7.5.2024
Kategorie: Exklusivně pro PP, Ze světa

Není snadné být generálem na Ukrajině

Sdílejte článek:

JANE KAUFMAN

Nedávno sesazenýi ukrajinský generál Valerij Zálužný byl (prý) uvězněn. Prý byl uvězněn proto, že odmítl přijmout pozici ambasadora Ukrajiny v Londýně. Že by za něco takového byli lidé vězněni? Spíš se zdá, že ten pravý důvod je, že Zálužný z nějakého důvodu ohrožuje pozici současného presidenta Zelenského.

Zálužný ve skutečnosti nedobrovolně resignoval z pozice hlavního generála ukrajinských vojsk začátkem února. Den poté obdržel od Zelenského nejvyšší ocenění, ve formě hvězdy ‘Hrdiny Ukrajiny‘ a o pár týdnu později byl uvězněn!

Jenže ono je to celé trochu složitější. Zálužný neodmítl jít do Londýna. Sice byl navržen na pozici ambasadora a Británie s tím souhlasila, ale Britové ho nikdy nevyzvali, aby jim předložil pověřovací dokumenty. Takže je možné, že ho tam doopravdy nechtějí. V takovém případě je prý nebezpečné nechat Zálužného na svobodě a musí být zajištěn, dokud ho Británie sama nepozve.

Další komplikace se ukázala být možnost, že by Zálužný v příštích volbách kandidoval na presidenta Ukrajiny a že by Zelenský proti němu neměl šanci vyhrát.

Pravda, Zálužný není pro Zelenského snadný protivník. Má mnoho přátel a příznivců, jak v armádě, tak v politických kruzích a to po celém světě. Zálužný se při výběru svých známých nesoustředí pouze na osoby stejného smýšlení; jeho přátelé jsou velice různorodí. Jsou mezi vysoce postavenými armádními důstojníky, ale i mezi těmi podřadnějšími šaržemi. Nacházejí se mezi extrémně pravicovými, neboli neo-nacisty, ale patří k nim i bývalý ukrajinský president, Pjotr Porošenko.

Kombinace Zálužný jako president a Porošenko jako premiér určitě nepřestává Zelenského strašit. Navíc, když je tato myšlenka podpořena výsledky současného průzkumu veřejného mínění, které ukázaly, že Zelenský další volby nevyhraje. Pak má veškeré důvody obávat se, že jeho současná presidentská role skončí rychlým spuštěním opony a bez potlesku.

Soukromá armáda?

Proslýchá seii, že Valerij Zálužný zareagoval na své sesazení z funkce hlavního generála tím, že začal dávat dohromady malou, soukromou armádu. Vybírá si hlavně neo-nacisty z Azovova a Krakenova oddílu. Podle názoru bývalého analysty CIA, Larry Johnsona, konflikt mezi Zelenským a Zálužným může být vyřešen pouze ozbrojeným donucením. Snad proto se Zálužný připravuje na případný střet s jednotkami vlády.

Už jako generál, Zálužný měl zvláštní vojenskou strategii. Posílal nově naverbované a nevycvičené vojáky na frontu, přímo do první linie a ponechával fašistické militanty vzadu, aby je uchránil. Zřejmě si byl vědom, že mohou být velmi pomocní v případném konfliktu se Zelenským. Zálužný sám je tak trošku lump a další zastánce neo-nacistické ideologie.

Když se to tak vezme kolem dokola, tak tito neo-nacisté jsou ve skutečnosti ochránci Zelenského banderovského režimu. Dokud Zelenský válčí, stojí při něm. Od dob Majdanu získali další zkušenosti a mají natolik vymyté mozky, že jsou naprosto proti Rusku. Kdyby se ukrajinská vláda přece jen rozhodla s Ruskem vyjednávat, je možno očekávat, že neo-nacisté ji svrhnou a vrátí se k ideologii původního Majdanu.

