[ad#hornisiroka]

Ještě v dobách první republiky platila oděvní firma Rolný z Prostějova za nejvyhledávanější v tuzemsku a velmi oblíbenou ve světě. Její oděvy měly pověst kvalitních výrobků za velmi pěkný peníz. Není divu, že zájem o českou kvalitu tehdy nabýval gigantických rozměrů, a tak v nejlepších časech firmy zaměstnávali Rolní až pět tisíc zaměstnanců. Dneska je značka Rolný dávno zapomenuta a těžko uvěřit, kterak kdysi co do známosti zdatně sekundovala Baťovi.

Firmu zachránila vdova

Krejčí František Rolný nikdy nechtěl být řadovým dělníkem. Jeho ambice byly vysoké, před očima měl jasný cíl a za ním spěchal mílovými kroky. Už v polovině devadesátých let 19. století prodával svoje oděvy nejen v Čechách a na Moravě, ale i ve Vídni, Budapešti a dalších velkoměstech habsburské monarchie. Ovšem ve chvíli, kdy mohl František chodit s klidnou myslí spát, neboť starost o peníze a zaměstnance už byla dávno vyřešená, přišla náhlá smrt. Rolný nejstarší dostal v roce 1902 otravu krve a naráz bylo po něm. Řízení firmy převzala jeho manželka Františka a dobře si vedla i během 1. světové války i díky tomu, že se rozhodla šít vojenské uniformy. Tím zachránila nejen firmu, ale i zaměstnance.

Ve válce byl tehdy i její syn Arnošt. Po návratu vystudoval vídeňskou obchodní akademii a šel na zkušenou do oděvní firmy Neumann. Učil se rychle a dva roky po válce už přebíral po matce vedení. Velké bohatství z toho pro něj ale nekoukalo. „Vždy v sobotu jsem dostával za odměnu korunu. Byla-li maminka pohněvána, dostal jsem místo toho pohlavek,“ vzpomínal později Arnošt Rolný, který se během svého řízení postaral o ještě větší popularitu firmy u veřejnosti. Zaměřil se totiž na tuzemský trh a Čechoslováci by mu s oděvy ruce utrhali. Pouhé dva roky po nástupu do firmy otvíral prodejny v Praze, Ostravě a následně dalších městech republiky.

Arnost-Rolny

Levnější než Baťa

Rolný vyráběl levně a kvalitně. A ještě jeden fígl se mu vyplatil – ceny jeho oděvů končily šestkou. A tak s oblibou rád říkával: „Jsem o tři koruny levnější než Baťa!“ Na konci dvacátých let patřil Arnošt Rolný k tuzemské podnikatelské špičce a i když mu velmi rychle začala růst konkurence, dokázal firmu udržet na výsluní a začal více vyvážet. Prodával v Egyptě, v Maroku, Na Kanárech, šil pro firmy ve Francii, Švédsku, ale i Senegalu, Indii i v Číně. A to tehdy bylo teprve haló! Měl na sto poboček po celém světě. „Úspěch spočívá v nadání, ve všeobecném vzdělání, ale z největší části v osobní zdatnosti a nezlomné vůli dosáhnout cíle,“ tvrdil také, že pracovat se má pro úspěch a nikoliv pro peníze.

Znárodnění ho zabilo

První ránu mu zasadila germanizace. Do jeho firmy nastoupil německý spolumajitel, společnost Tengelmann, a Rolný nemohl říct ani popel. Opět šil vojenské uniformy. Velkou radost z toho neměl, ale díky tomu alespoň zachránil svoje zaměstnance před nucenými pracemi. Válku přečkal, ale ještě v roce 1945 mu podnik znárodnili, a tak zanedlouho vznikl Oděvní podnik Prostějov. V roce 1948 přišli Rolní o zbylý majetek, a to slavný podnikatel už neunesl. Předčasně zemřel a jeho žena, syn a snacha byli zatčeni a odsouzeni za údajné nezákonné obohacování.

[ad#velkadolni]

Arnošt Rolný mladší pak po propuštění pracoval jako „krysař“ a následně jako dělník na stavbě metra. V roce 1968 emigroval do Švýcarska, kde našel misto bankovního úředníka. Po revoluci se vrátil, aby kdysi slavnou značku obnovil. Něco zrestituoval, zbytek odkoupil v privatizaci, ale resuscitace rodinné firmy se mu už nikdy nepodařila. Zemřel v roce 2003 a spolu s ním tak zřejmě odešla na věčnost i značka Rolný.

ZDROJ: Kateřina Kotalová