Omyl absolventů Vysoké školy života
MARTIN VAVRUŠA
Je jasné, že nikdo nemáme 100% úspěšnost, ale s tím musíme počítat my i pacienti a musíme to umět včas a předem vykomunikovat.
Přichází další pacientka. Říkám: „Dobrý den, posaďte se u nás,“ a usměji se. „Už jste u nás byla?“
-„Ne, ještě ne, jsem tady dnes poprvé, kamarádky mi doporučily konsultaci u vás, byly tu velmi spokojeny.“
-„Výborně, tak na to mrkneme, půjčte mi kartičku pojištění, zadám si vás a vrhneme se na problém.“
-„Ne, to je dobré, potřebuji jen konsultaci, nepotřebuji žádný zákrok.“
-„V pořádku, nemusíme hned operovat, ale i tak budu potřebovat kartičku,“ vysvětluji.
-„A proč jako, když potřebuji jen poradit?,“ diví se paní.
-„Ahááá, už to chápu, vy mi řeknete problém, já se nad ním zamyslím, udělám vám na téma svůj expertní názor, půl hodiny si o tom budeme povídat a pak půjdete domů. Když neprobíhá léčba, tak vlastně není potřeba žádná finanční transakce, není potřeba nic vykázat.“
A ona šťastně, že si rozumíme, přikyvuje, jako že ano. A že vedle nás sedí sestřička, která má nárok na výplatu, že sedíme v prostorech, které jsou nám pronajaty majitelem, že platíme elektřinu, vodu, odpady – to je vedlejší, protože říci někomu svůj názor přece není práce, že? A můj čas, ten je přece vůbec zadarmo.
Zkusím s paní udělat dohodu: „Když teda povídání se mnou není práce a nemám nárok na honorář, uděláme to zadarmo, vy ale převezmete naše závazky za nájem, elektřinu a zbytek, můžeme se tak domluvit? Majitel nemovitosti přece taky nepracuje, že? Budova stojí, nehýbe se a práci přece poznáte jen podle mozolů na ruce a pohybující se lopaty.“
Paní najednou osvítil duch svatý a vytáhla kartičku pojištění. Konsultace probíhala bez animozit.
***
Chtěl bych říci, že je to rarita. Ale není. Tohle je stav postkomunistické společnosti. Byli jsme sice schopni ukončit formální režim, ale mozky poničené zvrhlou ideologií nelze spravit lusknutím prstu. Každý neúspěšný absolvent vysoké školy života, každý závistivý občan, který nemůže spát, protože soused má lepší auto, a jeho manželka má díky tomu o sousedovi erotické představy, svaluje svůj osud na nějakou vnější příčinu.
A kdo za to může tentokrát? Hm… imperialisti, ti už ne vlastně, malševici taky ne, co tam máme dál… mandelinky? Podvratní reakcionáři? Ah… už vím, tentokrát za to může kapitalismus. Ano, ten zlý kapitalismus může za to, že ačkoli všechny státy, které ho měly alespoň několik desítek let, mají bohaté občany, kteří jezdí luxusními vozy, mají kvalitní zdravotnictví a krásné voňavé domovy důchodců plné květin a odpočinutého příjemného personálu, můj život stojí za starou belu. Ano, přesně tento kapitalismus může za moje potíže a pojďme ho kritizovat, zakázat a zrušit. Tak nějak je našinci lépe, když já a soused pod komunistickou diktaturou trpíme oba stejně. Když hladovíme a mrzneme stejně. Nadáváme, ale máme tak nějak pocit, že je to fér, protože nehrozí, že soused bude mít větší pohodlí.
Není tajemstvím, že tato ideologie uhnízdila v hlavách především lidem buď bez vzdělání, nebo bez inteligence, potažmo bez obojího. Krásně tento společenský rozkol ilustroval můj poslední blog, který tak nějak spustil lavinu a leckoho demaskoval. Začali mi psát lidé. Reagující bych rozdělil do dvou skupin, a to nikoli podle vzdělání, ale podle kognitivních funkcí. Všiml jsem si zvláštní korelace mezi kritiky a jejich přirozenými mentálními schopnostmi. Fanoušci měli objektivně mentální funkce, inteligenci, sémantiku a strukturovanost textu o dvě úrovně vyšší. Kdo by myslel, že vysokoškoláci chválili a lidé se základní školou kritizovali, strašně by se spletl. Velké množství souhlasících jsou lidé, kteří sice nemají vysoké formální vzdělání, ale přesto přesně pochopili, o jakou názorovou konsistenci a komplexnost myšlení mi šlo. Takže ano, samozřejmě že existují inteligentní nevysokoškoláci.
A mezi kritiky samozřejmě zase bylo i pár frustrovaných a nešťastných vysokoškoláků, kteří své frustrace ze svého neúspěšného a nenaplněného života chtěli na někoho svalit. Trochu jsem jim polechtal jejich citlivá místa, ale v zásadě nejsem terčem jejich zloby jen já: Sledoval jsem aktivitu patnácti jmen a tradičně ti nejhlučnější křiklouni mají potřebu se vyzvracet tak nějak všude, kde jim nekonečný vesmír internetu nabídne prostor. A teď se podržte, z 25 000 přečtení se našli pouze dva lidé, kteří zmíněný text četli, pochopili, pochopili kontext, byli schopni velmi inteligentně a logicky konsistentně rozporovat některá moje tvrzení a zpětně uznávám, že jejich postřehy byly fakt dobré. Takže jen 8 tisícin promile čtenářů dokázalo strukturovaně nesouhlasit a dělat mi oponenturu, zbytek kritik byl v podstatě jen nekonzistentní odpad. Beru to jako skvělé vyznamenání své práce, moc mne to motivuje k dalšímu psaní a děkuji.
***
V naší firmě jsem zavedl heslo: Nebavme se o příčinách, bavme se o důsledcích; nebavme se o tom, kdo udělal chybu, ale jak to uděláme, aby se příště nestala; o výsledcích se nemluví, výsledky se ukazují. Aneb: show me your results. Tedy všem internetových brblalům, kteří zpochybňují mé ekonomické vzdělání, jsem ochoten ukázat své „results“.
