6.10.2016
Kategorie: Ekonomika

Povinně makáme na panstvo. Jako nevolníci

Sdílejte článek:

COM

Václav Vlk publikoval v LN článek, který by určitě neměl zapadnout. Dovoluji si z něj vybrat ty nejpodstatnější pasáže a předat je zde k zamyšlení: Dočetl jsem se v historických knihách, že důvodem pádu Římské říše, která, podobně jako naše západní civilizace, považovala samu sebe za vrchol civilizačních výdobytků, byla též nesmyslná nařízení, zákazy a příkazy. Nakonec vedly k tomu, že obyvatelé přivítali příchod barbarů, kteří obsadili slovutný Řím. Míra příkazů, zákazů a byrokratické zátěže byla totiž tak vysoká, že už cokoli jiného znamenalo osvobození.

[ad#clanek-respo]

Dále pan Vlk připomíná: Ve stejné situaci se nachází podle mého názoru celá západní civilizace, zejména její evropská část, a to pro svůj přístup ke svým vlastním obyvatelům. Osoby, které dbají práva, zatěžuje takovou mírou povinností, že už lze stěží hovořit o něčem, jako je právní stát.

Nově jsem byl naprosto opařen nad sdělením správců daní, kteří majíce nepochybně pocit z dobře vykonané práce, zveřejnili počet osob, které zapomněly podat daňové přiznání k příjmům nepodléhajícím dani, včetně míry pokut, které za to vyměřili. Je to strašné. Je to strašné, že žijeme ve státě, který dělá z lidí nevolníky, eviduje jejich majetek a poměry s důsledností připomínající nacistické Německo a ještě tak činí za potlesku valné části publika.

Ohledně zdanění si myslím, že je autor ještě mírný, píše: Polovinu týdne makáme povinně na erár.  Všichni víme, že den daňové svobody přichází po půl roce, kdy dochází k tomu, že přestáváme pracovat na stát, tedy v podstatě na vrchnost „třetího“ druhu. Dřív byla robota na panském, což byl i stát, který bylo nepochybně nutno udržovat také v širokém rozsahu. Kdyby někdo řekl, že v demokracii jste fakticky jako nevolníci a státu neodevzdáváte povinný desátek, ale povinnou polovinu, přemýšlelo by se o věci jinak. Já bych řekl, že je to bohužel více jak polovina, že, pokud dopočítáme všechny daně, poplatky a povinné odvody eráru, se dokonce státní okrádání produktivních blíží třem čtvrtinám.

A co nám za to náš “sociální” stát nabízí? I to se v článku dále můžeme dočíst: V současné demokracii za potlesku politiků i přihlížejícího zmanipulovaného voličstva dochází k tomu, že takovéto jednání považujeme za normální, slušné a běžné. Dobrá, je to možná pochopitelné, kdyby za to stát něco nabízel. Pod rouškou konání veřejného blaha ale oklešťuje svobodu a chystá neustále další a další majetkové evidence, které nevedou do budoucna k ničemu dobrému. Když už majetkovou evidenci mám, tak se prostě rozhodnu další příjmy zdanit a svoje postavení posílit. Byrokratické složky státu přestávají státu sloužit, neboť vzhledem ke své velikosti se v mnoha případech stávají obsluhou sama sebe.

Zdaněno již bude brzy všechno a pořád, prostor svobody se omezí a občané se zredukují na poslušné roboty, kteří budou dostávat místo peněz poukázky na boty a poukázky na jídlo pro sebe a pro svou rodinu. Pokud jsem v úvodu přirovnal tento systém evidence k evidenci nacistického Německa, myslím, že jsem nebyl daleko. Útok na židovské obyvatelstvo začal také pouze „evidencí“ a pokračoval tam, kam je dobře známo.

Rozdíl mezi svobodným a nesvobodným státem spočívá v tom, že ve svobodném státě jsou lidé před státem chráněni, kdežto v nesvobodném státě jsou jeho otroky a vazaly pod absolutní kontrolou. Je iluzí svobody, pokud stát pod rouškou kontroly daní reálně vykonává přehled o veškerém majetku a majetkových pohybech. Kontrola totiž znamená moc. Informace o majetku znamenají moc nad tímto majetkem.

Stát není svobodný a překračuje meze, které jsou i součástí naší ústavy a Listiny základních práv a svobod. Stát začíná činit to, co mu ústava nedovoluje. Začíná sledovat svoje občany, začíná sledovat jejich majetkové poměry způsobem, kdy se míra soukromí scvrkává k číslu limitně blížícímu se nule.

[ad#clanek-respo]

Zvláště v daňové otázce je to věc ožehavá, protože člověk ekonomicky nezávislý je člověkem svobodným, a člověk ekonomicky nezávislý na státu je člověkem svobodným násobně. 

Námět a zdroj: LN, 26.9.2016, Václav Vlk

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (25 votes, average: 4,88 out of 5)
Loading...