10.11.2018
Kategorie: Politika

Rezoluce nic neřeší: Evropský parlament se chystá odsoudit rezolucí „nárůst neo-fašismu“ v Evropě

Sdílejte článek:

MIROSLAV JAHODA

Problém je v tom, že europoslanci používají definici fašismu na úrovni ideologie ÚV KSČ před rokem 1989. Tedy zjednodušeně — kdo je proti komunismu, je fašista.

[ad#textova1]

Rezoluce zmiňuje spoustu útoků, které se v poslední době odehrály, útok na LGBTQI aktivistu v Aténách, organizace teroristické skupiny ve východním Německu, potyčku ve Španělsku mezi příznivci a odpůrci Franca, zákaz Nordického odporu ve Finsku nebo zavraždění britské političky Jo Cox.

Asi není sporu o tom, že došlo k násilným činům po celé Evropě. O čem by se ale dalo vést spor je, jestli to byli neo-fašisté a extrémní pravice.

K pojmu krajní/extrémní pravice asi tolik: je to nesmysl. Pravice požaduje co nejnižší zásahy státu do života občanů. Tudíž „krajní“ pravice je anarchokapitalismus, který chce stát zrušit a nikoliv nějací fašisté, kteří chtějí stát co nejsilnější. Opravdu nemám tento politologický blud rád.

K neo-fašistům. Neo znamená nový. Tudíž hledám pod tímto názvem nějaké obnovené následovatele totalitního hnutí, které vzniklo v minulém století v Itálii a rozšířilo se do Evropy. „Správný“ neo-fašista se projevuje tím, že požaduje silný autoritativní stát, zestátnění velkých korporací, obětování jednotlivce ve prospěch kolektivu, odstranění individualismu, volá po velkém vůdci.

Už jsem zmínil, že krajně pravicový nemůže být žádný aktér těch incidentů, které chce EP odsoudit. Anarchokapitalisté totiž vyznávají základní princip NEnásilí. Lze se ptát, jestli tam byla nějaká motivace neo-fašismem, mohli bychom například udělat průzkum, jestli dotyční četli nějaké projevy od Mussoliniho. To nelze vyloučit, ale nevím, jestli bych byl tak odvážný jako europoslanci, abych to bez předchozího zjištění tvrdil.

Jisté je jedno. Že toto usnesení případné neo-fašistické nálady neutlumí, ale posílí. Tím, že za neo-fašistu bude neodborně označen každý podle definice ideologického oddělení ÚV KSČ, dojde k tomu, že lidé, kteří jsou zatím pokojní se víc naštvou. Možná se někdo zradikalizuje. Zbytečně. Vytrvalé ignorování témat, o kterých lidé chtějí mluvit a pod záminkou neo-fašismu je jim v tom bráněno, povede ke skutečné radikalizaci opravdových fašistů.

A tomu musíme zabránit, ne nálepkovat každého, kdo nesouhlasí s euro-socialismem.

[ad#pp-clanek-ctverec]

Autor: Miroslav Jahoda, FCB

jahoda

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (24 votes, average: 4,96 out of 5)
Loading...