, že ze šedé se velmi rychle a snadno stane černá.

Do takových podniků začnou chodit pánové a nabízet nejprve ochranu před konkurencí. Říká se tomu raketýring. Majitel takového podniku nebude moct zavolat policii, protože by přišel o živobytí, tak zaplatí. Tito lidé ale budou chtít pořád víc a víc, a až na to přestane mít, nabídnou mu jiný obchod. Bude jim muset povolit třeba prodej drog, jinak ho nahlásí berňáku a policii. Nebo přijdou s myšlenkou, že by se tam daly dobře prodávat zbraně, nebo cokoliv jiného. a to už zavání mnohem větším průšvihem jehož řešení bude velmi drahé a mnohdy i krvavé.

A vše to začíná “dobrou” myšlenkou. Lidi nebudou házet peníze do automatů, nekuřákům nebudou smrdět trička poté co se vrátí z hospody…. Nejde o to, jestli si smí člověk zapálit v uzavřeném jasně označeném prostoru a neobtěžovat tím lidi na ulici. Jde o to, že se vytváří podhoubí pro vydírání a korupci.

Toto vše se dělo nejen za prohibice, ale i v 80. letech u nás. Existovaly černé herny, černá výměna valut obchod s pašovaným zbožím… Na to vše se nalepilo spousta opravdových gaunerů neštítících se ničeho.

Protože kdo poruší i banálně zákon je velmi snadno manipulovatelný a dnes porušit zákon je tak snadné jako málokdy před tím, protože jich prostě máme moc a když už se toho nechytnou zločinci, tak úředníci zcela jistě dostanou prostor pro korupci, pokud jedním z trestů je dvouletý zákaz činnosti, vyplatí se i “mastný” úplatek.

A když jsme u té historie vzpomeňme Tacita:

Corruptissima re publica plurimae leges (Nejvíce zkorumpovaný stát má nejvíce zákonů)

[ad#clanek-respo]

ZDROJ: David Forby Forbelský

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (13 votes, average: 4,92 out of 5)
Loading...