13.8.2019
Kategorie: Multikulturní soužití

Dveře musí být pro migranty otevřené, nikoliv zavřené, nařizuje papež František

Sdílejte článek:

REFORMY.CZ

Papež František prohlásil, že vítat migranty je „křesťanskou povinností“, když trval na tom, že dveře musí být otevřené a v žádném případě zavřené.

V tematicky rozsáhlém interview vydaném v pátek italským deníkem La Stampa se papež zabýval několika otázkami spojenými s migrací, kdy opakoval své přesvědčení, že je nezbytné, aby křesťané byli na straně otevřených dveří.

„Kritéria by se měla dodržovat,“ říkal papež, kdy mezi nimi je na prvním místě „přijímat je, což je rovněž křesťanskou evangelickou povinností. Dveře musí být otevřené, nikoliv zavřené.“

V Itálii mnozí papežova slova chápou tak, že přinejmenším zčásti mluví o politikách ministra vnitra Mattea Salviniho, který kandiduje do úřadu v kampani slibů omezit ilegální masovou migraci. Ač rozhodnutí pana Salviniho silně snížila úmrtnost migrantů na moři, tak zavřené přístavy pro migranty narazily na zběsilou kritiku italské katolické hierarchie.

„Zadruhé: doprovázet je,“ pokračoval pontifik. „Zatřetí: propagovat je. Začtvrté integrovat je. Spolu s tím musí vlády věci prozíravě promyslet a prozíravě jednat, což je právě na vládách. Ty, co to mají na starosti, je nutno vyzvat, aby promysleli, kolik migrantů mohou přijmout.“

Když se ho ptali, co by se mělo dělat v případě, že počet migrantů překročí kapacitu země pobírat je, tak papež vybízel k dialogu a ke „kreativitě“.

„Pak lze takovou situaci přeci řešit dialogem s ostatními zeměmi. Některé státy potřebují lidi, např. pro zemědělství. Nedávno jsem viděl, jak se s tím potýkají jako s naléhavostí, a když se něco takového děje, tam mě to naplňuje nadějí.“

Spolu s tím papež poukazoval na potřebu „kreativity“.

„Např. mi říkali, že v určité evropské zemi jsou poloprázdná města kvůli populačnímu poklesu. Takže by se tam mohly některé migrantské komunity přestěhovat, což by mimo jiné mohlo v těchto oblastech oživit ekonomiku,“ řekl.

Především, řekl František: „Nikdy nezanedbávejte to nejdůležitější právo všech: právo na život. Imigranti sem přichází především, aby unikli před válkou nebo hladem, ze Středního východu a z Afriky.“

„Hlad postihuje hlavně Afriku,“ řekl. „Africký kontinent je totiž obětí krutého prokletí: v kolektivním vědomí převládá představa, že tento kontinent by se měl vykořisťovat. Jenže součástí řešení je spíš do něj investovat, aby se jim pomohlo řešit jejich problémy a tudíž zastavit příliv migrantů.“

V posledních měsících řada afrických prelátů promlouvala proti masové migraci z Afriky do Evropy, kdy zacházeli až tak daleko, že Evropy žádali, aby už přestali s tím lákáním tohoto druhu migrace.

Např. kardinál Francis Arinze, svého času považovaný za vrcholného kandidáta na papežství, na Evropany naléhal, aby s tím lákáním Afričanů k migraci do Evropy už přestali, kdy trval na tom, že lidé si vedou lépe ve svých domovských zemích.

V interview s Catholic Herld v červenci řekl tento 86 letý kardinál, že když země přichází o svoji mládež migrací, tak ztrácí právě ty lidi, kteří by mohli nejlépe vybudovat budoucnost takového národa.

„Takže jestli mohou země Evropy a Ameriky nejlépe pomoci, tak tím, že nebudou lákat mladé lidi, aby přicházeli do Evropy, když ti na Evropu pohlíží jako na nebesa – místo, kde peníze rostou na stromech, ale spíše by se mělo pomáhat zemím, odkud přichází,“ řekl.

Letos v květnu jiný nigerijský prelát kardinál John Onaiyekan, arcibiskup z Abuja, řekl, že masová migrace z jeho země je určitě projevem toho, že politické vedení selhalo.

„Úřady by měly z Nigérie udělat domov. To samé platí i pro ostatní africké země,“ řekl, když kritizoval podmínky, za kterých mnozí Nigerijští imigranti žijí.

Když jsem navštívil Itálii, viděl jsem v důsledku té masové migrace v ulicích spoustu nigerijských prostitutek, o čemž kardinál řekl, že tím byl zahanben.

„Abych to řekl naplno, jsem zahanben, stydím se,“ řekl BBC. „Procházím ulicemi Říma, Milána, Neapole a vidím své dcery v ulicích na prodej.“

„Stydím se, a když se s nimi zastavím a pozdravím, tak ani nejde si s nimi popovídat, protože vyrostly ve vesnicích negramotů. Vše, co se naučily a vše, co vědí o italských ulicích, je jen to, co potřebují ke svému podnikání – jsem tím zahanben.“

Také guinejský kardinál Robert Sarah, hlava vatikánského oddělení pro liturgii, v dubnu řekl, že církev by neměla migraci podněcovat.

Je špatně „pronášet slovo Boží, aby se tím podněcovala migrace,“ řekl, protože používáte-li Bibli k podněcování migrace, tak je to „falešná interpretace.“ Lépe je „lidem pomáhat prosperovat v jejich kultuře, než je podněcovat, aby přicházeli do Evropy,“ řekl.

Kardinál Sarah odsuzoval tlak církve k podněcování migrace do Evropy silnými slovy, kdy trval na tom, že většina imigrantů v Evropě skončí „bez práce nebo důstojnosti“ ocitnou se v podmínkách otroků.

„Je snad tohle tím, co církev chce?“ ptal se s dodatkem, že církev by „tuto novou formu otroctví, kterou je masová migrace,“ podporovat neměla.

Tento kardinál o několik dnů později zašel ještě dále, když řekl, že církev migrace a ekologie už „nikoho nezajímá,“ a že riskuje, že se z ní stane jen zase další neziskovka, když se bude soustřeďovat jen na věci, „co jsou v módě,“ místo aby kázala evangelium Ježíše Krista.

THOMAS D. WILLIAMS, PH.D.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (20 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...