10.12.2019
Kategorie: Politika

Německý pokus o kvóty č. 2 je tady

Sdílejte článek:

RICHARD HARTMANN

„Bezpečnost začíná na hranicích.“ Tak zní první věta článku v listu Der Welt am Sonntag z 3.12.2019, který pojednává o nové iniciativě německého spolkového ministra vnitra Seehofera, jak nahradit Dublinské nařízení novým azylovým právem po německém vzoru. Napoprvé Němci s povinnými kvótami narazili. Nyní na to jdou jinak.

Podstatou německého návrhu je kombinace 3 opatření, která mají platit současně:

  1. Evropská azylová agentura má nově přezkoumávat žádosti o azyl hned na vnější hranici EU při vstupu migranta na území EU.
  2. Na základě záporného výsledku přezkumu žádosti se má přistoupit k okamžité deportaci mimo EU, na základě kladného výsledku přezkumu přesunout migranta do cílové země EU. Ta bude určena na základě kvóty stanovené dle velikosti populace a ekonomické síly cílového státu.
  3. Azylant pozbude právo na čerpání sociálních dávek v jiné než úředně předurčené zemi.

Jak každý snadno nahlédne, jedná se o pečlivě promyšlený způsob, jak napodruhé zavést to, co se napoprvé nepodařilo. A sice kvóty.

První opatření je reakcí na minulou kritiku, že přijetí/odmítnutí je třeba řešit přímo na vnější hranici. To jistě ano, v tom tkví ostatně podstata dublinských pravidel. Zásadní ovšem je, kdo bude za proces vyhodnocení žádosti zodpovědný a podle jakých pravidel bude postupovat. Nakrásně se tak může stát, že naznačené odhodlání občas někoho odmítnout se promění v dobře známou vítací politiku v režii Evropské azylové agentury.

Navíc je tu zásadní obava: Česká republika nebude mít reálnou šanci rozhodovací praxi ovlivnit. Rozhodovat budou jiní.

Druhé opatření není nic jiného, než pokus o kvóty č. 2. Sice už se tomu nemá říkat „kvóty“, nýbrž „fair share“, ale na podstatě to nic nemění.

Třetí opatření má zamezit sekundární migraci v rámci EU do zemí se štědrým sociálním systémem. Tím se reaguje na dřívější kritiku, že kvóty by stejně nefungovaly.

Shrnuto a podtrženo, všechna tři opatření ve svém celku znamenají „kvóty znovu a lépe“. Nově doplněná dvě opatření mají umlčet kritiky a demonstrovat vstřícnost a schopnost kompromisu, aniž se tím mění podstata přerozdělování migrantů. Členské státy EU by pozbyly možnosti suverénního rozhodování o tom, komu přiznají právo na azyl. No nekupte to!

Německý návrh reformy kvót je životadárnou mízou novým evropským komisařům, kteří touží po velkém politickém úspěchu už v roce 2020. Takže jedno je jasné: kvóty neumřely, ještě si s nimi užijeme.

 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (25 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...