Vyrůstal jsem s absolutní nulou a vojenskou školu jsem studoval proto, že moje rodina si nemohla dovolit ufinancovat civilní vysokou školu. Zatímco se ostatní teenageři bavili, slavili, byli na diskotékách, já se učil. Zatímco ostatní studenti vysokých škol měli tři měsíce prázdniny, my měli vojenské výcviky a výuku vojenských předmětů. Za sedm let jsem měl školu hotovou a ministerstvu obrany jsem dlužil kolem 600 000 Kč za vzdělání. Nikdy jsem tím ale psychicky netrpěl, protože jsem chápal taktiku odložené spotřeby a nutnost vystoupit z komfortní zóny.
Za peníze po první misi v Afganistánu, kdy si vojáci za vydělaný žold kupovali drahé audiny a dovolené v tramtárii, jsem v roce 2009 koupil své první akcie ČEZu. Nikdy jsem neměl ten marnivý pud kupovat si věci, které biologicky nepotřebuji, a nikdy jsem neměl potřebu konzumu. Stačily mi jedny rozdrbané jeansy, jedny boty, jedna bunda. (A taky jedny trenky a jedny ponožky, což asi mohla být příčina mých problémů se seznamováním…)
V roce 2016 jsem konečně vydělal nějaká eura v Lucembursku, dluh u ministerstva obrany jsem měl už splacený a přebytek jsem mohl investovat. Tenkrát jsem nakoupil bitcoiny za kurz 400 USD/BTC. Kdo zná můj Facebook, přesně ví, kdy jsem prodával. (Na vrcholu.) Ani potom jsem si nekoupil nové Audi nebo BMW, ale investoval do nemovitostí a rozšířil své akciové portfolio. (A dokoupil ponožky a trenky, čímž skončily i moje problémy se seznamováním.) Začal ve mně sílit pocit, že mít peníze nestačí, je načase vstoupit do dalšího levelu, který je o řád těžší.
Založil jsem jednu firmu v ČR a jednu v Německu. Ze zaměstnance jsem se stal zaměstnavatelem a opět začalo velké učení, jak se dělá účetnictví v Česku, jak v Německu, jaké jsou zákoníky práce a tak dál. Každý, kdo podniká, teď pokyvuje hlavou. Přesně všichni víte, kolik času strávíte hluchými činnostmi a kolik času těmi, které generují zisk. Víte přesně, jak vás úřady nesmyslně šikanují, jak pořád dublujete nějaké úkoly, jak jste pořád v očích finančního úřadu potencionální zločinec.
***
A tady máte další korelaci. Ani jeden z kritiků mých textů nepodniká, nikdy nepodnikal a nikdy podnikat nebude. Jako podnikatel musíte totiž mít uvažování: Co teď mohu udělat pro klienty, aby byli spokojenější, co mohu udělat pro zaměstnance, aby byli motivovanější, a co můžu udělat pro firmu, aby byla lepší. Já jako majitel jsem vždy až na posledním místě. Kdo to dělá jinak, nepodniká dobře. Nemůžete se starat o to, jaké auto má soused, a sžírat se závistmi, frustracemi a nenávistí vůči ostatním. Takové nastavení je vhodné tak maximálně pro diskutéry na internetu, ale jako podnikatel musíte myslet v číslech a kreativně. Nechcete, aby sousedova koza chcípla. To byste byli hloupí. Místo toho přemýšlíte, jestli by soused nechtěl pro kozu trochu trávy z vaší louky.
Takže tady máte odpověď. Vysokoškolské vzdělání mi sice poskytlo návod, jak přemýšlet, jak se učit, jak poznávat realitu, jak si ověřovat informace, jak se přizpůsobovat, ale nepotřebujete žádný diplom z VŠE, abyste chápali, jestli číslům rozumím. Stačí se prostě podívat na moje výsledky. Pokud jednou pochopíte komplexnost světa, multifaktoriální systémy a základní matérii vesmíru, aplikujete tento styl myšlení již do každé činnosti. Pokud jste někdy pochopili druhý termodynamický zákon, nepotřebujete studovat ekonomii, aby vám došlo, že neexistuje ani ekonomické perpetuum mobile. Za konsistence světa existovat nemůže a nesmí.
A stejně tak vám dojdou další konsekvence. Hodnoty vznikají jen prací. Přerozdělováním vznikají jen ztráty. Každý, kdo nabízí blaho bez dřiny, je lhář a musí být vypískán. Rovnost výsledků bez rovnosti v produktivitě nemůže a nikdy nebude fungovat. Konzumovat lze ve společnosti jen tolik, kolik bylo vyprodukováno. Kdykoli politik „dělá něco pro lidi“, předchází tomu masivní okrádání jiných lidí; politik nikdy nedělá dobro ze svého. Když se peněžní zásoba zvětší dvojnásobně, aniž by se změnila transakční rychlost peněz nebo vyprodukované množství zboží a služeb, ceny se taky zhruba zdvojnásobí, i když to nemusí být homogenně u všech produktů.
Pokud tedy inflaci v ČR podle populární teorie způsobuje celosvětový růst cen ropných produktů a zemního plynu, vysvětlí mi prosím někdo, jak je možné, že je Švýcarsko prakticky „bez“ inflace? Jistě, že růst cen plynu inflaci ovlivňuje a zhoršuje. Přesto větší díl inflace jsme si způsobili sami. A válka, stejně jako předtím pandemie, je jen vhodná výmluva, jak zamaskovat úděsně špatnou hospodářskou politiku. Je nutno rozlišit mezi pojmy „příčina“ a „spouštěč“.
Ta vnitřní logika vesmíru je neúprosná a neexistují zkratky. To všechno značná část absolventů Vysoké školy života nikdy nepochopí a bude se tomu bránit jak malé dítě řvaním, kopáním a pliváním kolem sebe. A tak se potom taky stane, že ten největší podvodník, zloděj a lhář se stane prezidentem absolventů vysoké školy života.
