17.8.2020
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Pár osobních postřehů od Mariánského sloupu, argumentační fauly odpůrců

Sdílejte článek:

ROBERT TROŠKA

troskaSobota 15.srpna 2020 se zapíše do dějin naší země jako jeden z nejslavnostnějších dnů symbolizující navrácení křesťanských kořenů zpátky naší matičce Praze. Den, kdy arcibiskup Dominik Duka, primas český požehnal Mariánský sloup na Staroměstském náměstí. Celý obřad žehnání trval tři hodiny a jednalo se pro věřícího křesťana o skutečný zážitek, nejprve proběhla mše přenášená obrazovkami z Týnského chrámu, následně samotné žehnání, vše provázeno od začátku krásnými mariánskými zpěvy.

Osobní účast je něčím jedinečným, co nikdy nemůže nahradit sterilní TV přenos, poněvadž cítíte atmosféru napětí, očekávání i konfrontace a cítíte i vůni klobásků ze zadní části náměstí, zpíváte (v mém případě spíš brumláte) krásné mariánské písně (organizátoři perfektně zvládali)- dostali jsme krásnou knížečku, kde byly nejen písně, ale i průběh celého procesu žehnání i další podrobnosti.

Záměrně jsem stál naproti Mariánskému sloupu u radnice po levé straně, kde za námi byla malá skupinka protestujících. Jejich chování bylo v průběhu 1.části kromě ojedinělých výkřiků ještě akceptovatelné, ale při žehnání, kdy již vyšel průvod k Mariánskému sloupu, začali vyřvávat tak intenzivně včetně urážek, že jste přestávali slyšet i z mikrofonů. Proto jsem vyrazil proti nim, ale dostat se k nim nebylo možné, poněvadž je chránil „bezkonfliktní tým“ policajtů, tak jsem seřval policajty, od čeho tady jsou, když jsou placení z našich daní a záměrně nekonají. A najednou to šlo a byl klid.

Já hlavně nechápal protestanty, paradoxně jste s nimi museli jen souhlasit, když zrovna křičeli „Ježíš je pán“, ale místo toho, aby se radovali a prožívali radost jako naši bratři, tak projevovali nenávist. Prostě ekumena v praxi. Ale všechny protestanty neházejme do stejného pytle.

Další postřeh je slabá účast, tady si neodpustím kritiku nás Pražáků, hlavně věřících katolíků. Ať se na na mě nikdo nezlobí, ale u takovéto krásné naprosto ojedinělé akce účast pouze 1500lidí, to je fakt hodně trapné. A to ještě většina přítomných byla mimopražských. Je jasné, že část „pokrokových“ pražských katolíků bude schválně bojkotovat všechno, co je spjato s pane arcibiskupem Dukou, ale zbývající drtivá většina zase seděla doma nebo si odjeli na chajdičku. Jenom pro zajímavost, tam, kde jsem stál, byla paní se třemi dětmi, dvě z nich do 5 let, a když jsem se zeptal odkud je, odkud myslíte, že byla? Z Prahy? Velký kulový, z Prostějova! Prostě my Pražáci se budeme nejraději válet doma a křupat brambůrky u televize.

A ještě ke „konzervativnímu“ europoslanci panu Janu Zahradilovi z ODS. Gratuluji mu z plného srdce, že si konečně našel nosné téma, 20m2 zastavěné plochy na Staroměstském náměstí a jeho vlastenecký boj proti nebezpečným monarchistům, kteří by nám mohli dosadit nadvládu krutých Habsburků, to si zaslouží speciální bruselský bonus. Alespoň víme, co pan europoslanec Zahradil ze svého platu za naše peníze řeší. Dokonce si platil sponsorovaný příspěvek na Facebooku, kde svolával k protestu na den svěcení sloupu. V EU probíhá největší zadlužení v historii v částce „pouhých“ 750 miliard EUR, což je určitě podružné téma a jako předseda konzervativní frakce jej přece nebude řešit.

Pikantní je ještě fakt, že jeho straničtí kolegové z ODS Marek Benda a Saša Vondra jsou katolíci, Saša Vondra byl prý dokonce mezi účastníky v Týnském chrámu, ale z jejich strany je po celou dobu ticho po pěšině. Znamená jejich mlčení souhlas s argumenty pana Zahradila? Nebo příště Saša Vondra bude stát společně se Zahradilem u transparentu, aby prokázali živoucí konzervatismus v ODS?

A ještě k některým argumentačním faulům odpůrců:

Sekulární Staromák

Sekulární stát umožňuje svobodné vyjádření občanů včetně jejich náboženského přesvědčení za podmínky, že neomezuje svobodu vyznání jiných.

Sekularismus neznamená zákaz náboženského vyznání. Sekulární stát odděluje moc církevní od světské, ale povoluje náboženské projevy na veřejnosti včetně mariánských slavností. Pokud odpůrci považují za synonymum sekularity ateismus, pak se jedná o jasný argumentační faul.
Kam vede čistý ateismus jsme se mohli přesvědčit v minulém století na komunismu i nacismu.

Oslava habsburské moci

Argument poukazující na spojitost stavby Mariánského pomníku a popravy 27 protestantů na Staroměstském náměstí je také lichý. Habsburkové dovolili vystavět Mariánský sloup na poděkování Panně Marii po úspěšné obraně pravého břehu Vltavy před švédskými vojsky v roce 1648. Obránci se tehdy vroucně modlili k Panně Marii, která jejich modlitby vyslyšela a pravý břeh Vltavy tak zůstal ušetřen rabování a zabíjení.

Stavba Mariánského sloupu začala v roce 1650, kdežto poprava 27 pánů proběhla v roce 1621, proto nemá s Mariánským pomníkem nic společného, jedná se o dvě rozdílné události. Argumentovat příčinou souvislostí je něco podobného jako kdybychom dávali do spojitosti invazi v roce 1968 a rozdělení Československa v roce 1992. Jiní vládci (politici), jiná mezinárodní situace.

A ještě jedna podstatná maličkost, Mariánský pomník, jeho znovuobnovení vzniklo na základě iniciativy obyčejných lidí, nikoliv ze strany vedení církve, jak se někteří mylně domnívají.

A vůbec to nejdůležitější, Mariánský pomník je pro všechny, nejen pro věřící. Jde o místo poděkování i proseb lidí, kteří si v životě procházejí různými strastmi a těžkostmi. Mohou sem zajít a prosit Pannu

Marii nebo se pomodlit podle svého uvážení.

Video slavnostního dokončení Mariánského sloupu přikládám ZDE.

knihamracna

 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (23 votes, average: 3,26 out of 5)
Loading...