22.7.2016
Kategorie: Společnost

K čemu jsou lidem prázdné fráze?

Sdílejte článek:

IVAN BEDNÁŘ 22|07|2016

Krajinu začínají zvolna zaplavovat předvolební bigboardy. Co se na nich člověk dozví? Samé prázdné fráze.To v lepším případě.

[ad#clanek-respo]

Bigboard se sugestivně občanů táže: Kdo má větší důvěru než Miloš Zeman? Obří plakát je zajímavý ze dvou důvodů. Prvním je, proč se vůbec objevuje. Pokud se nepletu, tak na podzim žádné prezidentské volby nebudou, blížící se volby budou do krajských zastupitelstev a třetiny senátu. Druhým důvodem je, nač se plakát občanů ptá. (Reklama nebyla nikým podepsána, nebylo jasné, kdo si nechal kampaň zaplatit a jak bude pokračovat. Nyní už je jasněji. Podle informací z několika důvěryhodných zdrojů jde o začátek kampaně Starostů a nezávislých (STAN), což se má později na billboardech objevit s tím, že důvěru větší než Miloš Zeman mají právě starostové. pozn. RPP)

Také jiný bigboard mluví o důvěře. Dana Drábová na něm sděluje, že věří starostům. To je volební program jako hrom. Někteří lidé věří ještě větším nesmyslům, ale veřejně to neprezentují. Co má jinak vcelku sympatická a rázná žena, jakou Drábová bezesporu je, společného s mazaným Gazdíkem, který jako ten Buridanův osel neví, zda se rozhodnout mezi Kalouskem nebo Babišem? Osel, který se nemohl rozhodnout mezi hromádkou sena napravo a druhou kupkou nalevo, nakonec pošel hlady. Baruch Spinoza k tomu dodává: Jestliže člověk nejedná ze svobodné vůle, co se může stát, když popudy k jednání jsou vyrovnané jako v případě Buridanova osla? Jestliže se mne zeptáte, zda takový jedinec nemá být považován spíše za osla než za člověka, odpovídám, nevím, ale je možno ho považovat za dítě, blázna, šílence či něco podobného.

Horší je to s Andrejem Babišem. Podobně jako Miloš Zeman nikam nekandiduje, ale na bigboardech nemůže chybět. Oblékl si na to svojí oblíbenou bílou košili. Svým věrným slibuje, že nepřestane bojovat s korupcí, i kdyby se vládnoucí mafiáni snažili sebevíc. Kdo jsou vládnoucí mafiáni, nevíme, můžeme si jen domýšlet, že Andrej Babiš, ač místopředseda vlády a ministr financí, to není. Že by ho někdo vyzýval, aby přestal bojovat s korupcí, to nevím. Navíc těžko může přestat s něčím bojovat, když s tím de facto ještě nezačal. Jinak by musel začít především u sebe. A to už je vážnější než jen planý předvolební slib.

Podezření na zneužití dotace z Evropských fondů v případě Čapího hnízda či podezřelý obrovský nárůst čerpání státních dotací jeho firmami?

Babiš podal trestní oznámení na jeho ministerské předchůdce, kteří by měli být odpovědni za nevýhodné transakce při zajišťování státního dluhu. Jenomže pak se objevil anonym, tvrdící že sám Babiš zneužívá svého postavení ministra financí k zajištění lepších úvěrových podmínek pro své firmy u velkých českých bank výměnou za bankovní kšefty se státem.

V anonymním oznámení, kterým se zabývají příslušné orgány, stojí, že Agrofert čerpá více než 25 miliard korun úvěrů za podmínek, které nejsou známy. Vylepšení úroků jen o jedno procento by znamenalo pro Babiše ušetřených 250 milionů. Nehledě na to, že v jeho impériu jsou i firmy, které se svou ziskovostí mají drobet potíže a banky jim nepůjčují zrovna s nějakým velkým nadšením. Protihodnotou za vylepšené podmínky půjček podle anonyma mají být operace s volnými prostředky v rozsahu desítek miliard korun na rezervních účtech státní pokladny.

To ale Babiš vehementně popírá.

Jenomže v březnu 2014 se Babiš v České televizi před celým národem chlubil, že vydělal 45 milionů korun tím, že investoval desítky státních miliard u soukromých bank (!) – České spořitelny, Komerční banky a dalších deseti až patnácti bank v Česku, které Babišovo impérium úvěrují.

Po svém vstupu do politiky se měl Andrej Babiš vzdát nejen podnikatelské činnosti, ale i účasti v dozorčích a kontrolních orgánech svých firem. Sám potvrzuje, že tak neučinil v případě svého největšího a nejziskovějšího podniku SKW Stickstoffwerke Piesteritz, kde doposud stojí v čele dozorčí rady. Podle mínění právníků tak evidentně porušuje zákon.

Jenomže co je zákon proti slibu, že Andrej nepřestane bojovat s korupcí, i kdyby mu v tom chtěli nějací mafiáni z vlády zabránit.

A to může být ještě hůř, až se po prázdninách kampaň spustí naplno.

Malým dětem se říká, že když lžou, změkne jim nos. A tak dospělí kontrolují jejich pravdomluvnost tím, že jim zmáčknou špičku nosu. Škoda, že to nemohou udělat voliči. To by byla u Čapího hnízda fronta!

[ad#clanek-respo]

ZDROJ: Ivan Bednář

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...