- Je to prostě nemorální - 9.10.2024
- Musk versus vlády - 9.10.2024
- Ony ty nemocnice stejně nejsou potřeba, tak se jich zbavme - 9.10.2024
Když to neudělal nikdo jiný, autor si pohladil ego sám a pochválil se, jak je dobrý
Zkusím s paní udělat dohodu: „Když teda povídání se mnou není práce a nemám nárok na honorář, uděláme to zadarmo, vy ale převezmete naše závazky za nájem, elektřinu a zbytek, můžeme se tak domluvit? Majitel nemovitosti přece taky nepracuje, že?
Paní je jen vyčůraná a zkouší to. Takových je spousta i mimo ČR. Třeba ti černoušci co přišli do EU, nic nikdy neplatili a jen pobírají. Taky museli žít v komunismu a evidentně se to na nich podepsalo
Tenkrát jsem nakoupil bitcoiny za kurz 400 USD/BTC. Kdo zná můj Facebook, přesně ví, kdy jsem prodával. (Na vrcholu.) A stejně tak vám dojdou další konsekvence. Hodnoty vznikají jen prací.
Paráda. Investice do kasína kryptoměn je práce.
Bohužel jsem dočetl až do konce. Nevidím vlastně žádný rozdíl mezi autorem, a závistivým maloměšťákem. Oba si pěstují nenávistné přesvědčení, že za jejich posraný život může někdo jiný. Snad jediné s čím lze souhlasit je, že jak ta minulá, tak současná vláda dělají velmi špatnou hospodářskou politiku. Jenže to není jejich neschopností. Je to záměrné.
Paráda. Investice do kasína kryptoměn je práce.
—
Vlastně ano Alane, je to práce.
Musíte se přeci jen něco naučit, abyste pochopil, že bitcoin bude ještě hodně stoupat a kdy je čas prodávat.
Jak jste studoval a připravoval se na investování vy?
Vymyslet fungování kryptoměn je práce. Naprogramovat to, je práce. I procesor při propočítávání noncí pracuje. V roce 2010 jsem byl těžař BTC. V životě by mě nenapadlo, že když byl můj workstation vytížený na 100% v době kdy spím, tak vlastně pracuju. Možná to tak nevypadá, ale já jsem zastánce kryptoměn. Jsou skvělé, pokud se používají k tomu, k čemu jsou určeny – jako prostředek směny.
Jenže ony se takto nepoužívají. Je to spekulativní aktivum, do kterého přitékají nově natištěné fiat money. Což je i případ autora dnešního článku. Investoři do kryptoměn vyhlížejí další nové hejly, co koupí dráž než oni. To není investování, ale pyramidová hra. Jistě, dá se na tom vydělat. Stejně jako se dá vydělat na sportovních sázkách. Ale investování a práce to není.
Ona vlastně současná vysoká inflace pramení ze střetu světa práce a světa investic. A svět investic drtivě prohrává a marně hledá místo s nejmenšími ztrátami. Jednou z jeho obětí jsou i kryptoměny.
He he.
VŠECHNO se přeci může stát spekulativním aktivem.
Fiat měna se může investovat úplně do všeho.
Do bitcoinu se můžou investovat jakékoli peníze, legální i ilegální, skutečné i virtuální. (Proto jsou státy jako Čína proti, protože ztrácí kontrolu).
Se všema prostředkama směny se dá spekulovat. Y podstaty věci. V principu není žádný rozdíl mezi mušličkama, plátýnkama, zlatem, bankovkama, céčkama, cigaretama a bankovkama.
——–
Počítač je stroj, pracoval váš stroj. Ne vy. By jste pracoval v době, kdy jste se učil jak to funguje a v době, kdy jste si promýšlel, jestli se ta těžba vyplatí.
——–
To nebyla pyramida. To byla bublina. I když to vypadá na první pohled stejně, tak u bubliny to má ještě svoji vlastní hodnotu, na kterou to padá. – Z grafu je vidět, že začal růst na konci prvního covidového roku.
Investování a práce to není pro ty, kteří si myslí, že tam nejsou žádná pravidla a tak to berou jen jako hazard. Objevováním pravidel to přestává být hazard a začíná to být práce.
Svět práce a investic jsou tak jako tak propojené.
Inflace pramení jen z toho, že se tiskne/generuje více peněz, než přibývá zboží. Obé je stále v rovnováze z podstaty věci a tak každé nové peníze navíc oběhu zvedají ceny zboží. Jinak to být nemůže.
Kdyby nebyl ten “komunismus”, bylo by nutno jej vymyslet. Za socialismus mohly za všechny neúspěchy a problémy “buržoasní přežitky v myslích lidí!” Nyní za ně mohou “komunistické přežitky.” Co na tom, že “komunismus” zde už 30 let není, že vyrostla nová generace, odchovaná kapitalistickými poměry a myšlením.
A skutečně ve všech kapitalistických státech všichni občané žijí šťastně bohatě a spokojeně? Darmo mluvit!
To je tak když cena práce je až nám doneseš uvidíme ci všechno na dluh neukradnem. Vaši hokynáři s vyžranými prozadluženými “kvelby. C závodu míru pionýrů s prognosťákem svých pravidel kšeftu “samajamadomifuč inkluzky kabinetnílů podle jejich labolatorních pravidel přeprodeje prostoru i s otroky sebehodnotících se výzkumníků abolice. Generál inkluzivních schopností zrůd parazitací s “vůněmi a krásami. A to vidíme. CTRL . Jak slibovali., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseVaršavská mírová smlouva, 20.06.2022 8:04:16
Vládu odborníků: Předseda vlády politolog. Ministr pro evropské záležitosti hudební teoretik… Finance vede elektrikář, vnitro pedagog, místní rozvoj knihovník, dopravu novinář, MPSV traktorista. Ministr dopravy novinář. Zahraničí smažka analytik, zemědělství bankovní specialista. Ministr školství tělocvikář, na MO civilistka, komunální politička. Věda, výzkum SPS-vedoucí penzionu. Ještě že Válek je alespoň radiodiagnostik,…………Prostě, jak slibovali, VLADA ODBORNIKU??!! Len ten Feri mi tam chýba, len ten Feri.
