7.5.2024
Kategorie: Ze světa

Ukrajina se připravuje na mírové rozhovory s Ruskem

Sdílejte článek:

JAMES ROTHWELL

Ukrajina se připravuje na mírové rozhovory s Ruskem, protože „na bojišti samotném nelze zvítězit“, prohlásil zástupce šéfa kyjevské špionáže.Generálmajor Vadym Skibitsky, zástupce šéfa ukrajinské vojenské rozvědky HUR, uvedl, že obě strany v současné době bojují o „nejvýhodnější pozici“ před možnými jednáními v roce 2025.

Stejně jako prakticky u všech válek budou jednání pravděpodobně závěrečnou fází konfliktu, řekl listu Economist.Vyhlídka na mírovou dohodu s Ruskem se znovu objevila v době, kdy ukrajinské síly – s nedostatkem živé síly a munice – utrpěly na bojišti jeden neúspěch za druhým.

Generálmajor Skibickij podle Economistu uvedl, že nevidí způsob, jak by Ukrajina mohla vyhrát válku pouze na bojišti. Pokud by se Ukrajině podařilo zatlačit ruské síly zpět k hranicím, je nepravděpodobné, že by tím válka skončila, a dodal, že takové války „mohou skončit pouze smlouvami“.

Generálmajor Skibickij předpověděl, že k mírovým jednáním by mohlo dojít koncem roku 2025, protože očekává, že ruská zbrojní výroba se počátkem následujícího roku ustálí kvůli nedostatku ženistů a zásob.

Podle něj se také očekávají ruské protiofenzívy v severozápadních oblastech Charkov a Sumy.

Ukrajina a její západní partneři se předhánějí v distribuci zbraní do rukou kyjevských vojáků v nadcházejících týdnech, aby zabránili Rusku obsadit další území.

Generálmajor Skibickij uvedl, že Rusko se snaží využít své současné převahy ve výzbroji a živé síle a plánuje na letošní léto velkou ofenzívu.

„Náš problém je velmi jednoduchý: Nemáme žádné zbraně,“ řekl.

Dále vykreslil poněkud chmurný obraz vyhlídek Ukrajiny na bojišti, přičemž se obával zejména o Chasiv Jar, město zabírající vyvýšené místo poblíž Bachmutu, kterého by se Rusko mohlo brzy zmocnit.

Dobytí Chasiva Jaru by ruským silám umožnilo postupovat přes další města v Doněcké oblasti.

Řekl, že je pravděpodobně otázkou času, kdy Chasiv Jar padne, „samozřejmě ne dnes nebo zítra, ale vše závisí na našich rezervách a zásobách“.

Generálmajor Skibickij varoval, že ruská armáda již není tou neorganizovanou chátrou, kterou Ukrajina v počátečních fázích války s takovým úspěchem odrážela z některých regionů.

Nyní je „jednotným tělesem s jasným plánem a pod jednotným velením“, řekl.

Zaznělo to v době, kdy se ministr zahraničí lord Cameron setkal v Kyjevě s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, kterého ujistil, že jeho síly mají právo použít zbraně dodané Brity k úderům uvnitř ruského území.

Zatímco Ukrajina se zpočátku pokoušela o mírové rozhovory s Ruskem, například v Turecku a na běloruské hranici, Moskva se o ně od anexe čtyř ukrajinských oblastí v roce 2022 pokouší mnohem méně.

Pan Zelenskyj od té doby prohlásil, že mírové rozhovory s Ruskem pod jeho současným vedením jsou „nemožné“, a v listopadu 2023 uvedl, že „není připraven“ na rozhovory s Moskvou, pokud se její vojska nestáhnou z Ukrajiny.

V zákulisí ukrajinští a západní představitelé připouštějí, že válka nakonec s největší pravděpodobností skončí vyjednáváním. Zásadní otázkou je, která strana bude v té chvíli na bojišti vystupovat nejsilněji a poskytne tak největší páku.

V červnu se má ve Švýcarsku konat zvláštní mírový summit o Ukrajině, který pan Zelenskyj označil za „první skutečnou šanci začít obnovovat spravedlivý mír“.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí v pátek uvedl, že Moskva je připravena zvážit „seriózní“ návrhy na urovnání ukrajinského konfliktu.

Jakékoli urovnání by muselo zohlednit bezpečnostní obavy Kremlu, včetně toho, že se Ukrajina musí zavázat, že v budoucnu zůstane vojensky neutrální.

Švýcarsko zdůraznilo, že „mírový proces bez Ruska není možný“.

V pátek Dmitrij Medveděv, bývalý ruský prezident a věrný Putinův spojenec, zveřejnil na sociálních sítích výmluvnou tirádu, v níž pana Zelenského označil za „bastarda“, „polodementa“ a „kreténa“ kvůli plánům na mírovou konferenci.

Pan Medveděv odmítl švýcarské rozhovory jako produkt „impotentních“ západních elit, které „provedly bolestivou sebekracii vlastního potenciálu zastavit vojenský konflikt“.

Významným faktorem pro dosažení mírové dohody mezi Ukrajinou a Ruskem jsou také americké volby letos v listopadu, které by mohly vést k návratu Donalda Trumpa do Bílého domu.

Zdroj blízký Trumpově kampani sdělil deníku The Telegraph, že podrobný ukrajinsko-ruský mírový plán byl již vypracován, ale ve snaze zachovat si vliv nebude zatím před jeho konáním detailně zveřejněn.

Pan Trump se podle nich bude stylizovat do role jediného kandidáta, který může válku ukončit, s jednoduchým sloganem „na nárazníku“.

„Chce zastavit zabíjení,“ řekl zdroj. „To je nálepka na nárazník: Trump zastaví zabíjení.“

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (14 votes, average: 3,71 out of 5)
Loading...
28 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)