1.6.2015
Kategorie: Historie, Společnost

Ruská lekce z komunistické propagandy

Sdílejte článek:

IVAN BEDNÁŘ 01|06|2015

Vcelku bez většího zájmu našich médií proběhla zpráva o tom, že ruská státní televize odvysílala „dokument“ který obhajoval sovětskou invazi do Československa v roce 1968. Do roku 1989 bylo téma okupace Československé socialistické republiky vojsky Varšavské smlouvy (mimo Rumunska) tabu. Po pádu komunistických totalit se však přiznalo, že se jednalo o vojenské obsazení členského státu Varšavské smlouvy pod vedením Sovětské armády proti vůli československých stranických i státních orgánů i proti vůli celého národa. Vojska Sovětského svazu byla vnímána jednoznačně jako okupační jednotky na území státu, který si to nepřál (výjimkou bylo tzv. zvací dopis některých zrádců přímo ve vedení Komunistické strany Československa, podepsaný Vasilem Bilakem a dalšími, který měl údajně vojska do Československa pozvat).

[ad#hornisiroka]

Od okupace někdejšího Československa se v minulosti distancovali jak Michail Gorbačov, tak Boris Jelcin i svého času samotný Vladimír Vladimírovič Putin.

Dnes je ale situace jiná. Rusko anektovalo poloostrov Krym, podporuje povstalce na východě Ukrajiny, vyhrožuje jadernými zbraněmi. Provokuje obřími vojenskými manévry, podniká provokativní lety svých stíhaček proti pobaltským státům, i Švédsku a dalším skandinávským státům.

651861

A tak znovu ožívají propagandistické lži o tom, že Sovětský svaz tehdy jenom snažil zabránil obsazení Československa vojsky NATO (ve skutečnosti se síly NATO strachovaly, aby se sovětská vojska nevalila dál do Evropy), že byly v Čechách americké tanky (ve skutečnosti se jednalo o natáčení filmu Most u Remagenu v Davli nebo na zámku v Duchově), že byly nalezeny tajné sklady zbraní (ve skutečnosti patřily ozbrojené pěsti dělnické třídy Lidovým milicím), že Klub 231 sdružoval bývalé esesáky, fašisty a kolaboranty (ve skutečnosti šlo o sdružení bývalých politických vězňů komunistického režimu, které usilovalo o jejich rehabilitaci). Ruská televize v duchu někdejší propagandy i dnes tvrdila, že se v Praze chystal ozbrojený převrat, kterému  v duchu socialistického internacionalismu v poslední chvíli Sovětská armáda zabránila (a zůstala tady dlouhých 22 let).

Připomeňme, že v předvečer druhé světové války se nacistická propaganda přípravila přepadení německého rozhlasového vysílače v Gliwici v Horním Slezsku (patřilo tehdy Německu) muži v polských uniformách. Z tajných dodatků paktu Ribbentrop – Molotov 23.8. 1939 vyplývá, že se Hitler a Stalin předem dohodli, jak si rozdělí polský stát.

A tak 31. srpna 1939 speciální skupina příslušníků SS převlečených do polských uniforem. Poté útočníci vysílali výzvu v polštině k boji proti Němcům. Na místě přepadení zanechali těla vězňů z koncentračního tábora Dachau, které zastřelili a převlékli do polských uniforem. Přepadení bylo zorganizováno Heydrichem a Müllerem, velitelem gestapa. Akce měla vyvolat dojem, že následující útok na Polsko (1. září 1939) je odvetou za toto přepadení a že tudíž Německo není agresorem. Druhá světová válka začala, nikoliv až přepadením Sovětského svazu 22. června 1941, jak se nám komunistická propaganda snažila po léta vtlouci do hlav.

O čtrnáct dní později (7. září 1939) Sovětský svaz napadl Polsko, organizovaný odpor polské armády se začal hroutit. 28. září padla Varšava. Ještě v listopadu téhož roku přepadl Sovětský svaz Finsko. Později se toto chování Sovětského svazu pokoušeli propagandisté bránit tím, že to Sovětský svaz musel udělat v zájmu vlastní bezpečnosti.

Dnes nám státní televize Ruské federace znovu udílí lekci z učebnice komunistické propagandy. Už jsme zapomněli? Státní médium se navrací k propagandistickému překrucování historické skutečnosti, tentokrát v roce 1968. Inu, jsou tady již dvě generace, nezažili, jak to skutečně bylo, tak proč to nezkusit?

[ad#velkadolni]

Navíc, jistě se všichni už setkali s tím, že ruská propaganda před časem rozšířila ve veřejnosti tvrzení, že okupací Krymu vlastně zabránila obsazení tohoto černomořského poloostrova americkou armádou. Nešlo tedy o neospravedlnitelnou vojenskou anexi, porušující mezinárodní právo a zvyklosti, ale o obranný akt (jako v Československu v roce 1968).

Ruská vojska jsou čistě altruistická. Jakmile jde o někde ohrožení imperialisty a americkými žoldáky, je třeba zasáhnout. V roce 1968 nebo kdykoliv a kdekoliv (!).

K tomu je dobrá každá lež. Gliwice, srpen 1968 a nyní anexe Krymu mají něco společného. V pozadí jsou především zájmy imperiálního Ruska. A týká se nás to víc, než si myslíte!

ZDROJ: Ivan Bednář

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (16 votes, average: 2,94 out of 5)
Loading...