Reagovat | Přezkoumat příspěvek
. . parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Tak-uz-i-on-Odirani-Cechu-Nemci-rusky-plyn-elektrina-Ekonom-natvrdo-706088/diskuse/predplatitelu
Tady ten většinový kapitálový přenos od tvůrčích k “poručíkům nikdo nedá do kupy. Cena práce nejenom že se nevyplácí ale je škodlivější než být dráby armád kapitálu proti těm z chýší. Kašpaři s čertovými obrázky udělali peklo všem exploativalným v sutuacu bezpráví plutokracie ochlokracie, zaretardivaných hňupů s tituly korupcí a degenerace gerontů formy celoživotních 10. letých rozmazlených parchantů s kryplací omezenců dělající omezence.
Další možnou fází bude usviňozdebilizace jedno oborů titulovaných kapitálových úžerů mamona, jestli se tak neděje odpady inkluzivní školastiky parazitace. A dušení dětí tlamolepy zase bude na etapy covid teroristy s výkonnými imbecily?
https://uloz.to/file/p0IGI26TV18i/expanze-the-expanse-s01e02-cz-mkv#!ZGOyAQR2A2SvMQAwLmuxBQIyL2V0LJx4ZIMXZxZjsacPqzLlZj==
Předpokládám že je tam o dušení dětí a je v tom dílu, možná v jiném, shlédněte.
A možná bez nadsázky se zdá že jejich jedinou kvalifikací je exhibicionismus krasavostí ohambi korektně a demokraticky s heploidy většínově odhlasováním zásluh s odměňováním papírového království imbecilit jakés takés kopulace? S nadlidskými nasazeními, druhých. Naplánovaných švábismem?
https://otevrisvoumysl.cz/jp-sears-je-klaus-schwab-nejnebezpecnejsi-clovek-na-svete/
Za totáče byl zákon o příživnictví a pracovali i cikáni !
A vyplatí se práce (ceny) s materiálovými a energetickými vstupy? Přes burzy parazitací bez konců, vexláků – dnes se svými prolobovanými pravidly a těmito na povel.
https://www.youtube.com/watch?v=tllqGr6iTCQ
Pan Koller něco povídal o globálních lichvářích ale náladu “sluníčkářkám a “vítačům udržují řekněme korekcionisté. I když se ví že pololži jsou horší lží. Ale zakazovači webů Jsou schopní i přísloví od nepaměti popřít. Vjedecky.
https://www.youtube.com/watch?v=GyQjVtIGQg8
Demagogicky dáváte rovnítko mezi práci a razítko zaměstnavatele v občance. Kdyby totiž všichni formálně zaměstnaní proletáři skutečně pracovali, tak by díky tomu a také díky absenci “kapitalistického vykořisťování” musel být už dávno na celé zeměkouli komunistický ráj.
Nejlíp na 3 000% soustružníka – zdroje jsou jednodílného seriálu čt orwell od doby co vztyčili vysílací stožár. Ale fakt je ten kdy byla doba kdy jsem zapnul bednu a bylo to tam na všech dvou kanálech. Dnez tam strkají substituce zběsile pádivých workoholických titulovaných fachidiotů jedno oborů práci těmi “dirigovanými fantazmagory, druhým. Takže rozšířili všeoborově “sprinty. A jako s prstem po papíře se jim cestuje tak oni vytváři “hodnoty s těmi co jim to lotrové kazí.
soráč, ale za blbý kydy od někoho platit nemíním!
a ani na za oblbování: stačí čT a rozhlas… nebo jiní fašisti!
¨
Nevím, proč je ve článku hloupost, nevzdělanost a neschopnost pochopení souvislostí nazvána “vysokou školou”. Jediné, co by takovýto přístup ospravedlňovalo, je fakt, že rekreačním střediskům pro nevycválané cikánské fracky se zábavnými hony na bílé učitele říkáme teď “inkludované školství”.
“vysoká škola” je dnes asi ta co má víc jak dvě poschodí???
Celé to je “vysoká škola života”.
Je to obrat, který původně přišel od lidí, kteří VŠ neměli, a kompenzovali si to obratem, který naznačoval, že ji jakoby mají nasbíranými životními zkušenostmi.
Což je navíc ještě někdy pravda, protože prací v oboru se také někdy naučíte věci, kteří znají jiní lidé z univerzit. Nebo jste dokonce schopen si všimnout věcí, které se na škole ani neučí. – Třeba Steve Jobs. – Jen ten byl sebejistý, takže to říkat nemusel. – Neměl vejšku, no a co jako.
Tenhle výraz používá ironicky a v článku několikrát zmińuje, že to nijak nesouvisí s tím, jestli dotyčný doopravdy má VŠ nebo ne.
Tohle, samozřejmě, vím a poznámka byla čistě řečnickou. Dosažení VŠ vzdělání si vážím, protože to ještě donedávna (do masivního příchodu humanitních množíren zmrdů) zadarmo nebylo a jde o nutný výchozí bod člověka pro další sebevzdělávání a další vědeckou, či technickou dráhu. Také jsem, za svůj život, pár set kluků k VŠ vzdělání přivedl.
A propos, proč se také nehovoří o “vyučení pekařem životem”?
Protože nikdo nemá komplexy vůči pekařům.
Přitom to není zas až tak snadné. Stačí se podívat na naše ulice. Kolik obchodních ulic má vlastní pekařství? Mělo by být v každé obchodní ulici.
” … Protože nikdo nemá komplexy vůči pekařům …”
Přesně.
Velmi mne potěší, když někdo zpracuje některý z balónů, co tu nadhazuji, takhle bezchybným způsobem.
Děkuji. Pořád jsou lidé s mozkem, ač jich ubývá.
..jenže systém opravdu funguje tak, jak ho autor popisuje.
Ani já z toho nejsem nadšen, ač ve svých 63 letech mám odmaroděno minimálně, tudíž mohu mít pocit, že jsem 45 let sypal peníze do černé díry a volat.. ó Velvary, kde jsou mé tolary!
