10.5.2024
Kategorie: Historie

Úcta, pokora a pieta při pietním aktu ke konci 2. světové války?

Sdílejte článek:

JANA MARKOVÁ

Úcta, pokora a pieta při pietním aktu ke konci 2. světové války? Ve včerejších projevech prezidenta a premiéra jsem ji hledala opravdu těžko. Propagandy, poklonkování a „šturmování“ (ať jsme doboví) veřejnosti jsem tam ale viděla srovnatelně s režimem minulým.


Což třeba v osobě prezidenta Pavla, protekčního komunistického rozvědčíka, s dosahem daleko do východních tajných služeb, který sám hrdě dostudoval a sloužil pod Varšavskou smlouvou, působí dost příznačně. Řekla bych komicky, protože ho tam nejdříve nikdo poslat nechtěl, dokonce většina našich generálů včetně velitele západního okruhu Mojmíra Zachariáše byla proti jeho působení v rozvědce ČSLA, ale on se tam nakonec na přímou přímluvu přece jen nějak vecpal. Ale ono to komické není, takoví lidé se totiž nemění. Mění se jen pozadí, do kterých směřují sebe i nás.

Nyní se pýchou a perfektně střiženým vousem dme u hrobů ztělesňujících miliony padlých. Hned potom (nebo předtím), co si zase možná zajede na sraz Sudetoněmeckého landsmanšaftu zamotorkařit a potřást pravicí s Berndem Posseltem, pohrobkem těch, co to peklo u nás začali. Vedle sebe přitom bude možná mít svou perfektně ideologicky ukotvenou manželku, a to včera i dnes. A asi i zítra, ať už to bude znamenat cokoliv. Manželku, která též studovala elitní komunistickou školu na elitní politručku. Školu, kde správně nesmýšlející jedinec nedělal ani vrátného. Školu pro vybrané soudružské děti vybraných soudruhů.

Petr Pavel asi vědom si své chvíle, kterou tentokrát neokořenil tím, že by sejmul kohokoliv z přítomných vojáků čímkoliv, prohlásil, že nyní je to Rusko, které: „Rozpoutalo válku, která si nezadá s druhou světovou válkou“. Aniž bych chtěla současný konflikt jakkoliv bagatelizovat, ráda bych připomněla, že 2. světová válka stála životy 72 milionů lidí po celém světě. Zůstalo po ní 35 milionů invalidů a 20 milionů sirotků. K tomuto přirovnává náš prezident současný konflikt na Ukrajině? Zeptala bych se řečnicky jestli mu to přijde normální, ale bylo by to v nástinu jeho kariéry zbytečné. Nepochybně ano.

Pokud už by ho chtěl k něčemu přirovnávat, měl by ho přirovnat nejspíš k válce v Iráku, kde zahynulo cca 500 tisíc lidí. I za naší pochybné účasti, kdy Václav Havel jako dosluhující prezident podepsal spolu se sedmi premiéry jiných evropských zemí takzvaný „Dopis osmi“, který Američany v jejich fejkovém protichemickém boji podpořil. Udělal to však pro jistotu bez vědomí a souhlasu naší vlády, kterou válka v Iráku rozdělila. No nic, to zapomeňme.

Na závěr ještě taková perlička, kdy samozřejmě nezapomněl prezident pochválit Němce za to, jak báječným a demokratickým národem jsou dnes. To, že nás ve svém sebezničujícím migračním, zeleném a mnohém dalším šílenství opět berou sebou, to je samozřejmě jen nepodstatná drobnost.

Jak říkám, lidé se nemění. Myslíte, že se mění národy? Já si to nemyslím. A je zajímavé, jak moc se to dnes snažíme demokraticky popřít. Klidně za cenu totalitních manýrů těch minulých režimů. Asi náhoda…

 

FB

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (23 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
18 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)