10.5.2024
Kategorie: Multikulturní soužití

Jak jsme se u migračního paktu zdrželi hlasování

Sdílejte článek:

ROBERT KOTZIAN

Zástupci členských států Evropské unie dnes v Bruselu schválili konečnou podobu migračního balíčku. Proti bylo Maďarsko a Polsko.  Česká republika se zdržela.

Ano, migrační pakt se v důsledku kompromisů v trialogu (neformální dohoda tří institucí – Evropské komise, Rady EU a Evropského parlamentu) posunul ještě k horšímu. Ale byl to posun z bláta do louže. Migrační pakt byl nepřijatelný už předtím.

Úkrok stranou od podpory k zdržování se hlasování v době, kdy už je prakticky nemožné migrační pakt potopit nebo vrátit na jednací stůl, je jen zoufalá snaha o alibi. A to zvláště od člověka, který během českého předsednictví aktivně vedl práce na podobě migračního paktu.

K jednání o vymístění azylového řízení do třetích zemí a dalším krokům, kterými se Vít Rakušan chlubí: Vymístění azylového řízení je snaha o totéž, co se pokouší rozběhnout Velká Británie s Rwandou a Itálie s Albánií. Ano, to je jistě dobrá věc a lze to jen podpořit.

Ale:

1) Je to nezávislé na migračním paktu. K těmto krokům nebyl, není ani nebude potřeba.

2) Je to velmi drahý podnik, který řeší jen část problému (jen u asi poloviny migrantů, jejichž žádost o azyl se podaří odmítnout).

3) Je to jen náhrada za vlastní neschopnost řešit podstatu věci: fyzické znepřístupnění hranic atd. Pak je zde ještě uplácení vlád zemí původu a tranzitních zemí třetího světa, aby migranty zadržovaly na svém území. Ano, to lze opět jen podpořit.

Přesto však: opět platí, že jde především o výpalné za problém, který EU sama způsobuje a není schopná jej řešit. Takže resumé: skutečné ocenění by si český ministr vnitra, a vlastně jakýkoli politik, zasloužil tehdy, pokud by šel k podstatě věci a řešil ji. Tohle je jen záplatování. Sice lepší než nic, ale jen záplatování.

Konzervativní noviny

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
9 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)