Otázkou je, jak systém změnit a jak se v případě změny vypořádat s požadavky těch, kteří do něho sypou už nějaký čas. Těm na začátku by to mohlo být jedno a mnozí by pravděpodobně uvítali možnost výběru, tak jako bych ji uvítal já před 45 lety.
Dodnes systém nedokázal předložit ani jasné parametry základní zdravotní péče..
Lidičky buďte rádi, že máte čistou zdravotní kartu. Co by za to jiní dali. Nevím proč mají lidi problém s pochopením, že každý to zdraví nedostane do vínku stejné. Muselo by se to jinak dělat jako kdysi v dávných dobách. I když nechápu proč tomu tak není.
.. o tak zouplna čistou ji nemám, ale když ji zdravotní sestra vybírá z kartotéky, je to taková chudinka neduživá, hubená(..ta karta, ne sestra!) Nejvíc místa ve složce zabírají výsledky z mých pravidelných prohlídek, nařizovaných zaměstnavatelem dle zákona.. co já tu dráhu musel stát peněz!
Jak je snadné a pohodlné svalit všechno špatné na důsledky minulosti.
Já tvor prostý nechápu,co vede ty pravověrrné demoGraty ponejvíce navíc často obdařené tituly nabyté v prapodivných institucích ,k podivu nad
opovážlivou touhou těch druhých,žít jako člověk Vystavujících je své namyšlenosti tupců,arogantní a ponižující kritice jejich drzosti k jejich požadavkům.
.
Stejně tak nechápu ty z nás z mnoha,kteří ve každém třeba i skutečně vzdělaném vzdělanci vidí svého
ponižovatele,nestydatě kořistících z jejich mozolů často na zadnici..
Podle mě tohle účelně presstitutkou chamradí šířené
svinstvo má za účel nedopustit domluvu lidí různých
sociálních skupin mei sebou.,účelně se bránit své zkáze,hladu bídě a zmaru
Mnozí člověkové těchto časů svobody a lidských práv jsou hloupé,naivně důvěřivé,.povětšinou blbé,
zajímavý text já si v tom případě vždycky vzpomenu na paní co mi prohlížela zuby, strčila mi zrcátko do huby, jela nahoru dolů a za pár minut šup ven, prý je všechno ok, jednou jsem se potřeboval přeobjednat a koukám sestře přes rameno a vidím, kolik zákroků mi paní zubní vlastně dělala v hubě, včetně ošetření proti paradentóze kterou nemám a ty zákroky vykázala pojišťovně, tomu se říká podvod, ale vlastně ne, to je podnikání ve zdravotnictví muhehheheheheheheh
No, to JE podvod.
MUDr. Nonna Auská v knize Český lékař v Americe popisuje, jak se v USA rychle naučila vykazovat pro pojišťovny co nejvíce výkonů. To je samozřejmě dáno systémem. I já jsem ve své kartě v pojišťovně zjistil, že mám vykazovanou péči, kterou jsem zcela jistě nedostal.
https://www.kurzy.cz/zpravy/655137-frank-na-vzestupu-vysoka-inflace-by-mohla-probudit-svycarske-jestraby/
Sorry, to je muj odkaz.
Dokturek toho asi o ekonomice opravdu moc nevi, viz. rekordni inflace ve Svycarsku.
Samozrejme, ze inflace se odviji od cen ropy a energii.
Pan je fakt dost sebestredny, domniva-li se, ze nekoho zajima, co si mysli o jeho intelektu.
Dalsi arogantni felcar, nic noveho pod sluncem.
A asi neumi ani vyhledavat informace na netu, jinak by ae tady tak hloupe neztrapnoval.
Mozna umi predepisovat paralen, ale o fungovani ekonomiky vi kulove. Jeho sahodlouhe litanie ctu jen zbezne.
Něco ví, stačí mu, aby si na své úrovni vedl velmi dobře, ale dál se o to moc nezajímá.
Nicméně švýcarská inflace, která vyskočila ze 2,5% na 2,9% je jinde jen krásný sen.
“Není tajemstvím, že tato ideologie uhnízdila v hlavách především lidem buď bez vzdělání, nebo bez inteligence, potažmo bez obojího.”
Klasika – “vysokoškolák” si myslí, že je něco víc než pracující člověk a proto ho může urážet.
Pro mě je pan Vavruša klasické sebestředné hovado.
Nechtela jsem to psat az tak explicitne, ale souhlasim s vami.
Nechapu, kde se v lidech bere takove sebevedomi, nemlich vedi-li o predmetu diskuse velke kulove.
I kdyby Svycarsko inflaci nebylo stizeno, jako ze je, co by to zmenilo na veci?! I ten dokturkem opovrhovany lopata na rozdil od nej chape zakl.ekonomicke principy lepe nez pan vysokokolak.
..inu, autor pravděpodobně nezažil budování socialismu na vlastní dospělé kůži, tudíž asi nemá praktické zkušenosti s problematikou výběru /přípravy na budoucí povolání v těch dobách. Jako lékař zcela jistě ví o existenci rozložení IQ v populaci. Nadpis jeho článku jeví se mi v tomto případě poněkud nešťastným.. byly doby, kdy volba zda Vysoká škola nějakého směru nebo Vysoká škola života mnohdy nezáležela na schopnnostech a přáních zájemce o vzdělávání, ale na počtu bodů na zadní straně přihlášky ke studiu. A ty zase body záležely na tzv. společenské angažovanosti rodičů zájemce, a i na dalších faktorech, se schopnostmi zájemce přímo nesouvisejících, a někdy mohl mít zájemce o studium oprávněný pocit, že jeho dosavadní školní výsledky jsou v tom rozhodování až na posledním místě.
Je celkem možné, že o nějakou tu desítku let zpátky by si nezaštudoval ani na útraty armády.. neb jeho postoje by nebyly v souladu se závěry některého ze sjezdů KSČ. A to bych mu opravdu nepřál, třeba už jen proto, že s jeho pohledem na věc, až na drobné výhrady, souhlasím.
On tam ve skutečnosti píše, že to nijak nesouvisí s tím, jestli dotyčný tu VŠ má nebo ne.
