7.5.2024
Kategorie: Politika

Ukrajinci pracují!

Sdílejte článek:

JANA MARKOVÁ

Ukrajinci pracují! Tak přesně toto se nám za peníze daňových poplatníků – tedy nás, rozhodla naše vláda sdělit. A bude nás to stát bratru 10 milionů. To je slušný, ne?


Ale abych byla přesná, tuto kampaň společně připravilo a financuje Ministerstvo vnitra ČR, Úřad vlády ČR, zmocněnec vlády pro lidská práva a česká kancelář Mezinárodní organizace pro migraci (IOM Czechia). A má název skutečné příběhy (ideálně dojemné) uprchlíků (migrantů) z Ukrajiny. Zmocněnkyní vlády je Mgr. Klára Šimáčková Laurenčíková, která je zároveň náměstkyně ministra pro evropské záležitosti a zmocněnkyně pro lidská práva.

“Ze sociologických průzkumů víme, že někteří uprchlíci se nechtějí vrátit na Ukrajinu. Nový zákon jim nabídne možnost usadit se v Česku na delší dobu,“ uvedl ředitel odboru komunikace Ministerstva vnitra ČR Miroslav Jašurek. Tak na to, abychom tak nějak tušili, že většina těch lidí se už nikdy na Ukrajinu nikdy nevrátí, asi nepotřebujeme průzkum. To tvrdí i sám ministr vnitra Rakušan bez cenzury. Co asi ale potřebujeme, je důkladná masáž, že bychom se bez nich neobešli. Co na tom, že jsme se obešli doteď. Kampaň placená i námi všemi, pěkně v koordinaci se zahraniční migrační neziskovkou a „evropskými záležitostmi“.

A pročpak to všechno právě nyní? No protože ministerstvo vnitra zároveň v minulých dnech představilo návrh zákona Lex Ukrajina 7, který umožní ukrajinským uprchlíkům, kteří jsou již ekonomicky soběstační, opustit režim dočasné ochrany a získat status pravidelného pobytu formou dlouhodobého pobytu, termínovaný pobyt. Nové opatření, které se zaměřuje na ukrajinské uprchlíky, kteří se chtějí v Česku usadit dlouhodobě, však nenahrazuje institut dočasné ochrany. To bude pokračovat i v příštím roce. Voilá.

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu poskytlo Česko dočasnou ochranu téměř 600 000 uprchlíků. Na našem území nyní žije cca 320 000 uprchlíků. Jak do toho zapadá vracení bojeschopných mužů na Ukrajinu na její naléhavou žádost? No asi nijak…. Jak do toho zapadá to, že bude Ukrajina potřebovat své lidi zpět? Taky asi nijak…. Jak do toho zapadá šeptanda o volebním právu pro nově příchozí s dlouhodobým pobytem? To možná brzy uvidíme.

 

FB

Redakce
Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (37 votes, average: 4,68 out of 5)
Loading...
57 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)