7.5.2024
Kategorie: Společnost

Kdy jindy?

Sdílejte článek:

VIDLÁK

Je to asi poprvé v našich moderních dějinách, kdy odboráři odešli z jednání tripartity, vmetli Fialovi do tváře všechny jeho hříchy a odešli dát vyjádření pro kamery ven před Strakovku. Oficiálním důvodem je zákoník práce a odchody do důchodu. Skutečným důvodem je neschopný premiér a vláda národní katastrofy. Ďurčo, Dufek, Žitníková… všichni poslali Fialu do Brusele a Středula se nakonec… musel přidat.

A tak budeme mít v druhé půlce května odborářské protesty. Nezůstane jen u odborových svazů, ale nechci předbíhat událostem. Vše se během několika příštích dní dozvíte. Říkat něco předem znamená, že naše demokratická vláda zase nasadí své spin doktory a spřátelené redaktory v majnstrýmových médiích a budou špinit vše co mohou i co nemohou. Nejlepší způsob, jak nic neprozradit, je nic nevědět…

Za včerejšími událostmi na tripatitě je hodně práce. Spousta jednání mezi odborovými svazy i odborovými předáky. Spousta jednání s dalšími subjekty. Ne, nespadlo to z čistého nebe. Tedy… pro vládu ano. Ta si ve své aroganci myslela, že to má v suchu, všechny nespokojené rozehnala, zcenzurovala a vylhala. Opak je pravdou. Vláda svým přístupem dosáhla jen toho, že si všichni začali dávat pozor na jazyk a vyjasnili si pozice a ztratili i ty poslední iluze.

My, Češi, jsme jak voda. Dlouho je možné do rybníka házet kamení a dělají se jen malé vlnky. Ale když se to pak utrhne, povodeň se nedá zastavit. Nikdo nemůže říct, že se odbory nesnažily. Nikdo nemůže říct, že odboroví předáci nebyli vstřícní. I všichni ostatní byli neuvěřitelně vstřícní a ochotní se domluvit. Jinde v Evropě by už dávno hořely ulice nebo stála doprava, u nás se stále ještě vyjednávalo. Ale když premiér a jeho suita přijdou na jednání tripartity a chovají se jako Tomáš Prouza, tak přemýšlíte o tom, jestli tahle vláda ještě k něčemu je. Jedno dne pohár trpělivosti prostě přeteče definitivně.

Kdybyste náhodou nevěděli, čí je to vina, podívejte se na Prouzův twitter. Tam je všechno. Vládní argumenty i vládní arogantní tón. Je tam přezíravost, posměch, kádrování i nálepkování toho nejhrubšího zrna. Fiala je vinen, protože se choval nikoliv jako státník, ale jako hovado.

Víte, proč je u nás všechno nejdražší? Protože jsme zticha!

Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až vláda bude mít demonstraci těsně před volbami. Fiala s Prouzou (nebo snad Prouza s Fialou?) i s prezidentčíkem mohou do televize trousit svoje moudra o tom, jak na lůzu není třeba brát ohled, Vondra zase může do televize nosit nějaké svoje pamflety psané azbukou a Pekarová s Kandidátuší mohou křičet o proruských silách. Těch čtrnáct dní si to voliči budou pamatovat…

Policajti zase mohou sahat po pistolích, v kavárnách zase mohou sedět provokatéři domluvení s novináři a v televizi mohou lhát až se jim od huby bude prášit. Všechno jim bude za dalších čtrnáct dní spočteno. Všichni se budou muset vyjádřit, nikdo tomu neunikne a vy budete mít ten nejlepší možný materiál pro volební rozhodování.

Kdy jindy o sobě dát vědět? Kdy jindy zahulákat vládě do oken? Kdy jindy vysvětlit nerozhodnutým, koho nemají volit? Kdy jindy připomenout před kamerami vládě všechny ty sviňárny, kterých se za poslední tři roky dopustila? Kdy jindy k tomu přidat i jiné smysly než jen zrak a sluch? Kdy jindy se dívat na protažené ksichty Fialy a Stanjury a kdy jindy se jim posmívat za jejich hloupé nohlsledy, kteří budou na sociálních sítích dšít nenávist na obyčejné lidi, kteří se živí normální prací?

Kdy jindy rozhoupat už tak dost rozviklaná vládní křesílka?

Tak pojďte, vládo! Pojďte! Povídejte, co si o nás myslíte! Strhněte si zase další masky! Teď bude mít Vítek příležitost k debatě bez cenzury. Ale také bez ochranky a bez komparzu… Nechte vyhřeznout vaše skutečné povahy přesně v době, kdy ukazujete jen vyretušované ksichty na bilbórdech a předstíráte starost o své voliče. Nezapomeňte hodně často říkat slovo „Rusko“ a „populismus.“ To bude před volbami výborně fungovat.

A my všichni jsme zváni. Jedenadvacátého května. Ale tentokrát fakt nezůstane u jednoho dne. I další skupiny mají důvod si zahulákat před vládními budovami. Vím to, protože v tom jedu s nimi. Za jeden den by se to ani všechno nezvládlo. Tak pojďme zúročit všechno, co jsme se za dva roky protestování naučili. Pojďme pod vládou rozhoupat křesílka v pro ně tu nejblbější možnou chvíli. V době, kdy ještě skoro polovina lidí není rozhodnuta, koho bude volit.

Já vím, chtěli byste více informací. Dozvíte se je. Postupně. Ve vládě totiž sedí gauneři, mafiáni, cenzoři a totalitáři. V politických neziskovkách sedí tisíce darmošlapů, kteří tam jsou přesně pro tuto příležitost… aby rozbíjeli jakoukoliv iniciativu zdola. V mééédiích jsou stovky Bartkovských, Taberyů a Moravců, kteří nebudou váhat dezinformovat jak to jen půjde a obviňovat z toho nás. Rozumný člověk neudělá dvakrát stejnou chybu.

Dnešní článek berte jako první pozvánku. Takovou informativní, že plán B a C nastal. Abyste si od jedenadvacátého dál neplánovali rodinné oslavy. Jak říká starý Klaus, každý protest je protivládní a každý protest je politický. Ale nikdo vám tam nebude říkat, koho máte volit. Jen se tam bude hodně hodně hlasitě zdůrazňovat, že Pětikolku nevolit a spočítat to téhle vládě hromadného ničení. Při trošce štěstí nezůstane jen u slov.

Budou další pozvánky… pádnější. Abyste věděli, jak vážně to organizátoři myslí… Ještě jednou je zapotřebí se do toho pustit.

 

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (24 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...
29 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)