Ale on tam nic takového nepíše.
Napsal tohle:
Všiml jsem si zvláštní korelace mezi kritiky a jejich přirozenými mentálními schopnostmi. Fanoušci měli objektivně mentální funkce, inteligenci, sémantiku a strukturovanost textu o dvě úrovně vyšší. Kdo by myslel, že vysokoškoláci chválili a lidé se základní školou kritizovali, strašně by se spletl. Velké množství souhlasících jsou lidé, kteří sice nemají vysoké formální vzdělání, ale přesto přesně pochopili, o jakou názorovou konsistenci a komplexnost myšlení mi šlo. Takže ano, samozřejmě že existují inteligentní nevysokoškoláci.
Zjednodušeno – kdo s ním souhlasí, je inteligent, kdo nesouhlasí, je blb. No, nevím, ale nejhorší, co člověk může potkat, když onemocní, je arogantní sebestředný doktůrek, který se místo medicíny zabývá spekulacemi …
Přesně.
Chytří se mnou souhlasí… tak to napíše jen slušný narcis.
Jenže on to tam nepsal.
To se mu snažítče přišít, abyste to mohla shodit.
A teď se podržte, z 25 000 přečtení se našli pouze dva lidé, kteří zmíněný text četli, pochopili, pochopili kontext, byli schopni velmi inteligentně a logicky konsistentně rozporovat některá moje tvrzení a zpětně uznávám, že jejich postřehy byly fakt dobré.
————
Zkuste “logicky konsistentně rozporovat jeho tvrzení”. To je pro něj víc než souhlas.
Nedávné vystoupení jakéhosi primáře Straky
vůči seniorům zde na PP silně otřáslo důvěrou
v jeho medicínské schopnosti.
Nestvůře z jeho názory by měla odebrána možnost
jen se přiblížit k člověku.
.. a mohou existovat také neinteligentní vysokoškoláci?
Ano, autor to tam napsal:
A mezi kritiky samozřejmě zase bylo i pár frustrovaných a nešťastných vysokoškoláků, kteří své frustrace ze svého neúspěšného a nenaplněného života chtěli na někoho svalit.
..račte prominout, ale tato citace se týká nešťastných a frustrovaných vysokoškoláků, o jejich neinteligenci v ní není žádná zmínka. Nebo frustrovaný z nenaplněného a neúspěšného života může být jen člověk neinteligentní?
Jaksi jsem zmaten..
Ono to vyplývá z kontextu. Tak si to přečtěte ještě jednou.
———
“Všiml jsem si zvláštní korelace mezi kritiky a jejich přirozenými mentálními schopnostmi.”
Ti kritici jsou mezi vysokoškolák i nevysokoškoláki a obojí (v různém procentu) mají nižší mentální schopnosti.
To je to, co autor píše. Přesnej opak toho, z čeho ho obviňujete.
“Všiml jsem si zvláštní korelace mezi kritiky a jejich přirozenými mentálními schopnostmi.”
Ti kritici, to jsou vysokoškoláci i nevysokoškoláci. Takže i kritici-vysokoškoláci mají slabší mentální schopnosti.
Tolik autor.
————-
Ne, frustrován můžre být i člověk inteligentní. Ale ten to nebude říkat tímto způsobem.
Dál bude argumentovat racionálně a bez argumentačních faulů, protože bude kontrolovat své emoce.
Nebude vyvracet něco, co nikdo neřekl, jen aby oponent vypadal špatně.
..na vás je opravdu okouzlujíc elegance, s jakou se sám dopouštíte diskusních faulů, které u jiných odsuzujete. Uvedete citaci a potom píšete o vyplývání kontextu, občas fabulujete co by kdyby, a dokonce dokážete určit, jak by někdo jednal nebo se vyjadřoval v určité situaci.
Já slyšel frustrovaného inteligentního vysokoškoláka, který nadával sprostě jako nevzdělaný dlaždič a nebyl schopen racionální argumentace.
Tam žádný faul není.
On tam napsal všechny 4 varianty, které jsem tu někde vypsal všechny. Vy rajtujete na té jedné, za kterou mu mužete nadávat, protože to je to, co chcete.
—
Podívejte, jsou dva způsoby, jak říkat komplikované věci.
Jeden je je říkat běžným jazykem, ale trošku nepřesně, aby to bylo srozumitelné a druhý způsob je to říkat přesně, ale nepřehledně.
Běžným jazykem řeknete, že tíhové zrychlení g je 9,81 m/s².
Přesně to pak budete říkat i s ohledem, že se to liší podle zeměpisné šířky, podle nadmořské výšky, že to je samozřejmě jinak na jiných vesmírných tělesech a záleží i na hustotě tělesa, existuje to samozřejmě i podle těles atd.
Můžete tuhle hru hrát do konce světa, zatleskají vám vám podobní, kteří mají stejné potřeby si chránit svoje iluze a sebeklamy.
Je to dáno strukturou mozku.
..ovšem polemika, kterou zde vedeme, se netýká přímo autorova článku, ale vašich subjektivních výkladů jedné citace z něho. Račte nahlédnout zpět po vláknu..
Nějak se do toho zaplétáte, přes veškeré vaše úhybné manévry. Příjemnou zábavu přeji..
Ale kecy v kleci.
Nevím, s čím máte takový problém a na co si tu hrajete.
Jsou 2 sledované kvality, jejich kombinace jsou 4.
To je jasné jak facka.
Tam se nedá nic subjektivně vykládat.
Autor zmiňuje všechny 4.
Není, co řešit.
Jestli zrovna v tomhle chcete něco popírat, tak je to celé o vás, protože je to jak popírat gravitaci.
Prostě nebuďte línej a stáhněte si něco o logice a naučte se to nazpaměť.
Jestli jste nemohl studovat za komančů, tak to pořád ještě neznamená, že se teď nemusíte snažit myslet pořádně.
pro: ornius 21.6.2022 23:50:24
„Všiml jsem si zvláštní korelace mezi kritiky a jejich přirozenými mentálními schopnostmi.“
Ti kritici, to jsou vysokoškoláci i nevysokoškoláci. Takže i kritici-vysokoškoláci mají slabší mentální schopnosti.
