27.6.2016
Kategorie: Ekonomika

Evropská unie prý uvažuje o sociálním pojištění pro roboty

Sdílejte článek:

TOMÁŠ HAAS 27|06|2016

Nejprve jsem si myslel, že si někdo dělá legraci. A abych se přesvědčil, co je na tom pravdy, otevřel jsem si stránky Evropského parlamentu. A je to tam! Na webu Výboru pro právní záležitosti, jsem nalezl dokument z 31. května 2016, označený čísly PR\1095387EN.doc a PE582.443v01-00 EN a nazvaný:

MOTION FOR A EUROPEAN PARLIAMENT RESOLUTION
with recommendations to the Commission on Civil Law Rules on Robotics (2015/2103(INL))

[ad#clanek-respo]

To důmyslné označení a také to, že dokument má 22 stránek, mně přesvědčilo, že skutečně, Evropský parlament Evropské Komisi skrze svůj ctihodný výbor cosi doporučuje a to doporučení je mi sympatické i proto, že se páni poslanci odvolávají nejen na britského a tím pádem trochu podezřelého Frankenstaina a na ještě britštější Pygmalion, který známe z biografu a z Karlína pod názvem “My Fair Lady”, aniž mnozí z nás tuší, že jeho autorem je ryzí Brit George Bernard Shaw.

Ti legální europoslanci z výboru se dokonce, a to mně naplňuje hrdostí, odvolávají na pražského Golema a na Karla Čapka a jeho R.U.R. Že by za tím nápadem byl některý český europoslanec? Pokud se nemýlím, je jejím členem pan doktor práv Pavel Svoboda z KDU.

Introduction
A. whereas from Mary Shelley’s Frankenstein’s Monster to the classical myth of Pygmalion, through the story of Prague’s Golem to the robot of Karel Čapek, who coined the word, people have fantasised about the possibility of building intelligent machines, more often than not androids with human features;

A vymysleli, ti evropští poslanci, dokonce něco, co nenapadlo ani Mary Shelley, ani George Bernarda, ani moudrého pražského rabína Jehudu Löwa a ani Karla Čapka. Jejich hrdinové skončili vesměs bídně, Frankenstein umírá na kře kdesi uprostřed ledového oceánu, Čapkovi roboti si nakonec uvědomí, že vyvraždit celé lidstvo nebyl právě nejpší nápad, Golema musel rabi Löw uklidit na půdu, kde se časem rozsypal na prach a nezbylo po něm nic, než postava z Císařova pekaře, a Pygmalion, kterého známe pod uměleckým jménem Líza Doolitlová, si musí nakonec vzít protivného profesora Higginse. Což její antický vzor, vysošený sochařem Pygmalionem sice nemusel, ale skončil stejně, také se musel oženit.

A povšimněte si, že všechny ty bytosti zemřely bez pojištění. A bez toho, aby jejich majitelé za to pojištění platili pojišťovnám prémie, které platí za zaměstnance zcela lidského původu, za ty, co nemají autora, sochaře, výrobce či stvořitele, ale maminku a tatínka.

A o ty pojišťovací penízky vlastně jde. Roboti dnes pracují všude, je jich pořád víc, jsou dnes už chytřejší než evropští poslanci a neplatí nic. Ani jejich vlastníci neplatí nic.

Což je pobuřující a nemravné.

A tak přichází EU s nápadem, který by se zalíbil i českému ministru Babišovi. Plaťte, holánkové, každý robot bude mít na sobě umístěný jeden Elektronický Evidenční Terminál a jeho zaměstnavateli přijde, rovněž elektronicky, jednou za měsíc účet za jeho pojištění.

Majitel to ocení, hned jak se pojištění rozšíří i na zdravotní, nebude se muset obávat, že jeho robota sklátí chřipka.

Roboti jsou všude a i já jsem již před válkou o tomto problému mluvil, ne sice s okresním hejtmanem ale s mými kolegy v kanceláři v dalekém městečku Wichita v americkém Kansasu, kde se vyrábí letadla a kde jsem pracoval nejen já, ale už tehdy mnoho robotů.

Mí kolegové mně ujišťovali, že nás jednou všechny nahradí roboti.

Já jsem protestoval, že mně rozhodně ne a jestli mně jednou něco nahradí, bude to kávovar, nebo automat na cigarety..

A za tím si stojím dodnes.

Jen se obávám, že brzy budu muset co by majitel, platit pojištění za mou oblíbenou rychlovarnou konvici.

Protože Evropská unie už nedbá jen o naše dobro, ale i o blaho našich námi vykořisťovaných robotů a jiných nedobrovolných pracovníků.

[ad#clanek-respo]

ZDROJ: Tomáš Haas

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (18 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...