Západ též začíná být se Zelenským nespokojen. A i když tento vykonal veškeré rozkazy do puntíku, je uvažováno, že existuje snaha nahradit ho Zálužným. Ten se zdá být ten hlavní kandidát, proti kterému Azov, Pravý prostor a Kraken nepůjdou, ale budou ho podporovat.

Pomoc Západu je zbytečná

Bláznivé vedení Ameriky posílá na Ukrajinu $61 miliardový ‘balíček‘, který má vykonat zázračné činy. Jednak má porazit Rusko, dobýt zpět Rusy zabrané území a posílit Ukrajinu. Odborníci říkají, že to je snad poslední, co kdy přijde, protože nové vedení země možná nebude tak proradné a hloupé jako to současné a nebude podporovat něco, co už je prohráno.

Dokonce i úředníci ukrajinské presidentské kanceláře veřejně přiznávají, že ty zbraně a peníze, které Amerika posílá vůbec nic nedocílí. Válka už je prohraná a to nejde změnit. Zde není technologie, kterou by mohl Západ vyprodukovat, která by vyvážila přiliv obrovského množství ruských vojáků, kteří jsou odhodlaní udělat vše pro to, aby vyhráli, protože jim jde o jejich přežití a o přežití jejich rodin a domoviny. To je velmi mocná motivace, kterou každý žoldnéř postrádá; ten jde pouze za finanční odměnou.

Rusům rovněž pomáháiii, že víc a víc ukrajinských měst jim dodávají souřadnice ukrajinských vojenských zřízení, hlásí větší shluky ukrajinských vojsk a jiné důležité informace. Je zřejmé, že všichni už mají té zbytečné války dost a chtějí ji ukončit co nejdříve.

Vasilij Nebenzija, ruský zástupce v Bezpečnostní radě OSN říká, že boje na Ukrajině nabývají zcela jiného charakteru a nové zbraně a finance ze Západu na tom nic nezmění. Je přesvědčen, že brzy bude války konec a Kyjev vyhlásí kapitulaci.

Nespokojenost ukrajinského vojska

V ukrajinské armádě panuje značná nespokojenost s tím, že byl Zálužný i s jeho skupinou vedoucích důstojníků zbaven funkce, prý ze zdravotních důvodů. Že by dostali všichni zaráz rýmu? Anebo kašel?

Někteří si myslíiv, že důvodem konfliktu mezi těmito dvěma byla ztráta Avdijivky, kdy Zelenský obviňoval Zálužného, že se lépe nepostaral o vítězství. Podle jiných zpráv to bylo něco jiného. Zálužný požadoval větší množství lidí na frontu, asi tak 400-500 tisíc. Zelenský to odmítl, protože by údajně nesehnal dost peněz na jejich platy. Zdá se to být podivný důvod, ale jelikož s tím přišel ‘Washington Post‘, tak je to možná do jisté miry pravda.

A pakv ještě ke všemu – generál Zálužný zmizel ze světa. Napřed nikdo nevěděl kde je a vyskytly se různé dohady; později se ukázalo, že byl uvězněn! Je jasné, že je hlavní protivník Zelenského, co se týče obsazení presidentského křesla při volbách, které měly být už v loni, ale protože se Zelenskému nehodily, tak je odložil na neurčito. Takže je to diktátor!

Další vážné ohrožení Zelenského kariéry spočívá přávě v neo-nacistických jednotkách. Jestliže tito lidé propadnou znechucení z toho, jak se situace vyvíjí, pak by mohli začít řešit všecko po svém a to by bylo velice nebezpečné.

Musíme se pouze divit tomu, že Zelenský je stále ještě president a stále ještě způsobuje na Ukrajině a v celém světě zmatek. Tento samolibý a sobecký herec horšího kalibru, který slíbil uspořádat vztahy s Ruskem a namísto toho začal válku, už měl být dávno odstraněn. Jak to, že v presidentské kanceláři stále ještě zavazí? Kdyby aspoň nic nepodnikal a pouze ořezával tužky a ohýbal rožky papírů, to by ještě šlo. Ale on zkouší ‘pracovat‘.