Tolik autor.
——————–
..a to je dle mého ukázkový diskusní faul, kdy autor výroku předem odsuzuje kritiky k nižším mentálním schopnostem, čímž podepírá kvalitu svých dalších výroků a případnou kritiku degraduje do kategorie myšlenkové nedostatečnosti.
A to zase z kontextu vyplývá pro mě..
Boomer, absolvent základní školy života.
No absolvente.
Tak si ten článek přečtěte znova. Je pořád nahoře.
On v tomto článku ty s nižšími mentálními schopnosti pojmenovává “kritici”, protože je slušný a nechce je pojmenovávat napřímo “blbci”.
Pak je tam ještě skupina lidí, kteří ho kritizují, ale které nezařazuje mezi “blbce” eufemisticky nazývané “kritiky”: “… se našli pouze dva lidé, kteří zmíněný text četli, pochopili, pochopili kontext, byli schopni velmi inteligentně a logicky konsistentně rozporovat některá moje tvrzení a zpětně uznávám, že jejich postřehy byly fakt dobré.” – To jsou ti, kteří ho sice kritizují (spíše jeho argumentaci) ale nezahrnuje je pod ty “kritiky”.
Kritikové (ti v běžném významu, tedy ti, co ho jakýmkoliv způsobem kritizují) jsou dvojí. 1) Ti 2, co ho kritizují chytře a k věci a mají v něčem pravdu a 2) absolventi vysoké školy života, kteří jsou hloupí a nevědí, co říkají. (On psal “mentálně slabší” a eufemisticky je nazýval “kritiky” aby je tak moc neponížil.)
Nikoho předem neodsoudil – právě naopak, pečlivě mezi nimi rozlišuje od samého začátku a to podle toho, co předvádějí.
Je jedno, co z toho vyplývá “pro vás”. – Vy neděláte rozdíl mezi doslovným a přeneseným významem. Ignorujete implicitní nebo si tam naopak nacházíte, co tam není. Nehlídáte kontext a momentální kontext. Mícháte kategorie a klidně dáte dvě podstatou protichůdné věci do jedné skupiny.
Prostě neznáte moc logiku a neuvědomujete si, že předvádíte přesný opak toho, co v ten samý moment hlásáte. Je to jako byste napsal: “Já pýšu ůplňe bes chyp.”
..možná vám v zápalu obhajoby vašich postojů uniklo, že na konci články vyjadřuji souhlasný postoj k názorům autorovým. A moje drobné výtky se týkaly pouze skutečnosti, že absolutorium Vysoké školy života v mnoha případech nemuselo být dáno svobodnou volbou oněch absolventů/sázkou na špatného koně, ale systémem v té době platným nebo jejich pozicí v diagramu rozložení IQ v populaci. Tudíž na nic nevsadili, byli do něčeho vsazeni genetikou, nebo vmanipulováni něčím rozhodnutím. Změna společenského systému je mohla zastihnout v pozicích, kdy už ohledem na jejich věk a kupříkladu povinnosti k rodině na nějakou změnu nebyla vhodná doba.
Zatím žádná vláda nenašla dost odvahy nebo ochoty k nápravě, která by dokázala aspoň rámcově zohlednit zájmy všech účastníků zdravotního solidárního systému.
Ex post dodávám, že srovnatelná situace je i v sytému důchodovém, žel všichni nemohou obchodovat s bitcoinem, všichni nemohou vydělat svoje peníze v potu tváře zahraničních misí, někdo také musí pracovat s tím železem, nebo čistit ucpané odpady, taková je struktura společnosti. Vzájemné prodávání si hamburgerů nevyorává brázdu v ekonomice..
Jak jsem psal: “Neděláte rozdíl mezi doslovným a přeneseným významem.”
Autor svůj obrat používá v přeneseném významu.
Pak už je jedno, kdo tedy VŠ skutečně má či nemá, protože to je o přístupu.
Takže, to co jste vypsal, to je samo sebou. Ani autor nehodnotí podle toho, kdo co dosáhl, ale podle toho, jak si to zdůvodňuje.
Jestli někdo nemohl studovat, protože ho na školu nepustili komunisti nebo fotr, tak zcela logicky neví, co se na té škole učí a je to úplně normální. On má aspoň normální zdůvodnění.
Co je problém je hospodskej mistr světa, co sice studiím moc nedal, ale všichni musí vědět jaké jsou jeho názory na cokoliv. Studiím nedal moc hlavně proto, že ho vzdělání samo nezajímalo a vedle byly dobrý prachy za práci v dole, kafilérce, stánku s pivem a buřtama, za volantem náklaďáku atd.
Ovšem on měl na všechno své rozšafné názory. Kdo mu to nežral, na toho byl nepříjemnej ve styly nohavicova “fotbalu rozumiš, jak koza náklaďáku” “hele sem bedna” “jinak se neudržim, pak ti ukážu”. Takhle si vykolíkuje své území, kde má lidi se stejným myšlením nebo přitakávače a nikdo na něj nemůže.
Pak přijde na internet, tam je úplně jedno, jak je velkej, tam je jedno, jak zle se kouká, tam je jedno, kolik přitakávajících kámošů sedí vedle něj.
Tohle jsou hrdí absolventi vysoké školy života, kteří vědí (konkrétně v tomto článku), že všechno je vina kapitalismu – a ne toho, že by třeba i oni udělali nějaké špatné rozhodnutí.
Samozřejmě, že to má i ženskej ekvivalent. Nějakou tu platnou členku kolektivu, co snaživě štěkne správným směrem, podpoří Kinga příkladem z vlastního života, nadávkou, uražením se, rozbrečením se, hysterčením atd. Takže ji King/AVŠŽ může ještě gentlamensky podpořit a rozbít vám hunu, protože si “troufáte na ženský, no né”.
