29.6.2018
Kategorie: Společnost

Omyl i neomyl europoslance Zahradila

Sdílejte článek:

RUDOLF MLÁDEK

„Aktuální je bavit se o tom, v jakém typu unie chceme být a zda se umíme najít v některém z modelů, které přicházejí v úvahu, ať již je to tvrdé jádro EU nebo vícerychlostní unie,“ tvrdí europoslanec Jan Zahradil (ODS). Hlasování o odchodu z EU by podle něj podpořilo pouhých 15% členů ODS.

[ad#textova1]

Neomyl Zahradila

Nepochybně se Zahradil nemýlí v tom, že hlasování o našem odchodu z EU (CZEXIT) by dnes dopadlo ve prospěch setrvání v této unii. Mnozí Češi si více než svobody cenní svých osobních statků a jsou přesvědčeni, že odchodem z EU by jich část ztratili. Nepochybně ano. Svoboda a rozhodování o vlastním státě a národu jim proto připadá hodnotově druhotná.

Jde sice o chybný pohled, ale vzhledem k českým dějinám není až tak překvapivý. Rakousko ovládalo české země 300 let, po nich přišli brzy nacisté a ani následná vláda Moskvy nebyla podle většinového českého očekávání, byť importovala pouze vojáky, nikoliv migranty. Češi na vlastní vládu v podstatě rezignovali a pár vlastenců, volících SPD Tomia Okamury, nic na celkovém stavu nezmění. Když Zahradil říká, že referendum o setrvání v EU je zbytečné, dost pravděpodobně se nemýlí. Avšak to říkali o britském také a dopadlo to jinak.

Omyl Zahradila

Prvním jeho omylem je, že se domnívá, že nám někdo nabízí nějaké „modely“ nové EU. Nikdo nic nenabízí, obvykle se jedná jen o předem připravený diktát osy Brusel-Paříž-Berlín. Takže si nic nenamlouvejme. Nemáme si co vybírat a nikdo se nás na nic neptá! Ani poslední chlácholivý summit na věci samé nic nemění.

Definici tzv. „tvrdého jádra“ EU nikdo dosud neurčil a jde-li o ty super zadlužené země, pak se ptejme, co je na nich tak tvrdého. Ta ignorance k názorům členských zemí z východní části EU? Tak tam je v EU tvrdosti na rozdávání. Operovat pojmem „tvrdé jádro“ by vyžadovalo od Zahradila jeho upřesnění a definici, nikoliv rozmáznutý, vágní termín, který okopíroval z médií.

Více rychlostní unie dávno existuje a pokud si toho Zahradil nevšiml i on (možná nechtěně) prokazuje, proč strany jako ODS či ČSSD tolik propadly u voličů. Slepce a hlušce zodpovědný volič nevolí. Z výroků Zahradila čiší ona odevzdaná beznadějnost, se kterou se v české politice setkáváme stále častěji a častěji.

Nikdo nechce demokracii v EU?

Nikdo z hlavních politiků ze všech členských států EU nenavrhuje provést takové kroky, aby se současná nedemokratická Evropská unie změnila na demokratickou. Nikde u nikoho takové návrhy nevidíme, neslyšíme a nikdo je nikde na žádném jednání, summitu apod. nepředkládá. Poslední summit se utápěl v kvótách a v italském protestu a tak slíbil hodně, ale demokracii rozhodně nikoliv.

Otázka se tedy nabízí: A proč nikdo o skutečně demokratickou Evropskou unii nemá zájem? Protože její dosavadní forma je pro vlády členským zemí tou nejvýhodnější? Vypadá to tak. To, co čeká Evropu bude hodně těžký a zlý čas. Každá nedemokracie se při zhroucení obaluje zlem. Každá. Nezdá se, že by to Zahradilovi (a nejen jemu, samozřejmě) stálo v úvahách o budoucnosti EU za zamyšlení.

PS. Aby nedošlo k mýlce. Zahradila lze za jeho trvalou kritiku EU v zásadě ocenit, ale i on se jeví jako politik, který se zařadil do týmu s poraženeckou vizí.

[ad#pp-clanek-ctverec]

MLADEKR

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (19 votes, average: 4,37 out of 5)
Loading...