10.5.2024
Kategorie: Exklusivně pro PP, Ze světa

Že by brali zpátečku?

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

Generální tajemník NATO, Jens Stoltenberg, včera dost překvapivě veřejně vyhlásil, že Aliance nemá žádné plány na rozmístění vojáků na Ukrajině. Situace se prý změnila.  “Když jsem minulý týden navštívil Ukrajinu, Ukrajinci nežádali o jednotky NATO – žádali o další vojenskou pomoc,” sdělil reportérům italské tiskové agentury ANSA. Podle dalšího italského zdroje má být tento závazek, „žádné boty na zemi”, tedy žádné vysílání pozemních sil NATO na Ukrajinu, součástí klíčového dokumentu, který bude, schválen na summitu NATO  v červenci ve Washingtonu.

Že by najednou brali zpátečku? Proč? Vždyť ještě nedávno francouzský Macron vykřikoval do celého světa, jak je připravený vyslat na Ukrajinu své vojáky a nejrůznější papaláši menších států mu horlivě přizvukovali. Že prý Rusko nesmí vyhrát za žádnou cenu. A někteří z té drobotiny tak činí dodneška. Jako třeba litevská premiérka Ingrida Simonyteová, která se ještě včera, v rozhovoru pro Financial Times, kasala, že: „…je připravena vyslat své vojáky na výcvikovou misi na Ukrajinu navzdory ruským jaderným hrozbám.”  Asi jí ještě nedošly nové noty. Protože „velcí kluci” teď mlčí, jako zařezaní.

Proč? Tak zaprvé, Rus bouchl do stolu. Ohlásil velké cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. To už tu dlouhé roky nebylo. Už jen samotný fakt jeho konání vysílá signál, že končí legrace a jde fakt do tuhého. Druhou, méně viditelnou hrozbou takového cvičení je, že se v jeho průběhu nasouvají hlavice ze skladů k raketám. No a pak, po skončení manévrů, se některé odvezou zpět a jiné  třeba ponechají. Čertovo kopýtko tohoto fíglu spočívá v tom, že pro tajné služby Západu je, i se všemi odposlechy a družicemi, těžké odhalit, kde a na kterých raketách hlavice jaksi zůstaly a jsou tak připraveny k použití v řádu minut.

Za druhé, Rus předal hlavním podněcovatelům války, Britům, otevřené, oficiální vojenské ultimátum a hujerské Frantíky (zatím) jen přísně varoval. Britský velvyslanec v Moskvě Nigel Casey byl předvolán na koberec na ruské ministerstvo zahraničních věcí. Tam mu předali nótu, že jako odpověď na použití britských zbraní v hloubi  ruského území: „…by se mohla stát terčem všechna britská vojenská zařízení a vybavení na Ukrajině i v zahraničí.” Bojechtivým Francouzům pak, mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová, vzkázala, že: „… jakékoli francouzské jednotky nasazené na Ukrajině budou ruskou armádou považovány za legitimní cíle.”

A aby Macronovi ještě více spadl kohoutí hřebínek, připojila Zacharovová, možná i poněkud škodolibě, jakési přátelské varování. Poukázala na stále rostoucí ztráty mezi francouzskými vojáky na ukrajinském bojišti. Jako že posílat vojáky na Ukrajinu fakt není dobrý nápad. A něco na tom může být. Rusové si vedou důkladnou evidenci o padlých cizincích, nalezených při postupu jejich vojsk na západ. Podle údajů z března letošního roku tak bylo, během tak zvané SVO, zlikvidováno na 5 962 zahraničních válečníků. Nejvíce jich prý bylo z Polska, odkud na Ukrajinu přišlo 2 960 lidí, z nichž 1 497 už to má za sebou. Američanům tam padlo 491 z 1 113 nasazených občanů. A v tom zbytku, do skoro 6 tisíc padlých, jsou zastoupení také Francouzi, a to počty nemalými…

Posledním hřebíkem do rakve Francouzské a vůbec západní válkychtivosti, byla nedávná návštěva Si Tin Pchinga v Paříži. Francouzský president Macron, v roli vyslance skutečných vládců Západu (a svých předchozích zaměstnavatelů), Rotschildů a spol., se snažil přesvědčit čínského vládce ke změně strany. Nebo alespoň ke zmírnění podpory protistrany, v zástupné válce Západu s Ruskem. Ovšem podle protažených obličejů a neslaného, nemastného komuniké, těžce narazil. Východní větev globalismu cítí, že ta konkurenční, západní, representovaná USA a EU, těžce prohrává. A nevidí proto nejmenšího důvodu ji tahat z průšvihu, do kterého se sama uvrtala.

Toto budou asi důvody včerejšího, překvapivého vyjádření páně Stoltenbergova: Žádný voják NATO na Ukrajinu. Situace se změnila… Protože teď už nejde o nějakou pitomou, obětovatelnou Prahu, nebo bláznivý, v zásadě postradatelný Berlín. Dneska jde o přímou hrozbu vládcům Londýna a City! V sázce jsou lidé a majetky toho opravdového, echt západního Západu! Ten šílený chlap v Moskvě se zjevně nechce nechat nalákat našimi vějičkami a nebude střílet na maňásky. Hrozbou úderu na britské cíle „mimo Ukrajinu”, mohl myslet i místa, kde by to ty, kteří ze zákulisí vládnou Západu, mohlo opravdu bolet.

Doufejme, že po takovémto varování, dostanou západní chciválkové rozum. Alespoň někteří. Poznáme to podle not, které časem dorazí do Prahy.  Zatím se stále mluví o tom, že Rus nesmí vyhrát. Až začnou houstnout řeči o jednání, o patové situaci, o potřebě příměří, oddech a rekonstrukce Ukrajiny, pak snad budeme na dobré cestě. Možná po té konferenci NATO.  Ale, nedělejme si, už dopředu, žádné velké iluze. Znáte to, když kobyla chcípá, nejvíce kope…

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (37 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
65 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)