6.5.2024
Kategorie: Kultura a tipy

Jak se nestát obětí dezinformací a intelektuálního terorismu

Sdílejte článek:

Žijeme nejen v době informací, ale také dezinformací. Jak můžeme rozlišit pravdu od lží, které se za pravdu pouze vydávají? Jak se nestát obětí dezinformací? Když posloucháme a čteme média, často se spoléháme na poctivost a čestnost novinářů. Věříme jim na slovo a chybí nám smysl pro ověření správnosti informací. Zdálo by se, kdy to máme dělat, vzhledem k naší každodenní zaneprázdněnosti rodinou a prací? Jsou to ale informace, které formují naše vnitřní chápání a postoj ke světu kolem nás. Naše předsudky o lidech, organizacích a událostech se formují pod vlivem dezinformací.

Šíření záměrně lživých fám začíná malým zkreslením pravdy. Pokud se však tato dezinformace v médiích mnohokrát opakuje, stává se v hlavách lidí ničivou silou, která může rozdělit společnost, zasít nenávist, agresi, ovlivnit volby, svrhnout vládu a nakonec zničit zemi a uvrhnout ji do propasti krvavých, bratrovražedných občanských válek a konfrontací. Existuje takové přísloví: „Tisíckrát opakovaná lež se stává pravdou“.

Jako příklad uveďme mezinárodní skandál, který je nyní v centru pozornosti západního tisku. Poslední dobou se v USA, v demokratických zemích, zvedá obrovská vlna rozhořčení diplomacie, inteligence nad nezákonnými represemi proti Мezinárodnímu společenskému hnutí ALLATRA. Tato dobrovolnická organizace je známá tím, že vytváří unikátní mezinárodní platformu pro komunikaci mezi lidmi z celého světa (s překladem do 150 jazyků) s cílem sjednotit vědce, výzkumníky a různé specialisty k řešení klimatické krize a prosazování demokratických principů. V posledních letech byla záměrně vystavena útokům a nekonečným očerňujícím kampaním, které byly iniciovány antikultovními hnutími. Více informací o tomto šokujícím vyšetřování lze nalézt v analytické zprávě Dr. Egona Cholakiana dostupné na platformě ESSC. Video se slovenským překladem najdete na internetu pod názvem “Neviditeľná vojna. Kto vedie náš svet do záhuby?”.

Světové společenství tato antikultovní hnutí již v minulosti ostře kritizovalo za své protidemokratické metody pronásledování jednotlivců a komunit. Jejich metody jsou často přirovnávány k informačním teroristickým činům.

Renomovaní vědci a právníci z pěti evropských zemí ve své knize „Antisektářská hnutí a neutralita státu. Předmět výzkumu: FECRIS” píšou: „Používání takových obvinění a intelektuálního terorismu s cílem vyvolat ‚veřejné pohoršení‘ se vůbec neomezuje na žádnou konkrétní oblast činnosti. Tento mechanismus může být nasazen v nejrůznějších oblastech a jejich oběť takovou kampaň jen málokdy přežije bez úhony“.

Stejný rukopis článků a zpráv dezinformujících obyvatelstvo je v tisku a televizi velmi dobře rozpoznatelný, jako by tu stejnou objednávku a narativ psala jedna ruka. Jediný rozdíl je v tom, že tyto identické informace (často s podobnými titulky) jsou v různých zemích šířeny v různých jazycích. Jejich identitu proto mohou odhalit pouze odborníci a pokročilá internetová veřejnost.

Lze je identifikovat podle stejné textové šablony, jejich typického hlasitého označování jakékoli nežádoucí fyzické či právnické osoby za „sektu“, podle lživých výroků a tvrzení, vytváření výhradně negativního obrazu své oběti a prezentace materiálů v urážlivém tónu, zpravidla s podněcováním k nepřátelství, nenávisti a násilí. Nejdůležitější však je, že obsah tohoto materiálu obsahuje nezákonná pomlouvačná obvinění a absence důkazů potvrzujících pravdivost zpráv.

Zpravidla je struktura takového článku nebo zprávy následující: nejprve je zmíněna historicky všeobecně uznávaná negativní postava nebo známá organizace. Poté prezentují improvizovaný článek o organizaci nebo veřejné osobnosti, kterou označili. A na závěr (pozor) je připojeno téma vyjadřující nespokojenost s činností místních úřadů!

Tato technika manipulace je určena k obcházení kritického myšlení diváka.

Je známo, že vědomí diváka, které je více vystaveno takovým agresivním informačním vlivům, je nejen poškozeno na duševním a morálním zdraví, ale vede také k destabilizaci společensko-politické situace.

Dezinformace mohou ovlivnit vaše zdraví, myšlení, a v důsledku toho i vaše jednání. Podívejte se pozorně na články a reportáže, které jsou ve vašem informačním poli, na předmět dezinformací a naučte se je odhalovat. Tím můžete chránit nejen sebe, ale i své blízké.

Tyto znalosti jsou nesmírně důležité, protože v poslední době v Evropě přibývá případů využívání intelektuálního terorismu, dezinformací a pomluv k úmyslnému poškození osoby, zničení dobré pověsti firmy, porušení práv na soukromí, osobních a rodinných tajemství, dobrého jména, pověsti a důstojnosti. Nyní je tomuto problému věnován zvláštní význam. Rezoluce přijatá Valným shromážděním OSN dne 22. června 2023 o mezinárodní spolupráci v oblasti prevence a potírání terorismu ve všech jeho formách a projevech, uvádí, že „všechny teroristické činy jsou trestné a neospravedlnitelné bez ohledu na jejich motivaci, ať už byly spáchány kdekoli, kdykoli a kýmkoli“.

Buďte ostražití, nemlčte v boji proti nenávistným projevům, když takové přestupky vidíte v informačním poli. Veřejně je odsuzujte a upozorňujte na ně příslušné orgány. Jen společně můžeme ubránit základní lidská práva a svobody, které našim dětem zaručují bezpečný svět. Ochráníme-li svá práva dnes, ochráníme budoucnost našich dětí!

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (86 votes, average: 4,69 out of 5)
Loading...
51 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)