3.7.2019
Kategorie: Politika

Protekční dítě Merkelové poučující Trumpa bude asi šéf-byrokratem EU

Sdílejte článek:

REFORMY.CZ

Věky už jako ministryně obrany Německa sloužící Ursula von der Leyen a klíčová spojenkyně kancléřky Angely Merkel, co prosazuje vojenskou integraci Evropy, se vynořila jako favorit mezi kandidáty na příštího předsedu Evropské komise – tj. jedné z nejvrcholnějších pozic v Evropské unii.

Ursula von der Leyen, o které se nedávno uvažovalo jako o kandidátce, co nahradí Angelu Merkel jako německou kancléřku, a která v roce 2017 uchvátila tisk, když poučovala Donalda Trumpa kvůli jeho způsobům vyjadřování, bude asi příštím vůdcem Evropské komise.

Současný vůdce Evropské rady Donald Tusk – který sám bude vyměněn, jelikož nastává nové funkční období Evropského parlamentu – oznámil výběr německé ministryně obrany Ursuly von der Leyen jako preferované kandidátky pro tuto komisi v úterý večer. Ona a ostatní klíčoví kandidáti včetně vůdčí globalistky a zastánkyně masové migrace z Mezinárodního měnového fondu Christine Lagarde, která byla navržena na příští šéfovou Evropské centrální banky, budou teď předloženi Evropskému parlamentu ke schválení většinovým hlasováním.

Poslanec Europarlamentu ze Strany Brexitu John Longworth a jeden ze 751 poslanců, co budou brzy hlasovat o přijetí těchto kandidátů Breitbart London o této volbě řekl: „Proč by měl být někdo, o kom dosud nikdo nic neslyšel, za kým je jen málo úspěchů, co by stály za řeč, jmenován k řízení Evropské komise, tj. nevoleného spolku s výlučným právem podávat v EU návrhy zákonů. Zase další klasická EU ušitá bouda.“

Proces volby už prošel několika maratóny vyjednávacích sezení evropských vůdců v Bruselu, kteří to zkoušeli s celými sériemi kompromisních kandidátů, kdy naposledy zkoušeli protlačit Franse Timmermanse, známého jako „nebezpečný fanatik“ eurokracie, který byl považován za špičkového favorita. Nakonec ale za něj museli dát náhradnici, když skupina středoevropských zemí trvala na tom, že to nebude žádný kandidát z levice evropského politického spektra.

Ač tyto země asi na von der Leyen pohlíží jako na malé vítězství, tak je pořád ještě levicovější dokonce než kancléřka Angela Merkel a zjevně je to vyznavačka projektu Evropské federalizace. Stejně ale tato volba přijde pro Evropský parlament jako překvapení.

Jako součást nadcházejícího procesu volby budou europoslanci – kdy mezi britskými je nejvíce těch ze strany Brexitu – nejspíš zkoumat, jak si vedla na německém ministerstvu obrany, kde měla čím dál větší potíže. V roce 2017 kritizovala prezidenta Trumpa za euroskeptické vyjadřování a zjevně je jednou z mnoha, kdo neodhadli přístup prezidenta k NATO jako špatně financované organizaci.

Ve skutečnosti od chvíle, kdy Trump zaujal tvrdý přístup k ulejváckým členům NATO – jichž je Německo asi nejzevnějším případem – tak se výkonnost členských států začíná dostávat do tempa.

Co se týče německých ozbrojených sil, tak Politico referuje, že spolu s úterními zprávami o jejím vybrání se hned vyrojila „spousta fám o vyhozených penězích a fušerském řízení“ při vojenských kontraktech. Zajímavá je také historie, která se za von der Leyn táhne ohledně vojenské integrace Evropy, což je hluboce kontroverzní téma, které je považováno za jedno z klíčových témat, které dohnalo Brity, aby si v roce 2016 zvolili odchod z tohoto kontinentálního bloku. Von der Leyen v roce 2016 Velké Británii vyhrožovala, aby se neodvažovala vzdorovat další vojenské federalizaci směřující k jednotné armádě EU se sjednoceným námořnictvem a letectvem a letos se vychloubala, že ta Evropská armáda konečně už nabývá podobu.

„Hnací silou Evropy v obraně jsou Německo s Francií,“ napsala v lednu von der Leyen s dodatkem, že: „My se svým blízkým partnerem Francií však postupujeme ještě dále,“ čímž odkazovala na dohodu těchto dvou zemí zvanou „nová Elysejská smlouva,“ která směřuje k fúzi jejich ozbrojených sil do společného celku.

„Naším vyhlášeným cílem pro Evropské národy je teď mluvit ve Spojených národech koordinovaným hlasem. Německo, jakožto nikoliv stálý člen Rady bezpečnosti OSN, začalo po boku Francie svou dvouletou stáž v Radě bezpečnosti. Tím se posílí hlas Evropy v koncertu světových mocností,“ dodala.

OLIVER JJ LANE

 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (17 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...