8.11.2020
Kategorie: Politika

Je-li Trump ďábel, jsou americká média peklem

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonAmerická média vyhlásila vítězem prezidentských voleb Joea Bidena. Je to stejně právně závazné jako prohlášení Donalda Trumpa o tom, že vítězem voleb je on.

V USA probíhá neuvěřitelná série událostí, která má podle cílů amerických progresivních médií definitivně zúčtovat s prezidenstvím Donalda Trumpa. Trump je systematicky líčen jako charakterově „vadný“ prezident, který nemá právo na to, aby pokračoval v úřadu amerického prezidenta.

Když se Trump vyjádřil několik desítek hodin po zahájení sčítání hlasů dle průběžných volebních výsledků, že to vypadá s obhajobou jeho úřadu velmi dobře, měl velmi znatelný náskok ve většině států americké unie. Podle amerického systému, který umožňuje hlasování poštou, však média křičela, ať mlčí, že ještě nebyly sečteny právě hlasy korespondenční a v nich měl údajně Joe Biden mít ohromný náskok. Je to paradoxní v tom, že v případě tajných voleb není možné nic takového tvrdit. Vycházelo se totiž z toho, že údajně až 70 % voličů Bidena chtělo volit poštou, zatímco v případě Trumpa to bylo údajně jen 30 %.

Korespondenční hlasování je přitom pro nás, Evropany, naprosto překvapující. Stačí, když volič podepíše hlasovací lístek, ten vloží do obálky, kterou také podepíše, a pošle poštou. Pošta pak má za úkol lístek dopravit ke sčítání. Hlas je platný, pokud se podpis na hlasovacím lístku rovná podpisu na obálce, nic jiného se nekontroluje. Tento systém je založen na naprosté důvěře státu a občana. Vznikl před desítkami let proto, aby se voleb mohli účastnit i lidé žijící ve velkých vzdálenostech od volebních místností. V roce 2020 bylo korespondenčně odevzdáno mnoho desítek milionů hlasů, mnohem více než v roce 2016. Důvodem byla i kampaň Bidena, který v zájmu „ochrany před virovou pandemií“ přímo vyzýval k masovému využití hlasování poštou. Trump hlasování poštou naopak kritizoval jako zneužitelné a jeho voliči většinově přišli k volebním urnám. V tomto případě je samozřejmě možné ověřit autenticitu hlasovacího lístku a voliče stoprocentně.

Trump dnes nedělá nic jiného než to, že upozorňuje na možnost podvodů při korespondenčním hlasování. Média jeho projevy cenzurují, a to jak na sociální sítích, tak televizní přenosy. Je to zcela šokující, když někdo v médiích rozhoduje, co smí ten nebo onen politik říkat. Označit šmahem něčí názory za lživé nebo „nepodložené“, je zajímavým příspěvkem amerických médií do svobody slova. Je to dovedení cenzury do dokonalosti. Představme si, že by Česká televize projev Miloše Zemana přerušila, pokud by hovořil „nepodloženě“. V amerických reáliích se jedná o to, že v řadě států vítězí Biden o tisíce či desítky tisíc hlasů. Pokud by jen promile hlasovacích lístků bylo zneužito, tj. za hlasováním by nebyl ten, kdo je na něm podepsán, mohly by výsledky voleb být opačné.

Výsledky voleb Trump napadá u soudů a je pravděpodobné, že se obrátí až k soudu nejvyššímu. Sledoval jsem v sobotu 7.11. vysílání ČT k volbám v USA. V ulicích USA slavili Bidenovi příznivci jeho vítězství. Představme si, že by v Česku vyhlásila „projekci“ volebního výsledku ČTK a Bakalova média nebo vydavatelství MAFRA ve svěřenském fondu Andreje Babiše. Právě to se v USA stalo. Když na tuto skutečnost upozornil bývalý prezident Václav Klaus, ČT tuto věc komentovala ironicky jakoby se Klaus „opět mýlil“.

Biden je tak zajatcem amerických médií. Ta ho většinově podpořila, Trump téměř neměl žádná jemu nakloněná média. Jestliže i v této atmosféře dokázal získat přes sedmdesát milionů hlasů, jde o pozoruhodný výsledek. Velvyslanec Česka v USA Hynek Kmoníček označil výhru Bidena za vítězství „Johna Rodrigueze“, tj. Američana s hispánskými kořeny, i když i ti zejména na Floridě podpořili většinově Trumpa.

V USA tak opět vítězí mediokracie, která dopomohla k prezidentskému úřadu Baracku Obamovi, kterému Biden sloužil jako viceprezident. Biden je miláčkem médií a média očekávají, že jim to „vrátí“ tím, že bude hrát podle mediálních not. Vzhledem k jeho věku je však v záloze tak zvané „progresivní křídlo“ Demokratické strany, které si dělá zálusk na „zásadní reformy“ v duchu socialismu. Trumpovi voliči již vyjadřují obavy ze zvyšování daní a Bidenův plán na oživění ekonomiky ostatně počítá s tím, že budou zrušeny Trumpovy kroky v daňově oblasti, tj. zvýší se daně firmám i lidem. Nejchudší by dokonce mohli dostávat daňový „příplatek“. Právě o to se teď v USA hraje a lze jen konstatovat, že USA už dávno nejsou vzorovou demokracií s důrazem na svobodu jednotlivce, nýbrž společností, v níž se prosazuje socialismus, či sociální demokratismus.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (24 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...