28.3.2020
Kategorie: Ekonomika

Koronakrize je příležitost – využijme ji!

Sdílejte článek:

JAN DOČEKAL

Říká se, že na všem špatném se dá nalézt i něco dobrého. Věřím tomu. Jsme svědky celosvětové pandemie, která si na své konto připíše desetitisíce mrtvých, jsme svědky pomalého hroucení jednotlivých národních ekonomik. Co s tím?

Vidíme, že v přímém přenosu prakticky zanikají celá ekonomická odvětví jako např. gastroprůmysl, hotelnictví, krachují cestovní kanceláře, neuvěřitelný propad zažívá autoprůmysl a celá řada dalších oborů.

Ale po každé krizi přichází katarze. Katarze ve smyslu postavení člověka ve společnosti, ve smyslu uvědomění si postavení státu v mezinárodních souvislostech. Trochu kacířsky řeknu, že jsme tuto krizi (podobně jako např. nějakou válku) potřebovali k tomu, abychom si uvědomili, že nic není zadarmo, že stát má zodpovědnost za své obyvatele, že občani mají zodpovědnost sami za sebe.

Stávající stav je totiž nesmírně ekonomicky náročný. Jde o součet všech opatření, která stát musí (nebo chce) financovat. Refundace mezd zaměstnancům, jednorázové příspěvky OSVČ, ve hře je náhrada ušlých zisků firmám, raketový nárůst lidí na pracovních úřadech, jednorázové investice do zdravotnictví, atd. atd.

Ve světle této reality a v souvislosti s nadcházející recesí a s tím souvisejícím nedostatkem peněz v rozpočtu si myslím a doufám, že v ideálním případě dojde k následujícím událostem:

1/ Zaniknou nepotřebná místa ve státní správě. Máme totiž desetitisíce naprosto nepotřebných úředníků, kteří nic smysluplného neprodukují a jen užírají z peněz vybraných na daních. Jejich počet stoupá rok od roku a přitom jejich přínos je nulový. Příkladem budiž desítky (republikově stovky až tisíce) lidí, kteří se starají o tzv. “parkovací zóny” – ať už to je úředník, lakýrník modrých proužků či řidič kontrolního vozu. Přežili jsme bez zón a jak je vidět, přežijeme bez nich i nyní, kdy je jejich platnost pozastavena.

2/ Stát, kraje a obce přestanou dotovat naprosto nesmyslné “neziskovky”, kdy peníze jdou na podporu třeba sublokálních tiskovin typu časopis Fefíčoviny na P6, na podporu různých karnevalů, festivalů okrajové kultury apod. Další příklad je např. financování Člověka v tísni, který se primárně stará o lidi mimo ČR. I zde razím heslo “Bližší košile než kabát”. Chcete pomáhat? OK, ale nejdřív doma! Ale obávám se, že pan Pánek v obavách o svou židli toto nikdy nepochopí. Uvítal bych, kdyby místo financování studní v Nigérii financoval např. české Klokánky.

3/ Zruší se financování zbytných státních úřadů, jejichž seznam jsem zčásti uvedl na jednom ze svých minulých blogů https://jandocekal.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=747792. Další seznam zbytečných úřadů zralých na zrušení najdete na stránkách Svobodných.

4/ Přestanou se z veřejných peněz financovat a dotovat krávoviny jako různé smart lavičky s wi-fi a bezdrátovým dobíjením mobilů (které stejně nefungují, protože někdo urve kabel) kus za půl milionu, přestanou se platit hovadiny typu lavička Ferdinanda Vaňka (V. Havla) za cca 1 mil. Kč., přestanou se budovat nesmyslné cyklostezky v ceně 500tis./km., kde projedou 2 cyklisti za den. Přestanou se dotovat různá “komunitní centra” s návratem investic 650 let jako třeba Bubenečské nádraží.

5/ Stát nechá lidi volně fungovat a podnikat. Např. stát nebude kecat lidem typu p. Žufánek do toho, co chce udělat se svým lihem – když z něj chce vyrábět desinfekce a zdarma je rozdávat, tak se mu zaslouží zatleskat a ne jej perzekuovat!

6/ Stát nebude zatěžovat samostatné podnikatele různými nesmyslnými nařízeními, normami a přikázáními typu EET, kontrolní hlášení, nuceně instalované webky, statisíci vyhláškami apod.

7/ Jsou nepřípustné výroky vedoucích činitelů státu, že “nárok na přežití” mají jen velké korporace a ne drobní a střední podnikatelé. Právo snad platí bez výjimky pro všechny, nebo snad ne? A rovnější mezi rovnými jsou si rovnější?

A teď mezinárodní důsledky:

Jednoznačně vidíme selhání EU. Opět odkážu na svůj starší blog. V okamžiku, kdy nejvyšší vedení EU se vzmůže maximálně na to, že nám ve videu ukáže, jak si správně mýt ruce tak je prostě něco špatně. No musím uznat, že šéfka EU si ty pazoury mydlí fakt důkladně – ale opravdu toto chceme od vedení EU??? Ale naštěstí máme komisaře EU pro krizové záležitosti. Je to tento sympatický a dobře placený pán. Slyšeli jste o něm někdy???? Něco navrhnul? Zajistil? Zapojme paměť z nedávných dní a vzpomeňme si alespoň na něco, k čemu nám byla dobrá EU. Já nic takového nevidím. Ani nedokáže pomoct Řecku při obraně vnějších hranic EU.

Co s tím? Sice nemám žádnou ucelenou vizi, ani souhlas ostatních vrcholných orgánů strany, ale jako místopředseda Svobodných si myslím, že řešením je jakýsi “návrat do devadesátek”, kdy stát nikomu do ničeho moc nekecal, kdy stát byl štíhlý s minimem úředníků a neproduktivních lidí, návrat do doby, kdy národní státy rozhodovaly samy za sebe bez diktátu od individuí, která maximálně ukáží video, jak si správně umejt ruce jako současná šéfka EU. Blbka jedna!

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (17 votes, average: 4,76 out of 5)
Loading...