13.2.2017
Kategorie: Společnost

Když voliči podléhají falešným zprávám

Sdílejte článek:

PAVOL LUPTÁK

Falešné zprávy jsou sekundární problém

Věřím, že se všichni shodneme na tom, že falešné zprávy generované proruskou, komunistickou či jinou cílenou propagandou s cílem získat názorovou kontrolu nad obyvatelstvem představují pro demokratickou společnost vážnou hrozbu.

[ad#clanek-respo]

Podstatně méně se shodneme na tom, že skutečný problém není v samotném generování falešných zpráv a ovlivňování obyvatelstva (toto se totiž děje odnepaměti), ale v tom, že lidé výrazně ovlivňováni těmito falešnými zprávami, mají reálné hlasovací právo rozhodovat o naší budoucnosti . Osobně nemám tedy žádný problém se zuřivou mediální manipulací, která u nás neustále probíhá a brainwash mas, ale s tím, že tyto ovlivňované masy mají právo svým hlasem rozhodovat o mé budoucnosti. Všichni vytrvalí bojovníci proti falešným zprávám by si tento důležitý fakt měli uvědomit.

Ministerstvo pravdy

Ne, nejde jen o vizi Orwellova románu 1984. V České republice “Ministerstvo pravdy” reálné vzniká. Nazývá se “Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám”. Má zkoumat zda se na Internetu nešíří dezinformace. Rozumím, že pod vlivem silné ruské propagandy, vzniká potřeba čelit šíření informací, jejichž cílem je podkopávat dosavadní politický systém, který je postaven na “demokratických pilonech”.

Je třeba si uvědomit, že stát už jen z principu, že hájí své “prostaty zájmy” (ne zájmy individuálních lidí), svůj monopol v oblastech, kde nesnese jakoukoli konkurenci a propagandisticky chrlí neustále nové a nové důvody na legitimizaci stále více bujnejúcich plošných krádeží zvaných daně. Z těchto důvodů přirozeně nedokáže být nikdy objektivní, a tedy schopný určit nebo definovat, co je “pravda”.

Pravda ve svobodné tržní společnosti

V době neustále nových a nových falešných zpráv, informačního chaosu, neschopnosti odlišit, co je pravdivé a co ne, nedostatku času na ověření pravdivosti informačních zdrojů, jsem přesvědčen, že tržní poptávka po pravdivých informacích roste a poroste . Pravdivé informace totiž mají reálnou tržní hodnotu, která zlepšuje a zefektivňuje rozhodování a snižuje transakční náklady.

Zvyšování tržní poptávky po pravdivých informacích znamená, že se tento problém někomu v budoucnu vyplatí určitě vyřešit. Osobně proto očekávám vznik nezávislých informačních ratingových agentur, které za vás budou ověřovat pravdivost a věrohodnost velkého množství veřejně publikovaných informací. Jejich největší devíza bude jejich reputace – pokud se stanou obětí ovlivňování a korupce, tak jejich klienti odejdou ke konkurenci s lepší pověstí při hledání pravdy. Samozřejmě jakákoli informační ratingová agentura může být obětí korupce a ovlivňování – vytváří tím ale automaticky byznys příležitost pro svou konkurenci, případně pro nového hráče na trhu. V konečném důsledku medializované skandály ratingových agentur způsobí jen vyčištění a zkvalitnění trhu na ověřování informací.

Stojí za zamyšlení zda budete více důvěřovat stanovení pravdivosti a hodnověrnosti informací ze strany decentralizovaného kompetitivního trhu soukromých ratingových agentur, kde legitimizace dezinformací může znamenat reálný krach. Nebo monopolizovanému státnímu ministerstvu Pravdy, kde případná korupce či schvalování dezinformací nepředstavuje existenční riziko, protože Ministerstvo Pravdy podobně jako jakékoli jiná státní instituce nepřestane po korupčním skandálu existovat.

Technická realizace může vypadat docela jednoduše:

  1. Vyberete si 2-3 nezávisle reputované informační ratingové agentury na trhu a zaplatíte si měsíční / roční paušál.
  2. Nainstalujete si je plugin do vašeho prohlížeče.
  3. Při prohlížení jakýchkoliv stránek se okamžitě dozvíte, zda se jedná o ověřenou nebo neověřenou informaci od každé ratingové agentury (například hned vedle HTTPS ikonky). Principiálně podobná, ale podstatně jednodušší služba, která nejde s ověřením až tak do hloubky již existuje -  WOT (Web of Trust) . Plugin pro Chrome .

Otázka z publika: “Co ty nešťastné neinformované masy lidí, které prostě nebudou mít peníze na to, aby si za “pravdu” zaplatily?”

Odpověď: “Pokud tyto masy nebudou mít možnost svým hlasem rozhodovat o vaší budoucnosti, tak tento problém vás až tak trápit nemusí. A pokud vás mediální manipulace mas reálně trápí, tak neváhejte investovat svůj drahocenný čas, peníze a energii do hledání a zprostředkování pravdy masám. Nenuťte do toho ale ostatní.

Odpověď č.2: “Pokud tyto masy nebudou mít možnost svým hlasem rozhodovat o vaší budoucnosti, je docela pravděpodobné, že klesne motivace generátorů a distributorů falešných zpráv uvedené informace vytvářet a šířit, protože šíření falešných zpráv přestane být vhodný mechanismus na ovládnutí společnosti jako se to bohužel děje teď. “

Shrnutí

  1. Primární problém není v šíření falešných zpráv a mediální manipulaci mas. Problém je v tom, že manipulováno masy mají v současném politickém systému právo rozhodovat o vaší budoucnosti.
  2. Nejlepší způsob na hledání pravdivých informací představuje decentralizovaný svobodný trh a přirozená tržní potřeba po pravdivých informacích. V budoucnu tento problém dokáží elegantně řešit soukromé nezávisle informační ratingové agentury, jejichž jediná deviza na trhu bude jejich vlastní reputace.

[ad#clanek-respo]

ZDROJ: Pavol Lupták

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 2,80 out of 5)
Loading...