Má to samozřejmě i vysokoškolskou verzi, kdy špekulátor proti kapitalismu se svým diplomem ze sociologie všechno důvodňuje Marxem, jeho kamarád s diplomem ekonomie, to vidí jako on a Marx a tak je omyl vyloučen. To, že se jeho kamarádovi a jeho teoriím jiní ekonomové vesele smějou ho nijak nerozhodí.
Kdybych byl svině a chtěl si jen zamachrovat, tak v tom vyráchám i autora, protože prachy neprachy, jeho znalosti ekonomie zas tak daleko nejdou. To, že koupíte bitcoiny, když je na vzestupný křivce a pak cejtíte, že to bude padat, to ještě neznamená, že čtete v ekonomickejch ukazatelích jak v otevřené knize, ani že chápete přesně mechanismy, jak se přelejvají finance ve společnosti, co udělá s kterou zemí či na globální úrovni společná měna, válka, krize atd.
Jenže to hlavní, co chtěl říct, totiž, že kapitalismus není přičinou problémů absolventů vysoké školy života a že svět je trošku komplikovanější, než si myslí, to je bohužel pravda.
Pokud autor nemá na mysli absolventy vysoké školy života .
😅
Nemá.
Jak jste sám viděl, pečlivě mezi nimi rozlišuje.
Má tam vysokoškoláky – absolventy VŠ života
Má tam nevysokoškoláky – absolventy VŠ života
Má tam vysokoškoláky – s vyšší úrovní
Má tam nevysokoškoláky – s vyšší úrovní.
Nehledejte chybu u něj.
Při četbě tohoto sebechvalného pojednání jsem si nějak mimoděk vzpomněla na Ivánka z ruské pohádky Mrazík.
Vy to vnímáte jako vytahování.
Jednou jsem poslouchal dvě nepříliš hezké holky, jak kritizovaly trochu povrchní, ale hezkou a zábavnou holku, co byla o tři stoly od nich na rande s klukem, co vypadal jako sportovec z americký univerzity.
Prostě jsou i hezké holky a vědí, že jsou hezké. Vidí to jako každý jiný, pokud jim doma nezdemolovali sebevědomí.
Taky mohou o sobě říci, že jsou hezké, stejně jako o sobě může říci Kodeš a Lendl, že umí tenis, Jágr, že umí hokej, Gott, že umí zpívat. Kundera, že umí psát knížky. A tak dále.
Já bych mu spíš radil, ať to neříká, jen mezi svejma, ale on je v tomhle upřímnější.
Něco umí a ostatní ať se s tím vyrovnají.
A co umí?
Psát články rozhodně ne.
A o ekonomice už vůbec.
Všiml jste si vůbec, jak se seknul s tou inflací?
Hodila jsem tam odkaz na Švýcarsko.
On se pan sebestředný nejspíš domnívá, že ty jeho cancy někdo podrobně studuje. No, tak to usuzuje úplně špatně – většina lidí je jen přelétne. Proto nabyl mylného dojmu, že nechápeme smysl psaného slova.
My vyjadřujeme dojem, jaký máme z článku.
Tedy, že ho psal sebestředný týpek, který je úplně mimo realitu.
Ono,mi clanek pripada jak abstraktni umeni. Malo kdo mu rozumi, ke koukani (cteni) to moc neni, ale o to vic se o tom keca.
Spíš to je jak univerzitní tabule výpočtů, u který stojej teenageři z předměstí a kritizujou, že to černobílý graffiti je barevně nudný, takhle se street art nedělá a oni by uměli lepší, jen kdyby sebou zrovna měli plechovky s barvou.
A že autor je debil, co si ani neumí na čepici otočit kšilt dozadu, natož na stranu, jak to dělají ti největší frajeři.
Vystudoval medicínu. To umí.
Máte vůbec ponětí, co to znamená?
Viděla jste někdy třeba učebnici anatomie? Naučila jste se někdy nazpamět alespoň stránku? – Ono to dá práci a musel se jich naučit několik tisíc. Možná desítek tisíc.
Ano, samozřejmě, že jsem četl odkaz na Švýcarsko i když je tam možná vloženej pod jiným jménem. Dokonce jsem na něj odpovídal. Inflace rostoucí z 2.5% na 2.9% je směšná vedle toho, co máme tady my – 16-20%.
A ano, s tou ekonomikou se občas v něčem sekne – jenže jeho argumentace je pořád o tři třídy výš než “za komunistů bylo líp” a tisíckrát okopírovanej článek “co všechno se u nás za komunistů vyrábělo”.
Ano, to že to většina lidí jen přelétne a zaventiluje svoje emoce, to je přesně to, na co si stěžuje. Odpovědi k věci by jen uvítal. Jen jsou 2 odpovědi k věci na 25 000 přečtení.
No, správně byste měla mít podrobně nastudovanou ekonomii (když je to to, na co jste se v jeho článku zaměřila) a napsat rozbor, co tam má za chyby a kde se zase trefil. Lidi co něco umí, jsou nezadržitelní v tom, jak rozpitvávávají svůj oblíbený obor.
Ano, většina lidí jeho článek jen přelétne. Ona taky většina lidí nerozumí ekonomii a mají ještě zcestnější představy než on.
Ano, ty dojmology on právě nazývá “Absolventy vysoké školy života.” – Jaký smysl má vyjadřování dojmů o věcech, které nijak nezná a učit se je nehodlá uniká mě i jemu.
On je mimo realitu jen okrajově. Naučil se medicínu, vede 2 firmy, žil v cizině a finančně si vede dobře. – Na to musíte být v realitě.
Jsou věci, které nezná, to samozřejmě, ale většina lidí nemá znalosti mimo svůj obor a spousta ani ve svém oboru.
Ano, vystudoval medicínu. Ale zmiňuje se o tom jen tak mimochodem. Vlastně z toho není ani patrno, jakou specializaci. Mám raději lékaře, kteří se věnují naplno svému oboru. Měla jsem takovou lékařku a všichni, kdo ji znali, o ní mluvili jako o jednom z nejvzdělanějších lidí, se kterými se kdy setkali. Věnovala se naplno svým pacientům a neustále se vzdělávala v oboru. Ta by na nějaké spekulace s krypto měnami asi čas neměla.