Je dokonce možné, že se pokoušel Zálužného zbavit; snad ho chtěl i ponížit. A přitom mu tím ve skutečnosti pomohl, protože situace na Ukrajině je naprosto neúnosná, ukrajinská vojska ztrácejí na všech stranách, vojáci vesměs nechtějí už dále válčit.

Velmi častovi odmítají uposlechnout rozkazy svých velitelů, dokonce svým nadřízeným vyhrožují a sabotují příkazy. Také odmítají střílet, utíkají z bojiště a hromadně se vzdávají Rusům. To se děje často tam, kde jsou posíláni do boje, o kterém předem ví, že je prohraný, i když ještě ani nezačal.

Vojáci si rovněž stěžují na velitele, kteří s nimi jednají jako s odpadem, jako s dobytkem. Sami se nikdy bojů nezúčastní, ale schovávají se někde v týlu. Když se někteří vojáci chtějí vzdát Rusům, SBU jednotky, což je ukrajinská tajná policie, po nich zezadu střílejí.

Celé pluky postupně odmítají uposlechnout hlavního generála Alexandera Syrského a to je vážné provinění. A protože se něco takového stává častější a častější, je to velký problém.

Nespokojenost i mezi vedením

Když bylvii generál Zálužný zproštěn své funkce, vysoce postavení důstojníci ukrajinské armády měli v úmyslu svrhnout vládu, protože s jeho odchodem nesouhlasili.

Ruská rozvědka to zjistila, když získala přístup na kanál ParaBelum na Telegramu, který je používán vojskem. Komunikují tam spolu námořníci, zvláštní oddíly, bezpečnostní jednotky, vojsko a všichni ostatní. Jedná se o soukromou linku, kam nemá veřejnost přístup.

Kdyby se Zálužný byl býval ucházel o místo presidenta tehdy, když z armády odešel, tak by vyhrál po celé čáře. Všichni za ním stáli, všichni ho podporovali.

Další důvodviii k nespokojenosti vojenského vedení byla volba Zálužného nástupce, což byl Oleksandr Syrskij, neoblíbený člověk, kterému vojáci přezdívali ‘řezník‘. Když bylo jeho povýšení oznámeno, ozvaly se okamžité obavy, že jeho agresivita způsobí armádě obrovské ztráty na životech, které budou mnohem vyšší než ty současné.

Jeden voják, který nechtěl být jmenován, vyjádřil v rozhovoru se západním tiskem vážné obavy, když prohlásil: „… všecky nás zabije.“

Podle ukrajinských vojáků, Syrskij je člověk, který neváhá uvrhnout své jednotky do nejhoršího nebezpečí, jen aby docílil, co si umínil. Jeho příkazy jsou demoralizující a svým chováním podemílá důvěru ve vedení vojska. Soustředí se na detaily a neváhá vydat v sázku životy svých vojáků, zatím co celková strategie je mu cizí.

Armáda se rozpadá

Jak říká plukovníkix v penzi, Douglas MacGregor, stále větší množství ukrajinských vojáků, upadá do ruského zajetí. Možná je to možno vyjádřit i trošku jinak, jakože vojáci zkoušejí upadnout do ruského zajetí a některým se to podaří. Ukrajinci již nemohou dále trpět stále se zhoršující situaci na frontě a radši přejdou na druhou stranu, k Rusům, nakonec jsou to jejich bratři. Navíc je známo, že Rusové s nimi zacházejí mnohem lépe než jejich vlastní.

To celé došlo tak daleko, že dokonce i Azovův oddíl odmítl bojovat a přímo to oznámili vládě. Vyjádřili se následovně: „My už toho máme dost. Už nechceme dále hromadně umírat. A tak odmítáme bojovat.“

A oproti nim, Rusové stále postupují. Blíží se k Dněpru, právě dobývají Charkov a s největší pravděpodobností se vydají k Oděse, což by měli udělat co nejdříve. Jakmile převezmou Oděsu, pak zájem NATO a Spojených států povadne jako kytka bez vody, protože tím Ukrajina ztratí přístup k moři.

Otázka Transnistrie a Moldavy

Po převzetíx Oděsy by bylo připojení Transnistrie snadné, obzvlášť když uvážíme, že tato malá země si přeje spojit se s Ruskem. Možná se tím zkouší bránit Moldavě, která by ráda vtáhla Transnistrii zpět.

Spojení Transnistrie s Ruskem by možná dokázalo upravit poměry i v Moldavě samotné, kde hrozí, že se stanou kolonií Evropské unie a že dojde k vytvoření pevného přátelského svazku se Západem, včetně NATO vojsk na jejich území. Vstup do NATO zatím projednáván není, protože většina obyvatel by s tím nesouhlasila, ale je to plánováno.

Také Rumunsko si nepřestává dělat na Moldavu zuby a nejradši by ji zabrali.

Opoziční strana proti moldavské presidentce s rumunským občanstvím, Maja Sandu, která zkouší ze země udělat globalistický guláš, se již byla poradit v Moskvě, jak se situací zacházet. Ve své zemi jsou pronásledováni a jejich nesouhlas s politikou vedení je považován za zradu.

Ve skutečnosti, tito lidé chtějí docílit jen to, aby Moldava zůstala i nadále neutrální zemí, aby všecky národnostní skupiny, což jsou Rumuni, Rusové, Ukrajinci, Moldavané a různé drobné části jiných národů, byli uznáváni na stejné úrovni a jejich řeč taktéž. Chtějí mít dobré vztahy nejen se Západem, ale i s Východem. Zavrhují ‘hodnoty‘, propagované Evropskou unií, které nejsou v souladu se skutečnými hodnotami, jak je Moldavané uznávají. Je snadné uhodnout co tyto EU ‘hodnoty‘ jsou: to jsou přednostní práva LGBTQ, odstranění národnostního cítění, propagace potratů a podobné.

Když to tak srovnáme, tak situace v Moldavě je stejná, jako byla situace na Ukrajině.

 

i https://avia-pro.net/blog/zaluzhnyy-v-tyurme-zelenskiy-izbavlyaetsya-ot-konkurentov-v-ukrainskoy-armii-zreet-bunt

ii https://www.vtforeignpolicy.com/2024/02/zaluzhny-calling-on-neo-nazis-to-support-him-against-zelensky/

iii https://en.topcor.ru/46331-vasilij-nebenzja-zajavil-chto-zhiteli-rjada-gorodov-ukrainy-vse-aktivnee-deljatsja-s-vs-rf-koordinatami-obektov-vsu.html

iv https://www-kommersant-ru.translate.goog/doc/6481276?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=en&_x_tr_hl=en&_x_tr_pto=wapp

v https://www.rt.com/russia/596582-zaluzhny-zelensky-ukraine-rival/

vi https://tass.com/world/1779445

vii https://english.pravda.ru/news/hotspots/159137-ukraine-zelensky-zaluzhny/

viii https://rmx.news/article/he-will-kill-us-all-new-head-of-ukrainian-forces-nicknamed-the-butcher-by-his-own-troops/

ix https://europerenaissance.com/2024/04/18/the-eastern-front-collapses-ukrainians-refuse-to-fight-washingtons-war/

x https://www-anti–spiegel-ru.translate.goog/2024/der-kampf-um-moldawien-wird-nun-vollkommen-offen-ausgetragen/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=en&_x_tr_hl=en&_x_tr_pto=wapp

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (17 votes, average: 4,71 out of 5)
Loading...
11 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)